Y.G Koruma panosu maliyeti.

  • Konbuyu başlatan aliplc
  • Başlangıç tarihi

aliplc

Üye
Katılım
1 Mar 2007
Mesajlar
356
Puanları
3
Yaş
50
Arkadaşlar kolay gelsin, proje maliyeti çıkartmak için, 2 hat fideri, 2 trafo fideri olan şalt sahasında 20 adet metal clad var. Böyle bir sistemde koruma panolarının yakaşık maliyetini söyleyebilirmisiniz. Veya tavsiye edebileceğinizi firma...

Hayıırlı çalışmalar diliyorum...
 

sail14

Üye
Katılım
9 Kas 2010
Mesajlar
246
Puanları
8
Konum
İstanbul
Bildiğim metal-clad panolarının (metal enclosed değil) fiatları 10-15bin Euro arasında değişiyor. Metal-enclosed yani sabit kesicili arabölmesiz panolar daha ucuzdur. Metal-clad panolarda tüm bölmeler saçla birbiribirinden ayrılmış olup kesiciler de çekmeceli tip olarak imal edilir. Bu nedenle işletmede arıza sorunları minimum olmakta, bakım nedenşyle kesintiler de düşmektedir. Buna rağmen pahalıdır. İşletmenin kesintiye tahammülü azsa tercih edilmelidir.

Firma olarak Siemens, ABB ve Schneider ı söyleyebilirim. 20 adet pano da yaklaşık 200-300bin Euro aralığında fiatı değişir.
 
Konu Sah

aliplc

Üye
Katılım
1 Mar 2007
Mesajlar
356
Puanları
3
Yaş
50
Sn. sail verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

öğrenmek istediğim, hat diferansiyel rölesi, aşırı akım rölesi, toprak kaçağı rölesi için yapılan koruma panolarının maliyetidir. Diyelim ki şalt sahası kuruldu ve metal clad, trafo v.s. hazır burada sistemin korumasını ve kumandasını( manevra panoları;kesici-ayırıcı açma ve kapama)yapacak olan panoların yaklaşık net-maliyetleri nedir.tekrar teşekkür
eder, hayırlı çalışmalar dilerim.
 
Son düzenleme:
Katılım
22 Ocak 2010
Mesajlar
41
Puanları
3
valla kardeş malzeme listesi varsa elinde yükle ordan hepsinin fiyatlarını yazalım, keşif bedeli alırım ama ona göre :)

ya da şöyle düşün manevra panosu dediğin şeyin adı kumanda panosu.

koruma panosu dediğin de röle panosu.

yani her hücre için bir kp bir de rp var. fakat rp metal cladlarda metal cladın bir bölmesi olarak dizayn edilir.

kp için malzemeleri gözünde canlandırabilirsin. kesici-ayırıcı anahtarları, ölçü aletleri, komütatör, anonsiyatör, mimik diyagram, panonun kendisi, terminaller, kablaj malzemeleri ve işçilik. yap hesabını buna göre. artık enerji analizörü kullanılıyor ölçü aleti yerine. entes'in mpr 63 olabilir. siemens'in simeas olabilir. anonsiyatör için isp, ann16, klemsan'ınki, abb saco.

bunun gibi işte böyle çıkar fiyatları, hem öğrenmiş olursun.

rölelere gelince ben sana yardımcı olurum. 154 fiderdeki röleler dif, mes. kor., aşırı akım vs, nötr direnç akım-gerilim vs.
 

Benzer Konular

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
114,943
Mesajlar
809,234
Kullanıcılar
420,442
Son üye
irmakali

Yeni konular

Üst