Yıldırım ayarlı güç kaynağı arızası

IMG_20210310_205230.jpg

Orada herhangi bişey yok ksblolar direk proba vidalı
IMG_20210310_205916.jpg

Devre bu çözemedim sıkıntısı ne

Son düzenleme:
Bu ana pcb deki gorunen 3 adet trimpotlarla oynadiniz mi?

Bunlar kalibrasyon trimpotlari olmali.

Olcu aletinizi cikisa baglayip gerilim ve akim ayarlari yapilsa sorun cozulecek gibi.

rölelerin önümde 2 diyot var devrede ölçtüm kısadevre propları iki yönlüde tuttum kısadevre öttü

rölelerin önümde 2 diyot var devrede ölçtüm kısadevre propları iki yönlüde tuttum kısadevre öttü
Onlar role bobinine paralel. O yuzden iki yonde de omaj okuyorsunuz. Diyotun bir bacagini devreden ayirip olcebilirsiniz.

Bu ana pcb deki gorunen 3 adet trimpotlarla oynadiniz mi?

Bunlar kalibrasyon trimpotlari olmali.

Olcu aletinizi cikisa baglayip gerilim ve akim ayarlari yapilsa sorun cozulecek gibi.
onlarlada oynadım şu an akım ayarı tam yük bağlayıp denedim ekranda neyse ampermetredede o

Terminale olcu aleti baglayin

Voltaj potlarini sifira indirin

Akim potlarini orta yada maksimuma alin

Gerilim potu arkasindaki trimpotu ayarlayarak ekranda olcu aletinde 0.000 voltu ayarlayin. ( negatif voltaj olmasin olcu aletinde 0.0001 volt gibi + gerilim olsun )

Ondeki ledlerde yesil cv ledi yanmali.

IMG_20210310_213459.jpg

Şu anda akım ful açık voltaj 0 sorun yok.sorun akımı 0 yapıca başlıyor
IMG_20210310_213753.jpg

o potlarlada denedim şimdi o potlar bazuk sanırım bi hareket olmadı

Son düzenleme:
Simdi gerilim kalibrasyonu tamam.

Akim kalibrasyonu için o iki trimpotan biri ile sifir amper ayari yapilacak. Digeri ile maksimum akim ayari yapilacak.

Bu iki trimpottan hangisi hangisi bilmiyorum.

Deneme yanilma ile baslayin isterseniz.

Cikis terminaline hicbirsey baglamayin. Voltaj potlari sifirda olsun. Akim potlari da sifirda olsun. Sizin sorununuz burada basliyor cc ledi yanip voltaj sifirin altina iniyordu. Arkadaki trimpotlarla oynayarak On panelde cv yeşil led yanacak. Kirmizi cc ledi yanmayacak. Sekilde ayarlayin. Bu hali ile minimum gerilim ve minimum akim kalibrasyonu yapilmis olacak.

Buraya kadar gelirsek maksimum akim ayari yapilacak.

Simdi gerilim kalibrasyonu tamam.

Akim kalibrasyonu için o iki trimpotan biri ile sifir amper ayari yapilacak. Digeri ile maksimum akim ayari yapilacak.

Bu iki trimpottan hangisi hangisi bilmiyorum.

Deneme yanilma ile baslayin isterseniz.

Cikis terminaline hicbirsey baglamayin. Voltaj potlari sifirda olsun. Akim potlari da sifirda olsun. Sizin sorununuz burada basliyor cc ledi yanip voltaj sifirin altina iniyordu. Arkadaki trimpotlarla oynayarak On panelde cv yeşil led yanacak. Kirmizi cc ledi yanmayacak. Sekilde ayarlayin. Bu hali ile minimum gerilim ve minimum akim kalibrasyonu yapilmis olacak.

Buraya kadar gelirsek maksimum akim ayari yapilacak.
Hocam güç transistörlerini falan bozdum elimde vardı değiştirdim ama patates çıktı orjinalini bulmak
Bütün güç transistörlerini yaktım elimde vardı değüştirdim ama patates çıktı bulmasıda zor ayarlayamadım hala

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam güç transistörlerini falan bozdum elimde vardı değiştirdim ama patates çıktı orjinalini bulmak

Bütün güç transistörlerini yaktım elimde vardı değüştirdim ama patates çıktı bulmasıda zor ayarlayamadım hala

Gecmis olsun kotu olmus. Bildik firmadan almak lazim. Bir cok firma artik patates urun satiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri