Trafolarda ölçü akım trafosu hk.

özel trafolarda akım hesabı neye göre yapılır.

• Kullanılan toplam oy
    8
  • Anket kapatılmış .

ampera

Üye
Arkadaşlar merhaba;
Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. Adana il müdürlüğü ile yaşadığım sorunu sizinle paylaşmak ve fikirlerinizi istiyorum.

Adana da proje işi yapan mühendislik firmasıyız.

3. şahıs özel trafolarda ag ölçüm akım trafo değeri trafo gücünün max.
vereceği güce göre mi Hesaplanır.
Yoksa kullanacağı güce göre mi hesaplanır.

Kaç gündür bunun yazışmasını ve tartışmasını yapıyoruz.

Konuyu daha kapsamlı ele alırsak,

Bir çiftçinin tarımsal sulama için kullanacağı su pompa motorlarının toplam gücü 155 kWtır.
Doğal olarak özel trafo kurması gerek.

Prosedür olarak kullanılacak 155 kw lık motorun tek hat projesi yeni bağlantı biriminde onaylatmamız gerekiyor.
Projeyi 155 kw olarak yeni bağlantı biriminden onaylatıp, yatırım planlamadan O.G. bağlantı izni istemekteyiz.
Trafo hesabına göre 155 / 0,8 = 193,75 kVA yapar .155 kW karşılayacak standart trafo gücü bulunmadığından en yakın trafo gücü olan 250 kVA trafoyu seçiyoruz.

Yeni bağlantı biriminden 155 kW tek hat projesi onaylı buradaki akım trafo hesabı

155 / 1.73x380x0,98 =240,58 A Yeni bağlantıya göre 250/5 A Akım trafo değeri olması gerek.Tesiste de 250 kva trafoya 250/5 a akım trafosu takılması gerektiğini söylemektedirler.

Fakat trafo projesi hazırlandığından O.G. projeyi onaylayan mühendisler ölçü akım trafosunun trafonun max. çekeceği güce göre seçilmesi gerektiğini söylemektedirler ve o şekilde projeyi onaylamaktadırlar.

200/ 1.73x380x0,98 =310,43 A O.G.projeyi onaylayan birime göre 400/5 A olması gerek. deniliyor.

Bu konuyu kabul başkanlarıyla paylaştığımızda ,biz O.G. projesine bakarız. A.G. projesi bizi ilgilendirme diyorlar.
mantıklı bakacak olursak, bir işin projesi varsa nihai olan projesi esastır. Yarın Allah korusun bir kaza olduğundan bilirkişi ve hakeme heyeti işin son projesi olan O.G. projesini isteyecek ve işin son kontrolü yapan başkanı sorguya çekecektir.

Olayı teminat yönünden ele alırsak;

Çiftçinin kullanılacak güç 155 kW tır. Seçilen trafo 250 kVA

Ölçü akım trafosu 155 kW göre seçildiğini düşünerek 250/5A akım trafo takılarak abonesi sözleşmesi yapıldı diyelim.

250 kVA ‘ya göre de teminat yatırıldı.

Çiftçinin mevcut 155 KW gücü yetersiz geldi diyelim. Mevcut tesisatına 45 Kw lık su motor pompası ekledi.

155 ( eski güç)+45(yeni güç) = 200 kW

200 / 1.73x380x0,98 =310,43 A

Bu durumda benim akım trafo değerim 400/5A olarak değişmesi gerek.
Ben güç artışı yapamam. Çünkü mevcut abonem 250 KVA ve sözleşmem , teminatım trafoya göre yapılmış.

Bu olaya enerjisa' nın cevabı ;
Trafo projesi başvurularında, onaylı iç tesisat projesinin ilgi tutulması gerekmektedir. Akım trafo seçimi iç tesisattaki güce göre yapılmalı, eğer bir güç artışı gerekiyorsa (akım trafosunun değiştirilmesi) proje ile başvuru yapılmalı, sözleşme gücünde bir artış olmasa bile proje ile akım trafosundaki oranlar değiştirilmelidir.

Cevaba göre aboneli keriz yerine konuluyor. Adamdan hem trafo parasını tam alacaksın hemde gücünü kısıtlayacaksın. Burada haksızlık olduğunu düşünüyorum.

Arkadaşlar konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz. Ben TEDAŞ a nasıl savunma yapabilirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
devlet özelleştirilmiş şirketi yoluyor özelleştirilmiş şirketler de vatandaşları yoluyor. trafoyu 200kVA yapın. sorun çözülür.

Siz projeyi,kendi bilginiz doğrultusunda çizin.Enerji sağlayıcı kuruluş,kırmızı kalemle değişiklik yapsın( projeyi ,onların istediği şekilde çizmeyin ! ),tesisinizi kırmızı kalemle düzeltilen şekilde yapmanız halinde,tüm sorumluluk ! onlara ait olacaktır.Normal şartlarda,akım trafosu seçimi,talep güce göre seçilmelidir.Güç artımı olması halinde,akım trafolarıda bu güce göre uygun olanla değiştirilir.

Burası şebekeden beslenen bir yer alsaydı. Talep güce uygun akım trafosu seçilirdi. Fakat burası özel bir trafo ve tarımsal sulama amaçlı kullanılacak. Talep güce uygun yapılması uygun olmaz.
Ayrıca paraf atmakta imtina ediyorlar. Projeyi tekrar çıktı al diye diretiyorlar.

Bugün perakendeye gittim. 250 kva trafonun teminatının nasıl hesaplandığını öğrendim.

250*0,6 = 150 * 24,06(Tarımsal S. B.F.)=3,609 TL + Bağlantı anlaşması + damga vergisi = 4409 TL ediyor.
Ayrıca ordaki personel ile görüştüm.
Diyor ki;

Güç artışı olmadıkça teminat ve sözleşme imzalayamazsınız.

Şimdi soruyorum. Benim 250 kva trafom var ben 155 kw güç yollanıyorum.

akım trafom 250/5 A sözleşme imzaladım teminatımı 250 kva ya göre yatırdım.

ileriki yıllarda 155 kw gücümün yanına 45 kw daha güç koydum.

Benım toplam gücüm 200 kw oldu.

Ozaman benım akım trafom 400/5 A olması gerek.

sistemden akım trafosu değerini değiştirmesi için proje isteyecek.

Benim zaten sözleşmem 250 kVA göre bu durumda teminatımı ve sözleşmemi değiştiremez.

O zaman sistemden nasıl güç artışı yapılacak.

200 kva trafo standart dışıdır.

25-50-100-160-250-400-630-1000-1250-1600 ..... KVA

Göster projende 400/5A akım trafonu panona da tak 400/5A bas geç. Ne gerek var dert tasa etmeye ! Zaten gücün 250kVA

Burda yanlış bir uygulama yapılıyor. Bunun önüne geçmek istiyorum.

Senin dezavantajına bir durum olur anlarım amennah derim ama öyle bir durumda yok !

Şuan benim işlerim bu durumdan dolayı aksadı. Ne gibi dezavantaj olur.? Herşey ordada

Ben işin teknik boyutundan bahsediyorum. Bu tip sıkıntıları yaşamamak adına genelde uyanık projeci ekstra yük gösterir yani opsiyon koyar işi çözer. O az farkı kapatır sanada uygulamada opsiyon doğar.
Böyle saçmalıklarla da vakit kaybetmemiş olurdun.

Siz o yönden bakiyorsunuz. Doğrudur. Ama hep yap geç diyoruz. Daha sonra üzerimize çıkıyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri