Yıldırım Elektronik Güç Kaynağı Arızası

firatc01

Üye
Yıldırım elektronik CY-306 siyah laboratuar tipi güç kaynağım var. Arızalı olarak aldım 4 tane 10A diyottan ikisi yanmıştı. Birini yine 10A diğerini de 6A diyotla değiştim. 2n3055 transistörler var arkasında onlardan biri bozuktu. İkisini de değiştim. Kaynak şimdi çıkışa güç veriyor. Ancak ekranda doğru değeri vermiyor. Çıkışa avometre bağlayıp max da 30V verecek şekilde devre kartı üstündeki trimpotları ayarladım. Amper kısmındaki ekranda da akımı max konumda 6A gösterecek şekilde ayarladım trimpotları ama akımı kontrol etmedim 6a olmayabilir. Ancak volt göstergesi kesinlikle yanlış değer gösteriyor. Çok yükseliyor 99a kadar sonra daha da arttırınca 0 dan başlayıp 14 e kadar yükseliyor. Sorun neyden kaynaklı olabilir?

Sorun display sorunu ise 7107 arızası gibi görünüyor.

7107 ler soketli ise voltaj ile amper göstergelerindeki entegreleri yer değiştirip deneyiniz.

merhaba bendede aynı güç kaynağından var 45,4volt 0,70a akım çekiyor neyapmalıyım

merhaba bendede aynı güç kaynağından var 45,4volt 0,70a akım çekiyor neyapmalıyım

Cikis surekli 45 volt ve ayar yapmiyor mu? Bu cikis voltajini baska bir multimetre ile dogruladiniz mi?

doğruladım 45volt 46volt arası değişiyor potansiyometreyle oynayınca

Voltaj değişmiyor ise rwgülasyonu sağlayan güç transistörleri yada transistörlerden biri muhtemelen kısadevre.

İçini açıp transistörleri bulalım ve omajla kontrolünü yapalım.

içini açıp resimleyebilir misiniz? Size kontrol yerlerini söyleyelim.

16146031654681839221566.jpg
bu sekilde

Su an trafo cikisi dogrultulduktan sonra elde edilen voltaj dogrudan cikisa gidiyor gibi gorunuyor. Yani kontrol saglamiyor.

Sorun regule güç transistorleri kisa devre olabilir.

Bu guc transistörlerini suren anakart ustindeki transistor kisa devre olabilir.

Yukaridaki iki transistör de saglamsa opamplar yada lm723 entegresi devre hangisi ile kuruldu ise o entegre arizali olabilir. Basima gelen birde voltaj ayar potu arizali olabilir.

Kontrolleri yapip adim adim ilerlemek gerekli.

Akim cekmek istediginizde voltaj sabit kaliyormu ekran amper gostergesi akim gosteriyormu?

Akim cekilemiyor potlar uzerinde yoktu kaclik olduklarını bulamıyorum
2n3055 ler sağlam bdx53c den şüpeleniyorum potların degerleri hakkında bir bilginiz vamıdır

10k ohm takip deneyebilirsiniz.

Kontrol devresinde entegre olarak ne kullanilmis? LM723 mu? Opamp mi? Yani bdx53 ile guc transistorlerini hangi entegre suruyor?

Simdi siz soyleyince farkettim. Bu potlar hic takili degil sanirim. Eger pot olmazsa devre calismaz.

Soyle soyleyeyim iki pot olacak biri digerinin 1/10 u degerde olmali.

Ana pot 10K ise hassas ayar potu 1K olmali. Bunu hem akim hemde gerilim ayari icin düşünün. Toplamda 4 adet potansiyometreler takili olmali.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri