yuzde 130 kapasitif sorunu

saat ile konpanzasyon panosu arası mesafesi ne kadar. Uzak ise kablo yeraltından mı gidiyor

bana bu sorunda kompanzasyon panosu ıle sayac arasındakı mesafenın saatın kompanze tamamen kapatılmısken kapasatıf yazmasına ne gıbı etkısı oldugunu acıklayabılecek bır sayın uye varmı acaba

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bana bu sorunda kompanzasyon panosu ıle sayac arasındakı mesafenın saatın kompanze tamamen kapatılmısken kapasatıf yazmasına ne gıbı etkısı oldugunu acıklayabılecek bır sayın uye varmı acaba

Arkadaşımız, aralığın uzun olmasından dolayı kablo üzerinde oluşacak kapasitif etkiden dolayı sistemin kapasitife kayacağını düşündü sanırım. Fakat %130 öyle kabloyla felan olacak gibi bi iş değil.

problem yüzde 99 sayaç bağlantısının hatalı olmasındandır. yuzde 130 hata sebebi yeraltı kablo ups falan olamaz.

x 5 sayaçta aynı akım ve gerilim aynı faza bağlanmamış olma ihtimali çok yüksek veya sayaç arızalı veya çok yüksüz durumda olabilir.

problemi ancak yerinde çözersiniz.

yüklü yüksüz durum karekteristiğini incelersiniz. varsa analizör veya iyi bir röle bağlıyarak sistemin cosfisini görür onan göre karar verirsiniz.

burdan yapılacak yorum yorumdan ibaret olur :)

Eğer sistemde sabit kondansatör yoksa kompanzasyon da devre dışı bırakıldığı halde sayaç %130 kapasitif yönde etki gösteriyorsa sayaç bağlantılarınızı kontrol ettiriniz.Sayaç bağlantılarınızda da herhangi bir problem yoksa sistem ups,yeraltı kabloları ya da elektronik balast gibi etkenlerden dolayı kapasitif bir etki gösteriyordur.Bu etki tükettiğiniz aktif enerjiden fazla görünüyor.(Sayaç bağlantınız normal ise) O halde kompanzasyon sisteminize reaktör bağlayabilirsiniz.Kael'in en son rgkr'si varkombi-18'i denemenizi tavsiye ederim.
Saygılar...

sayaç arızalı ya da fluoresan lambalarda takılı kondansatörler kapasitif yazdırıyor.Fluoreasan lambaları kontrol et.

sayaç arızalı başka hiç bir şey bu kadar rc attıramaz

sayaç arızalı başka hiç bir şey bu kadar rc attıramaz

Arkadaşlar, %130 deyince inanılmaz geliyor ama bu aslında normal bir değer.
%130 kapasitif demek cos phi=0,6 demek. Yani o kadar abartılacak bişey değil. Flerosan armatürlerle bu değeri yakalayabilirsiniz.
Bence arkadaşın rölesi arızalı olabilir. Sayacı normal olabilir. İncelmeden bilinemez.

Bence olaya yüzde olarak değil de, kvar olarak bakarsak, daha net konuşuruz. 10 watt aktif tüketim ve 13 var kapasitif tüketim de %130 u sağlar. buna bir ampul sebep olabilir.
daha büyük bir değer varsa buna ups sebep olabilir, ya da birden çok ampul sebep olabilir.
10 kvar fazlalık varsa birisi bir yerlere kondansatör bağlamış olabilir. Vesaire vesaire.
Yüzde ile bir yere varamayız, bize kvar/h ve kw/h daha sağlıklı bilgi verir.
Benim görüşüm, röle 1 gösteriyorsa ve doğru set edilmiş sağlam bir röle ise, sayaçta sıkıntı vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri