Topraklama Menholü’nün içindekiler ?

elektelekt

Üye
Selam. Temel topraklaması 30*3,5 galveniz şerit ile yapılmış. Büyük yapının etrafında ring hattı var. Çatıda aktif parotoner var. Temel topraklamada kullanılan galveniz şerit uçları dışarda kazığa çakılacak...

Sorum şu; temel toparlamada ölçüm için kullanılan topraklama menholü içinde ne oluyor? Çünkü eş potansiyel bara olacakmış. Bu eş potansiyel baraya neler bağlanacak ?

Benim duyduklarım: temel topraklamada kullanılan galvaniz şerit ucu kazığa çakıldıktan sonra bir kablo ile baraya, sonra paratonerden gelen 50lik kablo ve ring hattından gelen 2 kablo eş potansiyel baraya bağlanıyormuş menhol içindeki... yani toplam 4 kablo. Doğru mudur ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ben daha önce istanbul otopya inşaatında aynı uygulamayı yaptım.Temel topraklamasını galvaniz şeritlerle binanın çatısına kadar direklerin içinden çıkardık.Çatı katına kadar devam etti ve orada galvanizler birleştirilerek yakalama çubuğuna bağlanacaktı artık aktif paratoner kullanılmıyor yasaklandı aktif paratoner radyoaktif madde içerdiği için!

..hangi direğin içinden?

Ben daha önce istanbul otopya inşaatında aynı uygulamayı yaptım.Temel topraklamasını galvaniz şeritlerle binanın çatısına kadar direklerin içinden çıkardık.Çatı katına kadar devam etti ve orada galvanizler birleştirilerek yakalama çubuğuna bağlanacaktı artık aktif paratoner kullanılmıyor yasaklandı aktif paratoner radyoaktif madde içerdiği için!

Radyoaktif paratoner yasaklandı evet ama aktif olan yasaklanmadı diye biliyorum. Peki topraklama menholün içindeki eş potansiyel baraya neler bağlanıyor üstad ?

Topraklama menholünde kazıklar var biz bir kaç kazığıaynı menhole çakmıştık ve bu kazıkları bir birine bağladık!
Topraklama bağlatıları yaptıktan sonra en önemli şey topraklama direncidir!Meger cihazıyla ölçülür tesisatta topraklaması için maksimum 5 ohm(makine ve prizlerdeki topraklama) paratoner topraklaması için maksimum 10 ohm direnç olmalı!

Radyoaktif paratoner yasak ama hala çatılarda var ve aktif paratoner serbest daha iyi değil ama yeterli.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri