Dubleks trifaze tesisat

stentli

Üye
Henüz iskansız 4.kat ve üzerinde çatı piyesi bulunan bir dubleks ev aldım. Sayaç takılmamış fakat bina panosunda daireme trifaze tesisat çekilmiş görünüyor. Ancak dairenin sigorta panosunda monofaze görünüyor. Çatı katına da aynı şekilde gidiyor. Şimdi kafamda deli sorular. Aşağıdan fazların hepsi gidiyor görünüyor ama yukarıda yoklar. Arkadaş iki fazı nereye soktun diyeceğim, tesisatı döşeyen elektrikçiyi yakalamak mümkün değil. Bir de sizlerden yorum allmak ve güvenlik açısından ne yaptırmam gerektiği konusunda bilgi rica ediyorum. Resimleri sırasıyla ekliyorum. İlk iki resim sayaç panosu, sonraki iki resim normal kat sigorta panosu, son üç resim de çatı katının sigorta panosu. Kablolar net görünsün diye panoları özellikle altlı üstlü yarım yarım çektim.
1.jpeg
2.jpeg
1.jpeg
2.jpeg
5.jpeg
6.jpeg
7.jpeg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hayırlı olsun diyeceğim ama iskansiz sıkıntı zamanininda bende iskansiz aldım.

Bildiğim kadarı ile tam bilmiyorum bir sorun olduğunda ortaksın mutahhit güncelleme bedeli istebilirmiş diye duydum ne kadar doğru bilmem.

Normalde iskan olmayan yere oturma izni yok herhangi bir durumda sıkıntı yaşanabilir.

Bu yüzden iskansiz alınmamalıdır.

Ana konuya
Elektrik şantiye olmalı zaten iskanı yok .
Ortak kullanım bazı mutahhitler ara sayaç takiyorlar resmi değil.

Geçici elektrik verilmiş olmalı lambaları yakıp satarken avantaj saglasin diye olabilir gece gündüz müşteri.

Bu halde kullanmak sıkıntı.
Bu işi elektrikciniz yapacak.
Mütahhit çözümleyecek.

Bende düğmeyi yanlış iliklemistim.

Gömleğin en alttaki düğmesini yanlış iliklersen, tüm ilikler yanlış iliklenir.
Iskansiz tam bitmeden görmeden almak .

Kolay gelsin sağlıcakla

Sanırım derdimi anlatamadım. Öncelikle elektrik konusunda ayrıntılı bilgim yok. Elektrikcinin iyisi de maalesef alnında yazmıyor. Getirdiğim elektrikçi hem tesisatta sorun var dedi, hem de sorunu düzeltmek istemedi, direk monofaze sayacı takıp gitmek istedi. Orijinal tesisatı yapan elektrikciyi çağırıyorum, bucak bucak kaçıp, atlatıyor. Yine sonuçta bir elektrikçiye yaptıracağım elbet ama, konunun ana mantığını ben bilmezsem maalesef yapılan işe de güvenemeyeceğimi anladım. Kafama takılanları daha iyi anlamam açısından madde madde yazıyorum. Siz de madde madde cevaplarsanız minnet duyarım.
1- Sayaç panosundaki trifaze bağlantısında bir hata varmı dır? (1. ve 2. resimler)
2- Sayaç panosundan yukarıya siyah, gri ve kahverengi üç faz gittiğini görebiliyorum. Ama dairenin KAK"ına sadece tek faz kahverengi giriyor. (3. resim) Diğer iki faz ortalıkta yok. Doğrumu görüyorum?
3- Aynı faz, bu defa dairenin KAK'ından siyah kablo (4. resim) ile çıkıp, çatı katın sigorta paneline (7. son resim) giriyor. Sonuç ta iki faz ortalıkta yok, doğrumu görüyorum?
4- Tüm bu gördüklerim doğru ise, tesisatımın düzeltilmesi halinde, daire KAK'ına üç faz gelmeli, oradan da daire içine ve çatı kata dağıtılmalı, doğrumuyum?
5- Çatı katına da KAK koydurmalımıyım? Koydurmam gerekiyorsa hangi değerde olmalı?

Sanırım derdimi anlatamadım. Öncelikle elektrik konusunda ayrıntılı bilgim yok. Elektrikcinin iyisi de maalesef alnında yazmıyor. Getirdiğim elektrikçi hem tesisatta sorun var dedi, hem de sorunu düzeltmek istemedi, direk monofaze sayacı takıp gitmek istedi. Orijinal tesisatı yapan elektrikciyi çağırıyorum, bucak bucak kaçıp, atlatıyor. Yine sonuçta bir elektrikçiye yaptıracağım elbet ama, konunun ana mantığını ben bilmezsem maalesef yapılan işe de güvenemeyeceğimi anladım. Kafama takılanları daha iyi anlamam açısından madde madde yazıyorum. Siz de madde madde cevaplarsanız minnet duyarım.
1- Sayaç panosundaki trifaze bağlantısında bir hata varmı dır? (1. ve 2. resimler)
2- Sayaç panosundan yukarıya siyah, gri ve kahverengi üç faz gittiğini görebiliyorum. Ama dairenin KAK"ına sadece tek faz kahverengi giriyor. (3. resim) Diğer iki faz ortalıkta yok. Doğrumu görüyorum?
3- Aynı faz, bu defa dairenin KAK'ından siyah kablo (4. resim) ile çıkıp, çatı katın sigorta paneline (7. son resim) giriyor. Sonuç ta iki faz ortalıkta yok, doğrumu görüyorum?
4- Tüm bu gördüklerim doğru ise, tesisatımın düzeltilmesi halinde, daire KAK'ına üç faz gelmeli, oradan da daire içine ve çatı kata dağıtılmalı, doğrumuyum?
5- Çatı katına da KAK koydurmalımıyım? Koydurmam gerekiyorsa hangi değerde olmalı?
Bazı “elektrikçiler” Kontrolden geçmek için dağıtım panosundan daireye giden kolon hattı içine yasal sınırlar içinde kabloyu çekerler ama yukarıya keyiflerine göre kablo çekiyorlar eğer yapabilirim derseniz hiç riske girmeden kofradan enerjiyi kesip daha sonra enerji kontrollerini yaparak daireye giden borudan birkaç kabloyu çekiştirirseniz gelme ihtimali var unutmayın sadece bir ihtimal.

Bazı “elektrikçiler” Kontrolden geçmek için dağıtım panosundan daireye giden kolon hattı içine yasal sınırlar içinde kabloyu çekerler ama yukarıya keyiflerine göre kablo çekiyorlar eğer yapabilirim derseniz hiç riske girmeden kofradan enerjiyi kesip daha sonra enerji kontrollerini yaparak daireye giden borudan birkaç kabloyu çekiştirirseniz gelme ihtimali var unutmayın sadece bir ihtimal.
Maalesef elektrik bilgim söylediğiniz şeyi yapabilecek düzeyde değil. İşlemleri yine bir elektrikçiye yaptıracağım. Benim derdim ustadan ne isteyeceğimi ve neyi yapıp yapmadığını bilebilmek. Anlayacağınız kandırılmamak.

Maalesef elektrik bilgim söylediğiniz şeyi yapabilecek düzeyde değil. İşlemleri yine bir elektrikçiye yaptıracağım. Benim derdim ustadan ne isteyeceğimi ve neyi yapıp yapmadığını bilebilmek. Anlayacağınız kandırılmamak.
Anlıyorum sizin için daha iyi olacaktır. Fotoğraftaki bantlı kablolar nedir ?
Ekli fotoğraftaki sigorta kutusundaki boruları Daha net çekebilir misiniz ?

Ekli dosyalar

• IMG_1251.jpeg
    IMG_1251.jpeg
    290.4 KB · Görüntüleme: 7

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular