Temel Topraklama Menhol'ü ve 4 iletken ?

elektelekt

Üye
Katılım
26 Ocak 2018
Mesajlar
103
Puanları
1
Yaş
35
Merhaba forumda 1 konu gördüm ama tam net cevabı bulamadım.

30 * 3.5 galvaniz şerit temel topraklayıcı ve bundan uç bırakılarak elektroda çakılan bir Temel topraklama da menhol içine 4 iletken giriyormuş. Bu 4 iletkende eş potansiyel baraya bağlanıyormuş.

Bunlar: temel topraklamadan gelen 30*3.5 galvaniz şerit, ring hattından gelen 2 çıplak bakır hat ve paratonerden gelen bakır kablo menhol içindeki eş potansiyel baraya bağlanır bilgisi doğru mu?
Eğer doğruysa elektrodu çaktıktan sonra elektrottan da bir çıkıp baraya bağlamak gerekmez mi o zaman 5 kablo olması lazım değil mi?
 
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

GUNAY ELEKTRIK

Paylaşımcı üye
Katılım
7 May 2011
Mesajlar
960
Puanları
106
Yaş
59
Konum
İSTANBUL
Temel topraklama ile paratonerden gelen topraklamanın alakası olmaması lazım. Temel topraklama binaların iç tesisat güvenliği için, paratoner ise yıldırım için. Yinede araştırmanda fayda var.
 

gezenster

Üye
Katılım
1 Ocak 2009
Mesajlar
182
Puanları
31
Konum
İstanbul
Selam.
Menhol/menholler dış bölgede bulunan bir noktada olduğunu var sayar isek doğrudur.
30x3,5mm galvaniz şerit temel topraklamasının direk menhole gitme zorunluluğu olmadan ring hattına bağlanabilir.
Ring hattı (Bina çevresinde olup, bakır iletken ile çekilmelidir)
Paratoner hattı direk menhole de gidebilir, ring hattına farklı noktalardan indirilip de bağlanabilir (Orjinal aparatları ile).
 

Forum istatistikleri

Konular
118,078
Mesajlar
831,971
Kullanıcılar
429,443
Son üye
soz_ky

Yeni konular

Üst