Trifaze sistemde fazlar nasıl dağıtılmalı?

kardelensa

Üye
Bir müstakil bir evin panosunda sigorta dağıtımı nasıl olmalı?
Ben painde de ufak bir çizim yaptım ama bu doğrumu dur yoksa farklı bir şekilde mi dağıtılmalı fazlar?
1700294925193.png

Çizim biraz kötü diye sözel olarakta sorayım.
Fazları bu şekilde 3 kat olan sigortalara tek tek mi bölüştürmeliyim yoksa 3 kata da 3 fazı bağlamalımıyım?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Önce evin elektrik planı çizilir, tek hat dediğimiz şema çizilir,
pano açılımında linyeler, sigortalar, güç değerleri, mümkün olduğu kadar dengeli dağıtım yapılır..
vs vs..
Yani asıl sormak istediğim mesela mutfak en çok güç çeken yer daha sonra salon daha sonra oda mesela.
Böyle bir durumda mutfağa giden sigortalara bir faz salona bir faz odaya bir faz mı dağıtılmalı yoksa üç faz da hem odaya hem salona hem mutfağa bağlanmalı mı?

Yani asıl sormak istediğim mesela mutfak en çok güç çeken yer daha sonra salon daha sonra oda mesela.
Böyle bir durumda mutfağa giden sigortalara bir faz salona bir faz odaya bir faz mı dağıtılmalı yoksa üç faz da hem odaya hem salona hem mutfağa bağlanmalı mı?
güzel insan, üç faz ne demek? üç tane ayrı hat demek. örnek olarak evi üçe böleceksin demek. bir faz mutfak için(fırın, ocak ,kettle, buzdolabı vb), bir faz banyo için(termosifon, çamaşır ve kurutma mak. vb) bir fazda evin odaları için (aydınlatma ve prizler, tv, müzik seti, bilgisayar vb.)

güzel insan, üç faz ne demek? üç tane ayrı hat demek. örnek olarak evi üçe böleceksin demek. bir faz mutfak için(fırın, ocak ,kettle, buzdolabı vb), bir faz banyo için(termosifon, çamaşır ve kurutma mak. vb) bir fazda evin odaları için (aydınlatma ve prizler, tv, müzik seti, bilgisayar vb.)
Tamamdır anladım. Teşekkür ediyorum cevapladığın için.

Bir müstakil bir evin panosunda sigorta dağıtımı nasıl olmalı?
Ben painde de ufak bir çizim yaptım ama bu doğrumu dur yoksa farklı bir şekilde mi dağıtılmalı fazlar?
Ekli dosyayı görüntüle 103041
Çizim biraz kötü diye sözel olarakta sorayım.
Fazları bu şekilde 3 kat olan sigortalara tek tek mi bölüştürmeliyim yoksa 3 kata da 3 fazı bağlamalımıyım?
Sitem zaten 3 faz ise sayaç 3 faz besleniyor demektir. Olması gereken şey, yükleri eşit bölmektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri