Yıldırım cy 306 güç kaynağı b886 diye bi transistör var çok ısınıyor neden ısındığnı çözemedim başına gelen varsa yardımcı olursa sevinirim

Yıldırım cy 306 0.30 volt 0.6 amper ayarlı güç kaynağım var içinde b886 diye bi transistör var yanındada 7805 var bunlar çok aşırı ısınıyor çözemedim neden kaynaklıdı bilen varsa yardım. Birde potlar 0 da iken eksi voltaj gösteriyor multimetre ile ölçtüm eksi 5volt gösteriyor sıkıntı nedir teşekkürler

60-70 dereceye kadar isinma olabilir normaldir. ama yer varsa kucuk soğutucular iliştirin.

https://www.datasheetq.com/datasheet-download/899976/1/Iscsemi/2SB886
değiştirmek istersen (arızalıysa) bu transistör yerine bdx53c kullanabilirsin.
Arızalı değil çalışıyor ama dokunulamayacak kadar ısınıyor boştayken bile

60-70 dereceye kadar isinma olabilir normaldir. ama yer varsa kucuk soğutucular iliştirin.
Küçük bi soğutucu var üzerinde zaten ama çok ısınıyor boştayken bile dokunamıyorsun

çıkışa paralel bağlı zener , kondansatör , ne varsa kontrol et. kısa devre olmuş olabilir.
köprü diyotuda kontrol et.

çıkışa paralel bağlı zener , kondansatör , ne varsa kontrol et. kısa devre olmuş olabilir.
köprü diyotuda kontrol et.
Hocam bu çıkışla alakalı değil sadece display ekranı besliyor ekranın soketini çıkarınca soğuyor

Soru sorarken yeterli bilgi vermemişsiniz.
Lienear regulatörlerde ısınma normaldir.
Soğutucuyu büyültün yada fan takın.
benim hatam kusurabakmayın .teşekkürler sağolun normalse sorun yok

Display blogu trafonun farklı bir ucundan besleniyor olmalı. Ancak çıkışa verilen yerden besleniyorsa, o güç kaynağıni yapanı tebrik ederim.

B886 transistoru, giriş ve çıkış arasındaki gerilim farkı fazlaysa ısınma olacaktır. Bu kaçınılmaz bir gerçek, lineer regülatör kullanıyorsanız nazini da çekeceksiniz. Ama bence bir yolu daha var. B 886 display a güç sağlıyorsa, bu 5 volt tur diye tahmin ediyorum. Çıkma bir telefon şarj adaptörü ile 5 volt sağlayabilirsiniz. Isınma derdinden de kurtulmuş olursunuz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri