Girişi 120V AC - 165W 60Hz LCD TV'yi 220VAC ile nasıl çalıştırabiliriz?

Ertyayla

Üye
Değerli ustalarım..
120V AC - 165W 60Hz Lcd TV için 220VAC'den dönüştürücü ile çalıştırmak istiyorum. 120VAC çıkışlı resimlerdeki Trafo ile çalıştırdım ama trafo çok ses ve titreşim yapıyor, yer kaplıyor ve büyük ihtimalle fazla enerji tüketiyor. Daha iyi bir çözüm arıyorum. 120 -240 değişim anahtarı da göremedim.
TV 120VAC Etiket .jpg

TV 120VAC Ext.Trafo 1.jpg

TV 120VAC Ext.Trafo 2.jpg

Soru 1. Dışındaki bilgi 120VAC ama içindeki besleme kartı 100-240V AC 50/60Hz 6.3A uyumlu görünüyor. Resimlere ve verdiğim bilgilere göre bu TV 220VAC ile direk çalışır mı?
Primer bölümdeki kapasitör 450V 150 uF,
Trafo 100-240V 50/60Hz 6.3A ve DC çıkışları 24V 5.0A, 13V 0.3A, 5.4V 4.0A, ST-BY 6.0V 0.3A (aynı voltajlar kartın besleme çıkışlarında da yazıyor.)
Sigorta 250V 5.0A
220VAC ile çalışmaz derseniz... aynı çıkışlara sahip 220VAC'lik besleme kartı bulup değiştirmek işe yarar mı? Burada zorlandığım konu kartın çıkış gerilimlerini ölçebiliyorum ama akım değerlerini ölçemedim, primerdeki trafoda yazıldığı kadar biliyorum, bu sorun olur mu? Ana kartı besleyebilecek benzer bir besleme kartını nasıl/nereden bulabilirim?
TV 120VAC B.Kart 1.jpg

TV 120VAC B.Kart 2.jpg

TV 120VAC B.Kart 4.jpg

Soru 2.
de 2 adet 10uf/250VAC kondansatör ve 2 adet 200k Ohm direnç ile max 100W'a kadar 110V çıkış elde edildiğini gördüm, 165W'ı çalıştırmayacaktır. Bobin, kapasitör, vs.. desteği yapılsa 160W'a geliştirilebilir mi?
Soru 3. 165W güce sahipler mi bilmiyorum ama 220VAC yi 120V DC dönüştüren trafosuz devreler var, TV güç girişine 120V DC bağlasam işe yarar mı? Yarar derseniz, hangi ayrıntılara dikkat etmek gerekir?

Ekli dosyalar

• TV 120VAC B.Kart 3.jpg
    TV 120VAC B.Kart 3.jpg
    143.7 KB · Görüntüleme: 31
https://www.gittigidiyor.com/bilgis...c-donusturucu-oto-transformator_pdp_763721763

Merhaba. Hocam, aradığınız trafolu, 43-67 HZ, CPU kontrollü AC-AC dönüştürücülü ürün üst linktedir. Diğer başka seçeneklere pek gerek yoktur. Yurt dışından (ABD'den) gelen 110 volt AC, 60 HZ ile çalışan cihazları 110 voltla çalıştırmak için genelde bu çeviriciler kullanılıyor. Ancak LCD TV'nizin etiketinde 110-120 VAC yazmasına karşın içteki TV besleme katındaki ilk giriş bulk (depo) elektrolitik kondansatörleri 450 volt ise 100-240 volt AC' de çalışabilir, tıpkı PC PSU' larında voltaj ayarlama kademesi 220 -110 volt seçimli olanların, 110'da 200 volt, 220'de 400 voltta elektrolitik kondansatörlerle anahtarla giriş voltajının ayarlanıp çalıştırılmasındaki gibi TV iç besleme katınızda 100-240 volt AC aralığında voltaj ayarına 450 voltluk elektrolitik kondansatöre sahip olması nedeniyle gerek kalmadan çalıştırılmış olur. Sesli olarak çalışan toroidal trafonuzun yerine linkteki bu 250 watt, 220 >110 volt AC dönüştürücü ile veya TV besleme kartındaki bu bilgilere göre direk 220 volt ile de çalıştırıp TV'nizi daha sessiz kullanırsınız. Bu çalıştırma şekli size kalmıştır.

Ama sizin yerinizde olsam sadece kond.'ün bu bulk voltajına güvenmeden linkteki harici AC-AC çeviriciyle TV'nizi çalıştırmanızı tavsiye ederim. TV etiketine neden 100-240 VAC yazmadılar da içte bunu yazdılar. Çünkü 200-250 volt DC yerine 450 volt DC' lik kondansatörü bu geniş voltaj aralığı için değil de çok tesadüfi kullanmış olabilirler bu üründe kendi görüşüme göre. Bozulursa bunlar birer katma değerdir, tamirine boşuna zaman, para, vb. verilmesine de değmez ve riskli deneme yapmadan AC-AC çeviriciyle bu sorunu giderin bence. Kolay gelsin,

Son düzenleme:
https://www.gittigidiyor.com/bilgis...c-donusturucu-oto-transformator_pdp_763721763

Merhaba. Hocam, aradığınız trafolu, 43-67 HZ, CPU kontrollü AC-AC dönüştürücülü ürün üst linktedir. Diğer başka seçeneklere pek gerek yoktur. Yurt dışından (ABD'den) gelen 110 volt AC, 60 HZ ile çalışan cihazları 110 voltla çalıştırmak için genelde bu çeviriciler kullanılıyor. Ancak LCD TV'nizin etiketinde 110-120 VAC yazmasına karşın içteki TV besleme katındaki ilk giriş bulk (depo) elektrolitik kondansatörleri 450 volt ise 100-240 volt AC' de çalışabilir, tıpkı PC PSU' larında voltaj ayarlama kademesi 220 -110 volt seçimli olanların, 110'da 200 volt, 220'de 400 voltta elektrolitik kondansatörlerle anahtarla giriş voltajının ayarlanıp çalıştırılmasındaki gibi TV iç besleme katınızda 100-240 volt AC aralığında voltaj ayarına 450 voltluk elektrolitik kondansatöre sahip olması nedeniyle gerek kalmadan çalıştırılmış olur. Sesli olarak çalışan toroidal trafonuzun yerine linkteki bu 250 watt, 220 >110 volt AC dönüştürücü ile veya TV besleme kartındaki bu bilgilere göre direk 220 volt ile de çalıştırıp TV'nizi daha sessiz kullanırsınız. Bu çalıştırma şekli size kalmıştır.

Ama sizin yerinizde olsam sadece kond.'ün bu bulk voltajına güvenmeden linkteki harici AC-AC çeviriciyle TV'nizi çalıştırmanızı tavsiye ederim. TV etiketine neden 100-240 VAC yazmadılar da içte bunu yazdılar. Çünkü 200-250 volt DC yerine 450 volt DC' lik kondansatörü bu geniş voltaj aralığı için değil de çok tesadüfi kullanmış olabilirler bu üründe kendi görüşüme göre. Bozulursa bunlar birer katma değerdir, tamirine boşuna zaman, para, vb. verilmesine de değmez ve riskli deneme yapmadan AC-AC çeviriciyle bu sorunu giderin bence. Kolay gelsin,

Bir kazaya sebebiyet olmamak için konuya karışmak istemedim dün ben ancak kondansatörden ziyade besleme kartı da standart 110-240v besleme kartı. Tahminim satış/pazarlama ile alakalı olarak TV etiketine 110v yazılmış. Aslında standart üniversal bir TV

bknfkV.png

Evet kart üzerinde 100 -240 yaziyor ama üreticiye guvenmiyoruz gibi.

Yüksek ihtimal çalışacak gibi ama riske atmak istemiyor isek,

Bence bu tv yi güçlü bir seri lamba ile calistiralim. Eger 220 volt ile çalışacak ise seri lamba ile sorunsuz calisir. Eger çalışmayacak ise en azından buyuk ariza oluşmasını engellemiş oluruz.

@binbaşı @nukleersantral @serkan_48 Değerli yorumlarınız için teşekkürler
Tüm elamanlar 220 ve üstü gerileme dayanacak güçteler;
Trafo 100-240V 50/60Hz 6.3A
elektrolitik kondansatörleri 450V 150 uF
Sigorta 250V 6.3A
Polyester film kondansatörler de 275V
Bu koşullarda hepsi birden rast gele takılmış olamaz.. Güç kartı etiketinde de 100V-240V AC 50/60 Hz ibaresi var.
Amerika kanunları nedeniyle 120V yazmışlar bence, bu millette pratik zeka yoktur, denediniz mi bilmem, ben çok denedim 6.5$ lık bir şey aldığınızda 10$ lık banknot ve 1.5$ verirseniz size 1.5$ ve hesapladığı 3.5$'ı geri verirler, 5$lık banknot vermeyi akıl edemezler :) Avrupada da var aynı durum..
Yani dışına 100-240V yazdığınızda Amerikalı 110-120V yazmadığı için o malı almaz.
Neyse...
Oylama yaparsak ben 220 ile çalışır derim.

@serkan_48 önerisine benzer seri piriz yapmıştım, ikili pirizin bir tarafına ampul takıyorum, diğer tarafa da denemek istediğim daha düşük Watt arızalı ya da tamir ettiğim elektronik eşyayı, içinde şase varsa ampul çalışıyor devrelere daha büyük zarar vermiyor, sağlamsa ürün çalışıyor ampul çalışmıyor. Elektriğin seri bağlı yükler arasında en zayıf yüke binmesi özelliği. TV 165W olduğu için daha yüksek Watt ampul kullanmak sağlıklı olacak gibi, bulabilirsem tabii. Yada 165 üstü güç isteyen bir şey bulup taksam olur mu hiç denemedim.

@binbaşı @nukleersantral @serkan_48 Değerli yorumlarınız için teşekkürler
Tüm elamanlar 220 ve üstü gerileme dayanacak güçteler;
Trafo 100-240V 50/60Hz 6.3A
elektrolitik kondansatörleri 450V 150 uF
Sigorta 250V 6.3A
Polyester film kondansatörler de 275V
Bu koşullarda hepsi birden rast gele takılmış olamaz.. Güç kartı etiketinde de 100V-240V AC 50/60 Hz ibaresi var.
Amerika kanunları nedeniyle 120V yazmışlar bence, bu millette pratik zeka yoktur, denediniz mi bilmem, ben çok denedim 6.5$ lık bir şey aldığınızda 10$ lık banknot ve 1.5$ verirseniz size 1.5$ ve hesapladığı 3.5$'ı geri verirler, 5$lık banknot vermeyi akıl edemezler :) Avrupada da var aynı durum..
Yani dışına 100-240V yazdığınızda Amerikalı 110-120V yazmadığı için o malı almaz.
Neyse...
Oylama yaparsak ben 220 ile çalışır derim.

@serkan_48 önerisine benzer seri piriz yapmıştım, ikili pirizin bir tarafına ampul takıyorum, diğer tarafa da denemek istediğim daha düşük Watt arızalı ya da tamir ettiğim elektronik eşyayı, içinde şase varsa ampul çalışıyor devrelere daha büyük zarar vermiyor, sağlamsa ürün çalışıyor ampul çalışmıyor. Elektriğin seri bağlı yükler arasında en zayıf yüke binmesi özelliği. TV 165W olduğu için daha yüksek Watt ampul kullanmak sağlıklı olacak gibi, bulabilirsem tabii. Yada 165 üstü güç isteyen bir şey bulup taksam olur mu hiç denemedim.
2 tane 100 watt lambayı paralel kullanabilirsiniz. Yorumlarınıza katılıyorum.

Merhaba. Hocam; SMPS'li güç kaynakları 100-265 volt DC arasında sorunsuz (sıkıntısız) çalışabilir, bunların bu voltlarda üniversal olabildiği aslında kullandığı sigorta amperlerinden anlaşılıp sadece elektrolitik kond. 'leriyle değil sigortaları eğer 110-120 voltta 650 watt'lık gücü volt*amperle yine karşılıyorsa bu TV besleme katının 100-240 voltla çalıştığı sonucuna varılabilir. Çünkü SMPS'ler voltaj düştükçe çalışma (anahtarlama) frekansını artırıp şebekeden daha çok amperi, tersinde frekansı azaltıp daha az amperleri çekeceğinden 110 voltta çekeceği amper buna max. olarak (azami amperi sadece bu voltta çekeceğinden, LED güç kaynaklarında olduğu gibi) dayanmalıdır. Sağlamasını yapmak amacıyla ; 6.3 * 110 = çarpım sonucu 650 watt ve daha üstü değerde olduğundan SMPS katı 100-240 volt AC çalışma voltajları arasındadır, bu cam sigorta amper değeri kanıtına dayanılarak kesin olarak üniversaldir. ABD'de, Kanada'da Şebeke voltajı 110 volt, 60 HZ, olduğundan belirttiğiniz gibi kutu üzerine sadece bu yazılmış, iç etikette ise gerçek SMPS çalışma voltajı olarak belirtilmiştir, bu mantıken çok doğrudur.

2 adet 100 watt akkor ampulü paralel bağlayıp seri lamba testiyle yine de isterseniz ihtiyati tedbir amaçlı çalıştırın. 220 voltta SMPS çalışma frekansını azaltıp 110'a göre 1/2 oranında amper çekeceğinden mutlaka seri lamba parlak yanmadan TV'niz normal olarak çalışacaktır. Kolay gelsin.

Sonuç ne oldu acaba bir gelişme var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri