YG AKIM TRAFOSU HK.

oorioon

Üye
Elimde 100/5A-17,5/24KV akım trafosu var. Primer ve sekonder gerilimleri aynı değerde sadece gücü artan Trafo değişimi olduğu için ( 15 kV primer giriş)

Akım trafosunu büyütmek istiyorum. Yine elimde bulunan, 250/5A -17,5/38KV Akım trafosunu kullanabilir miyim.

Kısaca sormak istediğim akım trafosu takarken gerilim değerinin daha büyük olmasının bir sakıncası var mıdır.

teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Fiziki olarak sorununuz yoksa,hiçbir mahzuru yoktur,değiştirebilirsiniz.

Fiziksel olarak herhangi bir sıkıntı yok. Normalde YG kablo kullanırken 6,3 kV' a 20 kV kablo kullanıyoruz ( üretim bandı olduğundan daha ucuza geliyor) Ancak akım trafosunda da daha üst gerilim kullanabilir miyiz diye merak ettim. Yoksa akım trafosu almam gerekecek. Bu nedenle sormuştum.

@oorioon,

şöyle açıklayayım;

34,5 kV nominal gerilim seviyesi için (33 kV) da olabilir. maksimum gerilim 36 kV'dur. Şebeke yönetmeliğinde de yazar. zaten tüm gerilimlerde gerilim +- %10 değişimine izin verilebilir.

34,5 kv'da kullanılacak akım trafolarında 36/70/170 kV izolasyon seviyesi değerleridir.
bu değerlerden 36 maksimum şebeke geriliminde akım trafosunun sürekli çalışabileceği değeri,
70, şebeke frekansında akım trafosunun 1 dakika süreyle dayanabileceği değeri
170 ise yıldırım darbe dayanımını yani 1,2/50 mikrosaniye uygulanan darbede akım trafosunun dayanımını gösterir.

aynı şekilde senin 17,5 kv luk akım trafosunun izolasyon değerleri de 17,5/36/95 kV olmalıdır. eski sökmek istediğin imalat yılı eski olduğundan eski standartlara göre düşük izolasyonda üretilmiş olabilir. doğrusu üstte yazdığım olmalıdır zaten.

açık olmuştur umarım. kısacası sorun yok, değiştirebilirsin.üst gerilim diye bir durum yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri