Zam

güzel kardeşim; askerlikle, silahlarla aran ne kadar iyi bilmiyorum. obüs havan topunun seyyar gezen biraz daha uzağa işeyen amca oğludur. şimdi tank dediğin zaman, bunun tareti var, paleti var, gövdesi var, var da varın ötesi motoru var. hani sen hepsini yaptın; motoru yoksa bir işe yaramaz, helikopterin hepsini yaptın, motoru yok işe yaramaz. XXX firmanın motorunu kopyalayıp ta yaptın işe yaramaz. 7,62 mm fişek üretirsin kimse sana bir şey demez. ama 7,62 mm fişek atan tüfek üretirsen fark senin ürettiğin tüfeğin farklı olmasıdır. AK47 de 7,62 G3 te 7,62 MG3 te 7,62 yeni teknolojiden uzak kaldım, artık 22 kalibre (5,5 mm) kullanıyorlar. (M16 gibi) bu arada tank için komuta kontrol ve haberleşme gibi sistemleri saymıyorum. arıt güç dengesi değişti. ya siha uzaktan kumandalı araçlar (orta-kısa menzil) yada F 35 gibi general düzeyinde 3. nesil savaş uçakları. yani sen tankının her bir b*kunu yaparsın ama, motorun yoksa sıfırsın. helikopteri yaparsın ama motoru yoksa sıfırsın. siha -iha yaparsın ama pervanesini ithal ediyorsan sıfırsın. aradaki fark budur. sen her şeyi hisselere bölüp satabilirsin. hatta benim işe yaramaz alkolik beynimi bile. satmak sorun değil. önemli olan yönetmek. ver parayı aklımın çalışan kısmının % 49'u sana satayım. sorun değil, ama irade güç karar verme mekanizması bende kalıyor. ücretini ödediğin sürece sana hizmet eder ama % 51 beni her zaman korur. yine benim çenemi düşürdünüz...
Üstadım ben "üretiliyor" derken yanlış kelime kullanmışım, şimdi fark ettim. "Montajı yapılıyor" demem gerekiyordu. Ben de biliyorum ülkemizde Tank motoru, helikopter motorunun falan hala üretilemediğini. Sadece geçenlerde bir haber gözüme takılmıştı. Yerli helikopter motorunun testleri yapılacak diye. Onu da bilmiyorum ne derece doğru. Çünkü 2007'den beri göklerde olduğu söylenen yerli uçağımızı ben hala görmüş değilim, gören varsa beri gelsin. Yerli otomobil kimbilir kaç yıllardır ortada yok, her ne ise.

Benim arkadaşa vermek istediğim cevap farklı birşeydi. Arkadaş şu minvalde bir şey söylemiş: "Orası Tank Paleti fabrikası, Tank-Palet değil". Yani sanki bu şekilde söylenince "Canım çok büyütülecek birşey yok,önemli bir yer değil,satılabilir ne var ki bunda? "gibi bir algı çıkıyor. Benim değinmek istediğim savunma, telekomünikasyon, altyapı vb stratejik kurumların her ne şekilde olursa olsun milli, devlete ait olması. Bence %49 -%51 vb değil, %100 devlete ait olmalı, gerekirse istihbarat veya güvenlik güçleri tarafından sıkı bir şekilde tesisler ve çalışanlar korunmalı. Özel sektörün kar-zarar hesaplarına dayandırılacak konular değil bunlar. Doğru yada yanlış bu benim görüşüm. Bu arada iyi seneler diliyorum.

Bir ekleme: Askerliğimin 14 ayını Tugay karargahta, son 4 ayını da Tank Taburunda tamamladım :)

Son düzenleme:
Anlamakta zorlandığım şey, nedense hiç bir siyaseti bir diğerine destek olmaz, her biri sorunu sadece kendisi çözebileceğini haykırır. Eğer ülke için, halk için bir projen, bir çözümün varsa ilan et görevde olanlar gerçekleştirsin. Ama olmaz! Sadece ben yaparım ve bu bir sır. Bu zihniyet demek ki halk için değil, maalesef kendi menfaatine çalışmak olarak anlaşılmaktadır.
Muhalefet te bahsettiğiniz çözümler sunanlar da var mesela damat bu işi beceremiyor acil görevden al denildi sonunda söz dinlendi ama geç kalındı merkez bankası başkanlarına ve yöneticilerine dokunma ekonomiyi batırırsın da dediler ama kim dinledi?Rusya devlet başkanı Putin:Merkez bankası başkanına müdahale edersem sonumuz Türkiye gibi olur dedi ve bunu Türkiye deki medya dahil haber yaptı mesela
. Sanırım Moldovada bizim gibi uyguluyor. Onlarda SAÇMALIYOR. Benim tedarikçi ile anlaşmam var ve şuanda kWh başına 70 küsür kuruş ödüyorum siz bu fiyatlara evinizde kullandığınız elektriği bile alamıyorsunuz.
Eğer Moldova da böyle yapıyorsa onlar da saçmalıyor ben abone olarak üretici ile anlaşma yaparım daha ucuza elektrik alırım bu yasa ile belirlenmiş hangi akıl veya mantıkla devletin vermesi gereken desteği hükümet yasa ile benden alıp başka yatırımcıya verebilir?sİZ YUKAR DA YAZDINIZ Kİ YENİLEBİLİR ENERJİ SANTRALLERİ DE istihdam sağlıyor ben de alıntı yaptığınız yazımda cevap verdim:Bir yenilebilir enerji santralinde en fazla 4-5 teknisyen çalışırken bu elektriği tüketen bir fabrika da bir makineye 4-5 eleman düşer hangisi daha fazla istihdam sağlar hangisi ülkeye daha fazla döviz kazandırır?Bu sistemi değil Moldova AB de yapsa yanlış ki onlar da sanırım böyle bir madde yok elbetteki devlet yenilebilir enerji santrallerine destek verecek
Bakın benim ekonomi düşüncem şudur:Türkiye de bir üretici çiftçi olsun fabrika olsun bir ürünü 1 dolar a üretip satıyorsa devlet bu ürün pahalı dışardan bunu 0,8 dolar a alırım derse devlet 1,8 dolar kaybeder neden mi:Çünkü Türkiye de bunu üreten üretici Türkiye vatandaşı elemen çalıştırır maaşı Türkiye de kalır çalışan eleman dan devlet vergi alır kullanılan enerjiden vergi alır nakliyecisinden vergi alır ve bu 1 dolar Türkiye içinde kalır ekonomiyi canlandırır bunu yurtdışından 0,8 dolar a aldığımız da üreticinin kazanacağı parayı üretim de çalışan dan alınacak vergiyi de devlet kaybettiği gibi elindeki başka işler için kullanması gereken dövizi Türkiye içinde üretilen bir ürünü almak için elinden çıkarır!Bu da dövize olan talebi artırır paranın değerini düşürür ülkeyi ekonomik krize sokar!

Üstadım ben "üretiliyor" derken yanlış kelime kullanmışım, şimdi fark ettim. "Montajı yapılıyor" demem gerekiyordu. Ben de biliyorum ülkemizde Tank motoru, helikopter motorunun falan hala üretilemediğini. Sadece geçenlerde bir haber gözüme takılmıştı. Yerli helikopter motorunun testleri yapılacak diye. Onu da bilmiyorum ne derece doğru. Çünkü 2007'den beri göklerde olduğu söylenen yerli uçağımızı ben hala görmüş değilim, gören varsa beri gelsin. Yerli otomobil kimbilir kaç yıllardır ortada yok, her ne ise.

Benim arkadaşa vermek istediğim cevap farklı birşeydi. Arkadaş şu minvalde bir şey söylemiş: "Orası Tank Paleti fabrikası, Tank-Palet değil". Yani sanki bu şekilde söylenince "Canım çok büyütülecek birşey yok,önemli bir yer değil,satılabilir ne var ki bunda? "gibi bir algı çıkıyor. Benim değinmek istediğim savunma, telekomünikasyon, altyapı vb stratejik kurumların her ne şekilde olursa olsun milli, devlete ait olması. Bence %49 -%51 vb değil, %100 devlete ait olmalı, gerekirse istihbarat veya güvenlik güçleri tarafından sıkı bir şekilde tesisler ve çalışanlar korunmalı. Özel sektörün kar-zarar hesaplarına dayandırılacak konular değil bunlar. Doğru yada yanlış bu benim görüşüm. Bu arada iyi seneler diliyorum.

Bir ekleme: Askerliğimin 14 ayını Tugay karargahta, son 4 ayını da Tank Taburunda tamamladım :)
Bunu bir iki kez yazdım. Bu savunma Sanayi konuları için ayrı bir ana başlık lazım. Yönetim pek iplemiyor ama alakasız konuların içinde tartışılıyor artık bu konu.

Yazdıklarınızdan okuduğum kadarı ile bilgi değil tahmin yürüterek yorum yapıyorsunuz. Lakin bu iş öyle yürümez ki...

Konuya gelirsek bir şeyler gözden kaçmasın diye ilk başa yazmak lazım. Türkiye'de ve Dünya'da Savunma sanayi özel sektörden bağımsız, sadece devletin zaptu rapt altında olan bir sektör değildir. Bunu niye yazdım Tank paleti fabrikası yapı itibarı ile tankın bir parçasını üretmek için yapılmış bir askeri fabrika ve nihayetinde ürettiği ürün stratejik değil.Ekonomik olarak üretecekseniz bunun özel sektörde olmasının bir mahsuru yok ve evet büyütülecek bir şey değil. Bu kadar büyütülmesinin sebebi "eldeki tank fabrikası" satılıyor korkusu.Eğer bu tür alt kompanentleri özel sektöre vermezseniz Altay gibi bir tankın 12-13 Milyon dolar olan öngörülen birim başı maliyeti 20'yi bulur herhalde.

Bu tür konular da genel kaide stratejik ürünlerin yurt içi mühendislikle üretilip know-How bilgisinin veya yazılımların içeride kapalı kalmasını sağlamaktır ama bunun ilk şartı stratejik ürün olmasıdır. Yoksa Civata tankın topun uçağın parçası diye devlet üretmez, üretirse ekonomik olmaz ekonomik olmaz ise sürdürülebilir olmaz. Sürdüremezseniz o sektör baoar. Bir süre sonra elinizde ne bilgi nede yetişmiş eleman kalır.

Bu konuda en iyi örnek gemi imaları aslında ,Zamanında Milgem'i devlet kendi tersanesinde yaptı.Buradan öğreneceğni öğrendi, sistemi oturttu ve şimdi değil özel sektör Pakistan'da imal ediliyor gövde.Bu işler biraz böyle yürüyor yani.

Nihayetinde özel'de bu işin içinde oluyor ve olmalıda.Hatta bir iki konuda Aselsanın yapmadığı/yapamadığı işleri yapan özel sektör şirketleri var.

O yüzden oturup bunun hesabı kitabı yapılır, devlete maliyeti nedir, ne kadar stratejiktir, uzun ve kısa vade getirisi götürüsü nedir hesaplanır ve karar verilir.Tank paletini satarsınız ama MKE'yi satmayıp özerkleştirirsiniz gibi (Bu ikisi somut örnek olduğu için yazıyorum)

Helikopter motoru ise şu anda başta Gökbey üzerinde olmak üzere Testlerde (TS1400) bir iki sene sürer testleri.Tabi bu sivil bir motor. Bunun Askeri olarak modifiye ettiğiniz zaman isterler ve parametreler tamamen değişeceği için Askeri versiyonun daha da sonra gelecek.

Özetle bu işlerin sizin dediğiniz gibi %100 devlette olması hem doğru değil, hem sürdürülebilir değil hem ekonomik değil hem de ihracat bakımından bazı durumlarda yapılabilir değil.Ruslar bile özel şirket üzerinden satıyor bir çok ürünü, keza Çin öyle.

Neyse bu işleri biraz anlamak için Ana ve Alt yüklenici işini ,tedarik ve kabiliyet meselesini iyi bilmek lazım.Yoksa tahminle, yorumla konuşursak hep beraber hataya düşmekten kurtulamayız.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri