Voltmetre Problemi

Önce voltmetreyi sonra ampermetreyi bağlayın belki düzelebilir.

faz+faz iki faz oluyor ki faz - notre arası tek faz...
R-S arası yada S-T arası yada R-T arası iki faz R- Nr yada S-Nr yada T-Nr arası tek faz olur...
böyle biliyorum...

voltmetrenin öne bağlanması veya arkaya bağlanması fark etmemesi lazım. Başka bir olay var burada.

Şimdi datasheet'ine baktım cihazın. İki modda kullanılabiliyor. Ya kendi içindeki şönt üzerinden ölçüm yapıyor, yada harici şönt ile ölçüm yapıyor. Eğer içindeki şöntü kullanirsaniz, o şöntin direnci 12 mOhm. Ama harici şönt kullanırsaniz, cihazın kendi empedansı 40 KOhm.

Bence problem şu: eleman harici şönt için olan uçları kullanarak ampermetreyi seri bağlıyor. Bu durumda ne oluyor? Devreye seri olarak 40 KOhm direnç bağlamış oluyorsunuz. Voltmetre 1 mA akım çekse, al sana 40 V düştü. 500 mikroamper akım çekse, 20 V düşer.

• Beğen
Tepkiler: huh
soru sahibi soruyu sorup kaçmış meydanı bize bırakmış. şunu denedim şu sonucu elde ettim dese biz de ona göre yaparız.

Hatta harici şönt terminalleri kullanıp bağladıysa ve sonra da çıkışa yük bağladıysa, cihaz kesin yanmıştır. Çünkü harici şönt modunda en fazla 50V gerilime izin veriyor cihaz.

kimse pano tipi ampermetre patlatıp videosunu çekmemiş olsa çekerdim...

voltmetrenin öne bağlanması veya arkaya bağlanması fark etmemesi lazım. Başka bir olay var burada.

Şimdi datasheet'ine baktım cihazın. İki modda kullanılabiliyor. Ya kendi içindeki şönt üzerinden ölçüm yapıyor, yada harici şönt ile ölçüm yapıyor. Eğer içindeki şöntü kullanirsaniz, o şöntin direnci 12 mOhm. Ama harici şönt kullanırsaniz, cihazın kendi empedansı 40 KOhm.

Bence problem şu: eleman harici şönt için olan uçları kullanarak ampermetreyi seri bağlıyor. Bu durumda ne oluyor? Devreye seri olarak 40 KOhm direnç bağlamış oluyorsunuz. Voltmetre 1 mA akım çekse, al sana 40 V düştü. 500 mikroamper akım çekse, 20 V düşer.

size katılmıyorum, katalogda şöyle diyor: giriş empedansı:5A için 12mohm, 60mV için 40kohm.
buradaki 60mv şönt direncin üzerinde düşen gerilimin değeri. burada bahsedilen ölçüm duyarlığı.
yani iki farklı ölçüm modu gibi bişey değil.

Hatta harici şönt terminalleri kullanıp bağladıysa ve sonra da çıkışa yük bağladıysa, cihaz kesin yanmıştır. Çünkü harici şönt modunda en fazla 50V gerilime izin veriyor cihaz.
timur bey, bişeyi gözden kaçırıyorsunuz bence. orada bahsedilen 50v değeri ölçü aletinin çalışması için gerekli besleme değeri.
yanlış anlaşılma olmasın polemik derdinde değilim. sdece hatırlatmak istedim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Rica ederim bunlar polemik değil yapıcı fikir alışverişi.

Şimdi datasheet'e bakarsanız, besleme voltajı olarak iki seçenek vermiş. 230V AC veya 24V AC. Veya isteğe bağlı bunlardan biraz farklı değerler. Yani 50V besleme diye birşey yok.

Ama 50V değeri, giriş voltajı olarak verilmiş. yani cihazın ölçme yaptığı giriş uçlarına verilebilecek maksimum voltaj değeri.

Zaten cihazın çalışma modlarını incelerseniz, iki mod ortaya çıkıyor: Dahili şönt ve harici şönt. İlk modda, cihaz kendi dahili şöntü üzerindeki voltajı ölçerek akımı hesaplıyor. İkinci modda, harici bir şönt üzerindeki vojtajı ölçerek akımı hesaplıyor. Yani cihaz voltaj ölçerek akım elde ediyor. Ve arıza olmadan maksimum voltaj değeri de 50V olarak belirtilmiş.

12mOhm değeri de cihazin giriş empedansı değil. O sadece dahili şönt modunda, dahili şöntün direnci.

40 KOhm, harici şönt modunda çalışırken, vojta ölçümü yapan devrenin giriş empedansı. Bunun da yüksek olması istenir. Voltmetrelerin, devreyi fazla yüklememesi lazım ki ölçüm hatası minimize edilsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,248
Kullanıcılar
450,058
Son üye
dendex

Yeni konular

Geri