Yıldırım ayarlı güç kaynağı arızası

voltaj 4 akım 1 yazan fotaoğrafta potlar tamamen kapalı sıfırda . vaoltaj000 akım001 yazan fotoğrafta ise akım hafif açık . potların hepsi açık konumdayken 30 volt görüyorum multimetredede görüyorum herşey normal ama hepsi kapalı konumdayken sıkıntı orada eksi voltaj görüyorum akıp potu hafif açıkken düzeliyor 0 oluyor
IMG_20210310_123813.jpg

Bu resimde akım potu çok hafif açık

Potlarınızı ölçüp üzerindeki değerle karşılaştırmanızı öneririm. Uygun bir kontak spreyi ilede temizlense iyi olur.

Potlarınızı ölçüp üzerindeki değerle karşılaştırmanızı öneririm. Uygun bir kontak spreyi ilede temizlense iyi olur.
teşekkürler hocam potları deiştirip tekrar bilgi veririm

hocam değiştirdim potları ama değişen bişey olmadı hala akım potunu hafiften açınca düzeliyor tamamen kapalıyken yine eksi voltaj gösteriyo çözemedim
çıkışlarda bi sorun yok istediğim voltajı ve akımı veriyor çıkışa yük bağladım bide ampermetre bağladım sıkıntı yok aynı çıkıyo multimetreile ama tamamen kapalıyken eksi voltaj veriyor akım ekranıda 1 yazıyo anlamadım

Ortada mantiksiz bir durum var.

Aklima yatmıyor. Simdi guc kaynagini 24 volta ayarlayip pot kafalari gorunur şekilde resmini eklermisiniz? Olcu aletinide baglayip ayni zamanda olcu aletinide gorelim.

Asagidaki resimde bu guc kaynaginin voltaj potlari nerdeyse ortada. Buna gore ekranda en az 15 volt gormemiz gerekiyor. Ama neden ekranda voltaj goremiyoruz?

Bu arada yer neresi ?

img_20210310_123813-jpg.72536

IMG_20210310_190722.jpg

O düğmelerin konumunu ben kendim öyle taktım o şekilde kapalı 0 konumundalar yani. Şimdi attığım fotoda voltaj 24 akım ful açık
O düğmelerin konumunu ben kendim öyle taktım o şekilde kapalı 0 konumundalar yani. Şimdi attığım fotoda voltaj 24 akım ful açık

Aklima yatmıyor. Simdi guc kaynagini 24 volta ayarlayip pot kafalari gorunur şekilde resmini eklermisiniz? Olcu aletinide baglayip ayni zamanda olcu aletinide gorelim.

Asagidaki resimde bu guc kaynaginin voltaj potlari nerdeyse ortada. Buna gore ekranda en az 15 volt gormemiz gerekiyor. Ama neden ekranda voltaj goremiyoruz?

Bu arada yer neresi ?

IMG_20210310_190722.jpg

Bu arada yer neresi ?

IMG_20210310_191750.jpg

Yer istanbul abi

Ekli dosyalar

• IMG_20210310_191750.jpg
    IMG_20210310_191750.jpg
    241.2 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20210310_191750.jpg
    IMG_20210310_191750.jpg
    241.2 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
Benim bildiğim bu güç kaynakları pozitif gerilim regületörüdür. Trafo çıkışı köprü diyot ve kapasitörde filtrelenince DC bara gerilimi üretilir. Bu gerilim altına inilemez. Bu dc gerilim transistörle regüle edilir. Yani bu güç kaynağı 30 volttan 0 volta kadar çalışır.

0 voltun altına inmez inemez. Burada bir anormal bir durum var ama bilemedim. Negatif voltaj terminali içeride toprakla bir bağlantısı varmı? Var ise bu topraktan gelen bir kaçak ölçümü yanıltıyor olabilir mi ?Ölçü aletiniz tam kalibre mi? Çıkış 5 volt değilde 0.5 volt eksi ölçüyor gibi ama gerçekten bu değer olduğunu düşünmüyorum. Denemek için başka bir multimetreniz var mı?

Yer Antalya olsa idi ölçüm ve kontrollerde yardımcı olmaya çalışayım demiştim.

Benim bildiğim bu güç kaynakları pozitif gerilim regületörüdür. Trafo çıkışı köprü diyot ve kapasitörde filtrelenince DC bara gerilimi üretilir. Bu gerilim altına inilemez. Bu dc gerilim transistörle regüle edilir. Yani bu güç kaynağı 30 volttan 0 volta kadar çalışır.

0 voltun altına inmez inemez. Burada bir anormal bir durum var ama bilemedim. Negatif voltaj terminali içeride toprakla bir bağlantısı varmı? Var ise bu topraktan gelen bir kaçak ölçümü yanıltıyor olabilir mi ?Ölçü aletiniz tam kalibre mi? Çıkış 5 volt değilde 0.5 volt eksi ölçüyor gibi ama gerçekten bu değer olduğunu düşünmüyorum. Denemek için başka bir multimetreniz var mı?

Yer Antalya olsa idi ölçüm ve kontrollerde yardımcı olmaya çalışayım demiştim.
hocam bende anlamadım olmaması lazım .akım potu çok hafif açınca 0 oluyor .tam kapalıyken eksi voltaj verip cc ışığı yanıyor

Bu cikis terminalinin arkasinda muhtemelen bir direnc ve paralel diyot olmali.

Varmi varsa bu direncin degerini okurmusunuz? Saglam mi devreden sokup olcelim. Ayrica diyotta varsa olcelim adi ne okuyalim.

Nedeni su. Gic kaynagi akim potlari bosta iken de olsa sifir pozisyona geldiginde cc moduna gecmemeli. Cunku devreden akim akmamali. Sizin guc kaynaginda akim ceken bir parca var sanirim. O yuzden cc moduna geciyor.

Ama voltaj hala nasil 0 volt altina iniyor anlamis degilim. Belki diger arkadaslar yorumlayabilir.

Uzerinde opamp mi var yoksa lm723 entegresi mi? Bir suphelendigim yerde bu guc kaynagi tam 0 volt cikis alabilmek icin opamplar simetrik olarak beslenmeli. Herhangi bir nedenle acaba opamp bozuldu da bu uretilen negatif gerilim opamp uzerinden cikisi mi etkiliyor bilemedim suphelendim. Gerekirse degistirip denemekte fayda var.

Cihazin icini bir kac acidan kartini gorebilir miyiz?

Bu cikis terminalinin arkasinda muhtemelen bir direnc ve paralel diyot olmali.

Varmi varsa bu direncin degerini okurmusunuz? Saglam mi devreden sokup olcelim. Ayrica diyotta varsa olcelim adi ne okuyalim.

Nedeni su. Gic kaynagi akim potlari bosta iken de olsa sifir pozisyona geldiginde cc moduna gecmemeli. Cunku devreden akim akmamali. Sizin guc kaynaginda akim ceken bir parca var sanirim. O yuzden cc moduna geciyor.

Ama voltaj hala nasil 0 volt altina iniyor anlamis degilim. Belki diger arkadaslar yorumlayabilir.

Uzerinde opamp mi var yoksa lm723 entegresi mi? Bir suphelendigim yerde bu guc kaynagi tam 0 volt cikis alabilmek icin opamplar simetrik olarak beslenmeli. Herhangi bir nedenle acaba opamp bozuldu da bu uretilen negatif gerilim opamp uzerinden cikisi mi etkiliyor bilemedim suphelendim. Gerekirse degistirip denemekte fayda var.

Cihazin icini bir kac acidan kartini gorebilir miyiz?
lm 723 entegresi var cıkış kondansatörlere ve 2 adet taş drenç var 5 w lık üzerinde 0.20ohm etrafına baktığımda yanan kızaran herhangi bi parça yok

O iki direnc ya guc transistörlerinin cikisindadir yada ikisi paralel ise bu direncler akim olcmeye yarayan - hat uzerindeki direnclerdir.

Benim dedigim kart uzerinde degil cikis terminalleri var ya ölçü aletinin problarini taktiginiz onun hemen arkasinda kutu içinde olacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri