Trafo gücü belirleme ve ana şalter ve kablo, busbar seçimi hk.

Tesla3000

Üye
Merhabalar,

Bu konuyu forumlarda araştırdım bir çok tartışmayı inceledim ama tam benim sorunuma cevap olacak bir cevap bulamadım. Bu amaçla bu tip sürekli açılan tekrar edilen bir konuyu tekrar gündeme getiriyorsam öncelikle özürlerimi sunarım.

Konu kısaca şöyle;

Bina:Yatılı Öğrenci Kuran kursu
Kurulu güç:2343 kW
Talep gücü:1229 kW (Tüm tesisteki div. faktörü uygulanmış güçlerin %20 yedekli güç toplamı, yani trafoda bir daha %20 yedek öngörmemize gerek kalmıyor)

Trafoda bu değere 0,8 lik bir eşzamanlılık faktörü uygulayıp talep gücü :983 kW buluyoruz. ve bunun üzerinden (cosQ 0,95 isteniyor) 1035 kVA yı bularak, 1250 kVA trafoyu trafo seçimi olarak yapıyoruz.

Sormak istediğim soru şu: ana panodaki şalteri ve kabloyu seçerken 983kW güç üzerinden mi seçim yapmalıyım? ve bunu yaparken trafodan önce kompanzasyon kabul edilmediği için sistem genelinden gelen cos q 0,8 değerini kullanmam mı gerekiyor?

Yoksa cos fi 0,8 ve 1229kW ' a göremi ana şalter ve kablo seçimi yapmak gerekiyor?

1229 kW seçtiğimde akım I=P/1,73*0,8*400, 2220 A oluyor, fakat trafom 1250 kVA max. çekilebilecek akım 1250/1,73*400=1806A ama ben bu durumda 2220A e göre şalter ve kablo seçiyorum bu konu kafamı çok karıştırıyor.

Değerli açıklamalarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
talep-diversite.jpg
Meslektaşlarımın kafası genelde kurulu güç,talep gücü,diversite konularında hep karışır. Okul gibi bir yükte diversite uygulanmaz. Diversite yukarıdaki yazıda da belirtildiği gibi aynı yük grubundan çok sayıda var ise kullanılır örneğin 1adet bloğun talep gücünü belirlersiniz sitenin gücünü hesap etmeye kalktığınızda diversite olayı işin içine girer. Sizin yaptığınız gibi okul için mükerrer bir güç düşüş faktörü kullanılmaz(Siz kurulu gücün önce %52,45'ini sonra bundan çıkan değerin diversite adı altında bir daha %20'sini almışsınız.Okulun max talep gücünün 983kw olduğunu düşünüyorsanız talep faktörüm %41,95 dersiniz olur biter). Okulun kurulu gücü projeden çıkartılır okulun max çalışma koşullarında şebekeden çekebileceği güç miktarı belirlenir buna göre bir talep faktörü çıkar. Talep edilen güç hesaplamalarda kullanılır.
Diyelimki trafomuz 1250kVA çıktı trafonun bulunduğu köşkte A.G. pano bölmesi vardır buradaki şalter trafo gücüne göre belirlenir, birde okulunuzun ana panosu vardır burada okulunuzun ana pano besleme kablo kesiti ve şalter akımını talep gücünüze göre belirlersiniz.
Köşk A.G. panosunda çevre aydınlatma, çevre sulama, v.s. yükler çıkacaktır. Trafo 630kVA üzeri olduğu için O.G. abone olacaksınız. Kompanzasyonu köşk ana panosu yanına yapmanızı tavsiye ederim. Köşk siparişi verilirken buna dikkat edersiniz.
Kompanzasyonda mevcut cosfi:0,7-0,75 hedef cosfi:1 alabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim....

Ekli dosyayı görüntüle 15024
Meslektaşlarımın kafası genelde kurulu güç,talep gücü,diversite konularında hep karışır. Okul gibi bir yükte diversite uygulanmaz. Diversite yukarıdaki yazıda da belirtildiği gibi aynı yük grubundan çok sayıda var ise kullanılır örneğin 1adet bloğun talep gücünü belirlersiniz sitenin gücünü hesap etmeye kalktığınızda diversite olayı işin içine girer. Sizin yaptığınız gibi okul için mükerrer bir güç düşüş faktörü kullanılmaz(Siz kurulu gücün önce %52,45'ini sonra bundan çıkan değerin diversite adı altında bir daha %20'sini almışsınız.Okulun max talep gücünün 983kw olduğunu düşünüyorsanız talep faktörüm %41,95 dersiniz olur biter). Okulun kurulu gücü projeden çıkartılır okulun max çalışma koşullarında şebekeden çekebileceği güç miktarı belirlenir buna göre bir talep faktörü çıkar. Talep edilen güç hesaplamalarda kullanılır.
Diyelimki trafomuz 1250kVA çıktı trafonun bulunduğu köşkte A.G. pano bölmesi vardır buradaki şalter trafo gücüne göre belirlenir, birde okulunuzun ana panosu vardır burada okulunuzun ana pano besleme kablo kesiti ve şalter akımını talep gücünüze göre belirlersiniz.
Köşk A.G. panosunda çevre aydınlatma, çevre sulama, v.s. yükler çıkacaktır. Trafo 630kVA üzeri olduğu için O.G. abone olacaksınız. Kompanzasyonu köşk ana panosu yanına yapmanızı tavsiye ederim. Köşk siparişi verilirken buna dikkat edersiniz.
Kompanzasyonda mevcut cosfi:0,7-0,75 hedef cosfi:1 alabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim....

Sayın Yaşlıustam,
öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim, bu konu hakkında son bir konu daha kafama takıldı onuda sizle paylaşmak istedim, değerli bilgileriniz için tekrar teşekkür ederim.
trafo 400 kVA orneginmax cekilecek akım 577A

max toplam talep gucum 347kW
ana panoda cos fi 0,8 (kompanzasyon devre dışı kalma ihtimaline karşı) aldıgım vakit

626A akım
trafonun max. cekebileceği güç 577A
fakat ana panodaki secimde ben hesaplarken ondan daha buyuk bir deger gostermek durumunda kalıyorum şalter ve kablo seçimi yaparken bir çelişki yaratıyor. Birde 626A oldugundan dolayı 630A şalterde secemiyorum cok yakın bir deger, bu kadar ufak bir değer için 800A mi sececem ozaman

Bu sorunuzun başka bir konu başlığı altında tekrar sormuşsunuz orada cevap verdim aynı soruyu başka konu altına yazmamaya özen gösterirseniz sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri