para için mi mühendis oldun bu zevk işidir maddiyat değil

öğretmenlerde,eczacılarda ve doktorlarda yeni mezun kavramı yok ya da kamu da çalışan mühendislerde.özel sektörde çalışanlarda neden bu kavram sıklıkla kullanılıyor?zaten yeni mezun mühendissin bide maaş mı istiyorsun düşüncesini dayatılıyor?

Kinetik_enerji hocam, o meslek grupların çoğunluğu kamuda çalışıyor yada eczacılar gibi patron oluyor, hala mühendisler ise kendini geliştirecek, diğer yaşıtları ev araba taksitlerini girip, haftasonları ve yazları nerelere gidelim derdindeyken, biz mühedisler orta asyada şantiyelerde kariyer peşinde oluyoruz. Mezun olunduktan sonra yeterliliği en çok sorgulanan meslek mühendisliktir.Bir yeni mezun öğretmen yada doktor veyahutta eczacıya sen ne biliyorsun diye karşısına çıkılınıyor mu? İşe yeni aldığı mühendisi güvenmeyen, hor gören patron gidip yani mezun doktordan medet umabiliyor!! Nerden baksan çelişki nerden baksan tutarsızca!!!

Son düzenleme:
Gazetenin insan kaynakları ekinde elektrik mühendisliği ile ilgili;
"verilen eğitim ile gerçek hayat arasında çok farklılıklar var" gibi bir ifade vardı..
doğru hakikaten...
özellikle elektrik mühendisliği için söylenmiş...

''üniversite iş ve işçi bulma kurumu değil ?'' der hocamız ''biz size evrensel bilgi veriyoruz, siz işinizi işte öğreneceksiniz'' der :)

Sadece elektrik mühendisliğinde olduğunu düşünmüyorum, nerdeyse tüm mesleklerde verilen eğitim ile yapılan işin arasında uçurum var. Adam ilkokul matematik öğretmenliği okur, gördüğü dersler kısmi türevler, topoloji, yüksek matematik vs dir. Tıpta latince bir ton isim öğrenilir, anca uzmanlıkta karşılaştığın vakalarla bişey öğrenilir. Psikiyatris ile beyin cerrahı 6 sene aynı şeyi görür. Düşünün 6 yıl sonunda mezun olan pratisyenin durumunu. Biz nasıl sudan çıkmış balık gibiysek, onlarda aynısı, lakin örnekle açıklarsam pratisyen olan doktor tusa hazırlanırken giriyor bir sağlık ocağına çalışıyor yada aile hekimi oluyor. Önüne gelen hasta onu değerlendirecek yapıda değildir. Aynısı öğretmen için gider atanır, karşısındaki öğrenci onu ne kadar zorlayabilir. Oysa elektrik mühendisliğin mezun kişi zaten çok geniş bir alandan eğitim aldığı için kafası bulanmış iken, işe girdiği alanda üsttünde ve altında çalışan kişiler o işi ondan daha iyi bilir ve mühendisin yetersizliği ön plana çıkar.

Üniversite hocalarına fazlasıyla gıcık olurum, şu ana kadar hocalardan piyasa hakkında ne duyduysam tam tersi çıktı. Zaten o kadar piyasayı bilseler ne işleri var akademik kariyerde. Görece rahat iş , prof ünvanın getirdiği imkanlar , düzenli iş varken öğrencilere tavsiye ederler şantiyede çalışmayı. Sanki sanırsın zorla öğretim görevlisi olmuşlar. Olmak için ne torpiller ne yalakalıklar yapıldığı malumunuz. Üniversitede 3-5 saat ders, arkasından iki firmaya danışmanlık yap, sonra iş hayatı hakkında fikir verin, sevsinler!!!

Son düzenleme:
Sadece elektrik mühendisliğinde olduğunu düşünmüyorum, nerdeyse tüm mesleklerde verilen eğitim ile yapılan işin arasında uçurum var. Adam ilkokul matematik öğretmenliği okur, gördüğü dersler kısmi türevler, topoloji, yüksek matematik vs dir. Tıpta latince bir ton isim öğrenilir, anca uzmanlıkta karşılaştığın vakalarla bişey öğrenilir. Psikiyatris ile beyin cerrahı 6 sene aynı şeyi görür. Düşünün 6 yıl sonunda mezun olan pratisyenin durumunu. Biz nasıl sudan çıkmış balık gibiysek, onlarda aynısı, lakin örnekle açıklarsam pratisyen olan doktor tusa hazırlanırken giriyor bir sağlık ocağına çalışıyor yada aile hekimi oluyor. Önüne gelen hasta onu değerlendirecek yapıda değildir. Aynısı öğretmen için gider atanır, karşısındaki öğrenci onu ne kadar zorlayabilir. Oysa elektrik mühendisliğin mezun kişi zaten çok geniş bir alandan eğitim aldığı için kafası bulanmış iken, işe girdiği alanda üsttünde ve altında çalışan kişiler o işi ondan daha iyi bilir ve mühendisin yetersizliği ön plana çıkar.

Üniversite hocalarına fazlasıyla gıcık olurum, şu ana kadar hocalardan piyasa hakkında ne duyduysam tam tersi çıktı. Zaten o kadar piyasayı bilseler ne işleri var akademik kariyerde. Görece rahat iş , prof ünvanın getirdiği imkanlar , düzenli iş varken öğrencilere tavsiye ederler şantiyede çalışmayı. Sanki sanırsın zorla öğretim görevlisi olmuşlar. Olmak için ne torpiller ne yalakalıklar yapıldığı malumunuz. Üniversitede 3-5 saat ders, arkasından iki firmaya danışmanlık yap, sonra iş hayatı hakkında fikir verin, sevsinler!!!

Çok doğru bir tespit ve yerinde örneklemeler...
Mühendislerin iş hayatına diğer meslek mezunlara göre çok daha zorluklarla karşılaşıp atılıyor. Bakın bir mühendis hem teknik bilgisini geliştirecek, hem yöneticilik vasıflarını geliştirecek, yetmiyecek, ingilizce, almanca, rusça, arapça,hatta japonca bile bilecek ne için iyi bir iş ve kariyer için. Bunların bir kısmını başardı da diğer meslekleri seçenlerden çok daha iyi durumda olabildi mi?... Bende örnek veriyim birebir yaşadığım örnek, iş yerimdeki bir meslektaşımın kızkardeşi, fizik tedavi rehabilitasyon bölümü 2012 mezunu. Ankara`da tek vasıtayla gidebileceği ve 4 bin lira net ücret alabileceği yeri beğenmedi. Sebep yol uzakmış ve cumartesi günleri çalışıyormuş... Başlangıç maaşı 4 bin lira, yeni mezun ne doğru dürüst ingilizce biliyor, nede almanca, japonca, rusça vs....nede deneyimi var ve bu işi beğenmiyor. Kimse kusura bakmasın ben fizik tedavi bölümünün mezununu yaptığı iş ve sorumluluk açısından Mühendislikle kıyaslamam bile. Üniversiteden yeni mezun olmuş bir mühendis dil bilmiyor, meslek programlarını bilmezken 4 bin lira teklif edildiğini ne duydum ne gördüm. :) Haydi mühendisler gençler gelişmeye devam. Biz mühendislerin traji komik öyküsünü durmaksızın devam ettirelim...

Beyler merhaba yeni mezun olacak bir arkadşımız ve çalışan arkadaşlarımız burada kendı yorumlarını yaparken biraz daha oturaklı olmalarını temenni ediyorum yeni mezun olan arkadaşşım sen okulda ne öğrendin teori değil mi ? stajların ne kadar verımli idi ve piyasaya çıktıgında sana şu tesisi çalıştır kur programla kim der ? bu riski hangi işletmeci neden alsın ? yaparsın kesınlıkle ama zaman var mı o kadar bence sen bu konuyu sonraya bırak para kazanmayı ilk önce mezun ol okulundan ve piyasaya atıl gel bakalım öğren çevre edin maaşını elbet ayarlarsın istediğin düzeyde kazanmak bizim elimizde ne ekersen verirsen onu biçersin bu yüzden kendini geliştir sadece çalış parası kariyeri elbetteki gelecektir sana başarılar saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri