Elektrik İç Tesisat Kablo Seçimleri

Herkese Merhabalar,

Elektrik iç tesisat proje çizimlerini öğrenme aşamasındayım. Gerilim düşüm, akım kontrol, kolon şeması gibi çoğu gerekli mühendislik hesaplamalarının mantığını ve kabloların kesit hesabını öğrendim. Ancak kablo seçim konusunda internetten faydalı bir kaynak bulamadım, genelde farklı mecralarda farklı konulara değinmişler.

Örneğin ana kolon hattı için 25mm^2 lik kesit uygun diyelim, buna göre 3x25+16 NYY kablo tercih edilmiş veya tali tablo ve en yüklü linye hattı için NYA kablo (kesiti de 2.5mm^2 hesaplandıysa, 2x2.5mm^2 NYA) seçilmiş. Bu kararları verirken hangi tür kablo kullanılacağı ( NYA, NYY, NYM, NHXMH vb.) ve kesite karar verdikten sonra hangi tür (2x4, 2x6, 3x25+16 vb.) kabloya karar verileceği konusunda yardımcı olabilecek veya faydalı bir kaynak sağlayabilecek birileri varsa şimdiden teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba, istediğin bilgileri kablo üreticilerinin kataloglarında fazlasıyla bulabilirsin, bol bol katalog karıştır.

Kablo türünü seçerken kablonun ne amaçla ve nerede kullanılacağı önemli. Kablonun yapısı ve özelliğine göre kablo türünü seçmek gerekir. Mekanik zorlamalara dayanacak mı? İşçilik ve montaj kolaylığı olmalı mı ? Çalışma gerilimi ne olmalı ? Çalışma sıcaklığı ne olmalı ? Maliyet açısından ekonomikliği ? Bazen kablo türünü seçmek bize de kalmıyor. Teknik şartnamelerde kullanılması gereken kablo belirtilmiş oluyor. Bu gibi durumlarda tabi ona uymak durumunda kalıyorsun.
Nötr kesitini tayin ederken ,normal işletme koşullarında yüklerin fazlar arasındaki denge durumu , harmonik akım gibi kriterler göz önüne alınarak nötr iletkeni faz iletkeninden küçük , eşit veya büyük seçilebilir.

Kablo türünü seçerken kablonun ne amaçla ve nerede kullanılacağı önemli. Kablonun yapısı ve özelliğine göre kablo türünü seçmek gerekir. Mekanik zorlamalara dayanacak mı? İşçilik ve montaj kolaylığı olmalı mı ? Çalışma gerilimi ne olmalı ? Çalışma sıcaklığı ne olmalı ? Maliyet açısından ekonomikliği ? Bazen kablo türünü seçmek bize de kalmıyor. Teknik şartnamelerde kullanılması gereken kablo belirtilmiş oluyor. Bu gibi durumlarda tabi ona uymak durumunda kalıyorsun.
Nötr kesitini tayin ederken ,normal işletme koşullarında yüklerin fazlar arasındaki denge durumu , harmonik akım gibi kriterler göz önüne alınarak nötr iletkeni faz iletkeninden küçük , eşit veya büyük seçilebilir.
Evet haklısınız, bu ve bunun gibi çeşitli kriterlere göre kablo seçimi yapılmaktadır. Ben de bu konuyu öğrenmek istiyorum ki, projemde kablonun tipine karar verirken en doğru şekilde seçim yapayım. Bununla alakalı kaynaklar genelde parça parça olduğu için derli toplu kaliteli bilgiye ulaşamadım. Hatta bazı kaynaklarda farklı şekilde belirtilebilmektedir. Eğer bu konuyu detaylıca öğrenebilmem için önerdiğiniz bir kaynak var ise, paylaşmanızı talep ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri