V CARVE PRO. Sorusu

makine hata yapmaz :D

inside yapmışsın yani şöyle düşünürsek;
470x555mm nin içinden dolaşacağı için
468x443mm olması lazım çıkan kestiğin parça
sağdan solda 6 şar
üstten alttan 6 şar mm kabaca

473 x 558 mm çıkıyor
diyorsun makinen hatalı gariii

458*543

--------

İstediği içten çıkan parça mı dışta kalan parça mı ?
ah agam bir anlasak .. :rolleyes:

ahahahahah kazım abi inan sesli güldüm çok özür diliyorum nasılda yanlış yapmışım
ibretlik olsun da düzeltmiyim postumu :D
düzgün düşünüp yanlış yazmışım harbiden şaştım kendime

ilkinden 2 düşmüşüm sonundan 100 fazla düşmüşüm gene iyi :D hahahah

Estağfurullah , özür dileyecek bir şey yok.
Olur bu saatlerde.
Önemli olan mantığı idi , döndüğü / ilerlediği yöne göre sağından veya solundan ... iyi saatte olsunlarrrr.

Kazım amca dışta kalan parça önemli 3 mm hesaplamış 467 mm kısım 6 mm lik frezenin tam yarısı frezenin geri kalan kısmı olan 3mm farkıda görüyor en son 470+3= 473 kalıyor. Bana göre 464 mm x 549 mm olsa ürün dogru çıkacaktı gibi geliyor .
dış çerçeve ve benim çerçeve birbirine eşit dışı büyük olması gerekir şartı varmı?

@KAZIMUGUR amca ben kaydedrken g code mm diye seçenek var siz hangi seçenegi kullanıyorsunuz g code için ?

Zaten ölçü normal değil mi?
İçte kalan parçayı ölçermisiniz?

Bir de hocanın(@KAZIMUGUR) dediği gibi, sınırlarda dolaşmak sıkıntılı olabilir.deneme ise çizimi küçültmek,değilse çalışma alanını büyütmek daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Kazım amca dışta kalan parça önemli 3 mm hesaplamış 467 mm kısım 6 mm lik frezenin tam yarısı frezenin geri kalan kısmı olan 3mm farkıda görüyor en son 470+3= 473 kalıyor. Bana göre 464 mm x 549 mm olsa ürün dogru çıkacaktı gibi geliyor .
dış çerçeve ve benim çerçeve birbirine eşit dışı büyük olması gerekir şartı varmı?
@KAZIMUGUR amca ben kaydedrken g code mm diye seçenek var siz hangi seçenegi kullanıyorsunuz g code için ?

Yazdıklarından bir şey anlamadım.
Sen bu parçayı makinede kestin de ölçtün de buna göre mi yazıyorsun ?

Önceki sayfada senin yazdığın mesajdaki gcode ( benim de alıntı yaptığım ) , doğru kodlar .
Ona göre kesersen içi 470*555 olan bir boşluk elde edersin.
Kodlar doğru , 6mm kalem takıp kestiğinde farklı ölçü çıkıyorsa makine ayarların yanlış demektir.

Mach3 arc .mm seçeneği kısa ve düzgün kodlar verir , programlarda genel olarak böyledir.

Aslında bu kadar kolay kodlar el ile yazılır program açtığına değmez.

Kestim kestikten sonra içtekini çıkardım dıştan dışa ölçtüm 473× 558 cıktı bide mach3 arc. Mm seçenegini deniyim.

arc mm veya sadece mm seçeneği gcode u azaltıp arcları yumuşatmaya yarar.
yani onunla alakası yok

mach3 ayarlarında veya makinenin mekaniğinde sıkıntı var bence

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri