XLPE Kablo Seçimi

karaselkel

Üye
Arkadaşlar ben bi konuyu merak ediyorum. o kadar konu inceledim ve hala XLPE kablo seçimi hakkında kesin bi karara varamadım. hesaplamaları herkes farklı yorumluyor. mesela ben 630 kva tesis kuracağım 1x35 mm2 XLPE kablo bu iş için yeterli olur mu.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşım,kesitten ziyade mesafe de önemli ...20 metreyi geçmiyorsa 35 lik kurtarır.Ama benim görüşümü soracak olursan; 400 kVA' dan 800 kVA 'YA kadar olan güçlerde 50 lik XLPE çekerim.800 kVA' dan - 4000 kVA'ya kadar olan güçlere ise 95 lik çekerdim.Her ihtimali düşünerekten.

Akım ve gerilim düşümü açısından zaten OG gerilim seviyesinde pek sıkıntı yaşanmaz. Kısa devre hesabı açısından incelemek lazım.
Bir de tabi dağıtım şirketlerinin prensiplerini de göz ününde bulundurmalısınız.

bence 3x(1*50+1*16)xlpe kulanmalısın hesabını yam bilemiyom

enerji müsaadesi alırken yer altı kablo kesitinin de kaç olması gerektiğini de sorarsan onlar uygun kesiti hesaplayıp yazarlar. senin de başın ağrımaz.

bakın hiç kimse kesin birşey söleyemiyo. daha önceden birileri bu kesiti kullanıyor olsaydı biz de kullanıyor derdik. daha önce çekilmemiş olması çekilmeyecek olması anlamına gelmez di mi

mesafe ve og gerilimini söylersen hesaplayıp sana söyleriz mesafe olmadan olmaz billiyorsun

dağıtım merkezinden 25 m 1x95 Xlpe ile müşteri çıkışı 100m swallowdan sonra 1x35 xlpe kablo ile 630 kva TR ye çekiliyor

müşteri çıkışındaki 100metrelik swallow yapılan 630 kva göre yapılan hesaba göre bağıl gerilim düşümü %6,0039 gerilim düşümü oluyor problem yok yalnız güç kaybında og de %5 kadar müsade edilmektedir güç kaybın%5,11 pek fazla sorun olcağını zannetmiyorum swallowdan sonra 1x35 xlpe kablo metrajı belirtmemişsin bu hesaplamalar 34,5 kv göre yapılmıştır trafo giriş gerilimide belirtmemişsin

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri