Yeraltı kablosunda patlama.. gerekli önlem alınmamış gözüküyor..

elek

Profesyonel Üye
Haber aşağıdaki bağlantıda ,ayrıntıları bilen var mı?

İstanbul'da dehşet anları - Hürriyet GÜNDEM

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Televizyonda haberlerde gördüm ben de. Haberde trafo patlaması olduğu söyleniyordu :) Herhangi bir trafonun tmş ye kadar olan çıkış iletkeni olmalı diye düşünüyorum. Aksi halde nasıl olurda bir koruma ( TMŞ Bıçaklı sigorta vs.) aktif olarak devreyi açmaz?

Belki patlamanın yakınlarında bir üye vardır da bizi bilgilendirir.

Konuşmalar ilginçti;
* olay yerine 50-60m var adam uzaklaşın diye bağırıyor.
* Elektrik değil ya doğalgaz böyle patlar ordamı çalışıyorlar? :)

Neyse ne diyelim geçmiş olsun. Bazı yerlerde görüyorum bizim elektrik menholleri yağmur suyu rögarı gibi çalışıyor maaşallah uyduruktan yapılmış bir ek falan da varsa kaçınılmaz son.

Daha önce videodakinin daha ufak çaplısına şahit olmuştum O.G. xlpe kablo kaçağı olsa gerek.
Birkeresinde de JCB kepçeyle dalmıştı kanaldaki xlpe kabloya 50m kadar yakınımda lastikleri gümlemişti kepçenin yanına gittim bir baktım operatör kabloyu eline almış su borusumu diyordu :D (rengi açılmış açıkpembe-beyaz arası bir hal almıştı kablo)

Son düzenleme:
videoyu izleyemedim ama ortaya çıkan manzarayı tahmin edebiliyorum.
uzun mesafeli atılan kablolarda malesef bu tür durumlar meydana geliyor.
trafoya uzak noktada meydana gelen kısa devreler sigortayı attıramıyor.
kablo yanmış diye tabir edilen durum ortaya çıkıyor ki bu durumda da 10larca metre kablonun erimiş haliyle karşılaşıyoruz.
bulabildiğim bir kaç resim var bu arızalar 1.jpg1 (1).jpgtrafoya yaklaşık 600m civarında meydana gelen arızalar.

Sn sozer fotodan görebildiğim kadar kablo NYFGby galiba zırhlı A.G. kablosu. Uzun mesafede kablo direnci kısadevre akımın düşürür evet bu nedenle 400-500m mesafe üstü O.G. düşünmek gerekli.

Patlamalar tıpkı O.G. xlpe kablo kaçağını andırıyordu ilginç. Box falan yokmuydu kaç metre yekpare çekilmiş kablo ?

Bildiğin mangal kömürü olmuş :)

muhakkak ki uzun mesafelerde YG düşünülmeli ama maliyet açısından bakıldıgında maalesef uygulamaya geçirilemiyor.
Box uygulaması için projeler hazırlanmakta.En azından her 100m de bir box olsa hiç fena olmaz ama bunda da yer sıkıntısı yaşanıyor.
dün yüklemeye çalıştığım resimlerden bazıları yüklenmemiş farklı arızalar.tek ortak nokta uzun mesafeler.1.jpg1 (1).jpg1 (2).jpg1 (3).jpg1 (4).jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri