Yüklenen topraklama projesi hakkında 3 soru ?

Katılım
18 Mar 2015
Mesajlar
276
Puanları
3
Yaş
24

Selamlar. Mavi çizgi olanlar: Galvaniz şerit Sarı çizgi: Bina ihata kablosu
ve köşelerde ise: Menhol içinde elektrot ile çakılıyor... Abiler 3 sorum olacaktı vakti olan cevaplarsa süper olur

1) Bu tesiste aktif paratoner mevcut. Sarı çizgi olan bina ihata neden yapılır? Eğer paratoner ile alakalıysa onlarda çatıdan inen bir iniş kablosu var bu hatta mı bağlanıyor.. Nedir yani bu sarı çizgi olarak çizilmiş bina ihata kablosu?

2) Bu projeye baktığımızda menholün içinde 1 elektrot var. 1 galvaniz şerit. Menholün 2 tarafından girdiği için sanırım 2 adet 50'lik bina ihata hattı. Buna ilaveten paratonerden kablo var mı yoksa bu 4 kablo mu sadece?

3) Bunlar menhol içinde nasıl birbirine bağlanır? Elektrodu çaktıktan sonra elektrottan bir kablo alıp eş potansiyele mi bağlanıyor. Yoksa Biri galvaniz şerit diğeri bakır 50'lik kablo ve elektrot. 3'ü birbirine nasıl bağlanıyor yani menhol içinde nasıl birleşiyor. Not: Menhol içlerinde eş potansiyel bara var.

Bu 3 soruyu cevaplarsanız makbule geçer
 

elkkum

Üye
Katılım
29 Eki 2017
Mesajlar
71
Puanları
3
Yaş
65
menhol içinde kadvelt kaynak ile galvaniz şerit ve bakır iletken birleştirilebilir sonrası ise iletken ve çubuk bakır klemensle pabuçlanıp irtibatlandırılır, ayrıca galvaniz şeritlerin birbirine bağlantısı için ek klemensler var
 

kber25

Üye
Katılım
7 Ara 2018
Mesajlar
10
Puanları
3
Yaş
27
Temel topraklamasında topraklama iletkeni olarak kullanılacak malzeme kesinlikle bakır olamaz. Bakır ile demirin standart elektrot potansiyelleri çok farklı olduğundan zamanla nem etkisiyle aralarında pil olayı gerçekleşir ve demir korozyona uğrar. Yönetmeliğe göre temel topraklamasında 30 mm×3,5 mm çelik şerit ya da en küçük çapı 10 mm olan yuvarlak çelik kullanılmalıdır. Bu yüzden sadece çevresinde bakır kullanılabilir çevresinde de gene çelik şeritle yapılabilir ama iletkenliği yüksek olduğu için bakır tercih edilmekte.


2 ve 3. soruların cevabıda bu şekilde :
Topraklama Yönetmeliği’nin Beşinci Bölüm 25. Maddesi’nde; “Yıldırıma karşı koruma topraklamalarına 2 m’den küçük mesafede başka topraklayıcılar bulunuyorsa, tüm topraklayıcılar birbirleriyle bağlanmak zorundadır. Topraklayıcı mesafelerinin 2 ila 20 m. arasında olması durumunda tüm topraklayıcıların birbirleriyle bağlanması tavsiye edilir. Toprak özdirencin 500 Ωm’den daha yüksek olduğu durumlarda, aralarındaki mesafeler 20 m’den büyük olan topraklayıcıların da yıldırıma karşı koruma topraklamasına bağlanması tavsiye edilir” denmektedir. Bu ifadeler temel topraklaması olan binalarda yıldırım topraklamasının temel topraklamasına bağlanması gerektiğini belirtmektedir.sorunun cevabı
bağlantı buradaki videodaki işlem ile yapılır. daha detaylı bilgi için termo kaynak olarak aratırsan google birçok bilgi çıkar karşına.

AŞAĞIDAKİ KAYNAKLARDAN DAHA DETAYLI BİLGİ ÖĞRENEBİLİRSİN:
http://www.emo.org.tr/ekler/6a5b31c85dbd15f_ek.pdf?dergi=949
https://web.itu.edu.tr/ozverenf/documents/yonetmelik.pdf
http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Topraklama Ve Paratoner Tesisi.pdf
 

kral kobra

Profesyonel Üye
Katılım
15 Mar 2019
Mesajlar
1,490
Puanları
1,308
Konum
Kocaeli
Sn @Kemalcengiz genelde sorduğunuz sorulara bakıyorum olaylara hep lokal olarak bakıyorsunuz.
Topraklama projesini incelerken sadece zemin kat planına bakıyorsunuz, çatı katı planına da bakmalısınız yani olaya geniş açıdan bakmalısınız. Paratoner tesisatı münferittir ayrı yapılır sizdeki proje yakalama uçları olan faraday kafesi olmalı. Projeyi komple inceleyin. Aşağıda sizinkine benzer uygulamasını yaptırdığım projeyi veriyorum.
Faradaykafesi.pngProjenizde Bina temel topraklamasında zaten galvaniz şerit uygulanmış bu doğru. İhata kelime manası kuşatma demektir bina etrafında toprağa gömülen 50mm² bakır. Projenizde dört bir köşede topraklama menholü bulunmakta, bağlantılar menhol içine monte edilen (ekte verdiğim) bara üzerinde birleşitirilir.
Kaldı ki bu birleşimde de galvaniz şerit bakırla birleşmekte olup pil olayı gerçekleşir ancak bazı tedbirlerle bağlantı noktalarındaki korozyon önlenebilir.

Topraklamabarası.png
 

Ekli dosyalar

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
110,337
Mesajlar
778,088
Kullanıcılar
407,625
Son üye
Kemalkara

Yeni konular

Üst