Voltmetre Problemi

hkn_blt

Üye
Merhaba elimde hazır satın aldığım enda marka voltmetre ve ampermetre mevcut. Ölçüm yaparken giriş gerilimim 400VAC ampermetreyi bağlamassam cihaz voltajı düzgün gösteriyor fakat akım ölçmek için ampermetreyi bağladığımda 400V'u 370-380V göstermeye başlıyor. Yani ampermetre devreye girince gelen voltajım 400V olmasına rağmen voltmetre 380V falan ölçüyor ampermetreyi devreden çıkarınca düzeliyor. Güç kaynağımda herhangi bir çökme falan söz konusu değil farklı bir ampermetre takınca herhangi bir sorun olmuyor. Enda takınca böyle yapıyor problem ne olabilir???

Ampermetrenizin tam modeli yaptiginiz baglantiyi mumkunse sema halinde ve resimleyip gercek bağlantıyı gosterirseniz belki bir ip ucu yakalayabiliriz.

Bu ampermetre akimi hangi yontemle olcuyor ?

Ampermetre modeli EPA542

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    112.1 KB · Görüntüleme: 36
ampermetreyi seri bağladıysanız olması muhtemel. Bildiğiniz gibi seri bağlantıda volt etkilenir, amper etkilenmez. Paralel bağlantıda amper etkilenir, volt düşmez. Bu yüzden ampermetreler seri bağlanır. Ampermetreyi seri bağladıysanız ampermetre kendini çalıştırmak için çaktırmadan 20 voltu çekiyor olabilir. İhtimali yüksek çünkü ampermetreler genelde devreye seri bağlanır ve ampermetreyi çıkarınca böyle olduğunu söylemişsiniz. Suç ampermetrede. Bence farklı marka olan ampermetre kendini çalıştırmak için 1 volt çekiyordur ama enda 20 volt çekiyordur.

Farklı marka taktığımda sorun olmuyor...Bunu çözmenin bir yolu yok mu ?

Farklı marka takma lüksüm yok çünkü haberleşmeli başka bir marka yok :S

Semayi inceledim ama tam anlayamadim pc de bakmam lazim.

Bu ampermetre sont direnclimi akim trafolumu?

Bu voltaj dusumu akim cekerkenmi oluyor yoksa akim cekilmesede sadece bekleme aninda da dusus yasaniyormu?

Semayi inceledim ama tam anlayamadim pc de bakmam lazim.

Bu ampermetre sont direnclimi akim trafolumu?

Bu voltaj dusumu akim cekerkenmi oluyor yoksa akim cekilmesede sadece bekleme aninda da dusus yasaniyormu?
Bağlantımda sorun yok olsa zaten ölçüm yapamam. Farklı marka ampermetre takınca sornda olmuyor. Hem boşta hem yükte ikende aynı durum mevcut. akım trafosu kullanmıyorum....

2 faz arası 380v boşta 400v ampermetre varken 380v görmen normal hata değil.
arada 340v ve altı da görebilirsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri