ups leri araç aküsü ile kullanmak

zefiran

Üye
arkadaşlar elimde bi sürü aküsü bitmiş ups var bu upsler 24 voltla çalışıyor. yani 2*12 v olt kuru akü ve 7 şer amperden 14 amper ile çalışıyor .ben bu upsleri alıp 12 volt 72 amper araç aküsüyle uzun süre enerji vermesi maksadıyla kullnmak istiyorum . ancak sorunum şu akü üzerinden aldığım 12 voltu 24 volta çeviren bir konvertör lazım veya devresi

2. sorunum acaba direk 12 volt 72 amperi ups lerin akü girişine versem ups çalışırmı .

Ekli dosyalar

• 12 -  24  convertör.jpg
    12 - 24 convertör.jpg
    52.2 KB · Görüntüleme: 150
Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Tek akü ile çalışmaz. Akünün birini araba aküsü diğerinide 7 amperlik akü olarak kullan o zaman çalışır (yine aynı şekilde seri bağla) bence en zahmetsiz yötem bu olur.

2 aküyü seri bağlaman gerekiyor fakat dikkat etmen gereken bir kaç nokta var eğer ups online değilse uzun zaman akü üzererinden çalıştığında ups yanması ile karşılaşabilirsiniz akülerin ups üzerinden şarjı sorun olabilir. ayrıca araçlarda kullanılan akülerin elektrolit seviyesini sürekli kontrol etmeniz gerekir

slm arkadaşlar bir ups nin online olup olmadığını nerden bileceğiz anlatırmısınız benim elimde bir adet var 7 adet akü 12 volt luk her biri 7 amperlik mge ups systems pulsar ex 15 bu ups neyin nesi bir bilgi verebilirmisiniz arkadaşlar şimdiden tşk

ayrıca aküler seri bağlı toplam 84 volt yapıyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
2 seri bağlı akü iki hallolur gibi en kolay ama,yeniden şarj olması çok uzun zaman alabilir yada şarj hiç olmayabilir

senin dediğin ups yine küçük bişey değil aynısı bendede var altı akü ile çalışıyor ama benim cihaz bozuk olduğundan kullanmıyorum ama benim makinenin üzerinde aşırı ısı dedektörüde var büyük olasılıkla seninkindede vardır cihazın içindede görebilirsin güç tarnsistörlerine bağlı olan aleminyum levhaların üzerindede görebilirsin sensörü o dediğimiz olduktan sonra saten sorun olmaz aşırı ısınmada keser enerjiyi
(bide 7 akü seri bağlı diosun ama sen bu işi 24 volt ile kaptmak istiyosunuz sanırım bi kontrol et belki 2 akü ile bile çalışmayabilir. yine 7 ükü bağlaman gerekir bence

slm valla kerdeş ısı sensörü var içinde biliyorum 24 volt la çalışmıyor denedim bir yolu varmı acaba diye sormuştum benim ups nin aküleri ölü şarj tutmuyor aküler anasının nikahı
7 aküden birini devredışı bıraksam bile akü seviyesi düşük gösteriyor aküler ölü dedim ama çokta kötü deyil ama zamanıda geldi bu ups nin özelliklerini bile bilmiyorum bilen varsa anlatırmı arka panelde bir dünya soket girişi var hangi soket nereye ne nereye işe yarar bunu bile bilmiyorum sadece bildiğim piriz ve çıkışlar

makinen çok güzel saten sanırım 1500w çivarında bi güç üretiyor ama o 7 aküyü bi türlü seri bağlaman lazım keşke yerin olsada 7 tane araba aküsü bağlasan bendede var ama arıza büyük kıymetini bil yada o dediğin 2 aküyü yedi akü güçüne çıkaran bi devre bulacaksın bulacağın devrede çıkış olarak amperi güçlü olması lazım buna göre güllü bi devre inşa etmen lazım

valla bu makina hakkında fazla bilgim yok bu makinadan 2 adet bende biri iç aksamı komple var yani elektronik aksam sadece kasası yok diyeri kasasıyla bir kasasız olanda sorun var yani arzalı smd lerden biri kırılmış darbe görmüş ama diyeri baya iyi çanavar gibi
bu makina hakkında bilgin varsa bana biraz anlatırmısın arka panelde baya bir soket girişi var bunlar ne işe yarıyor bilmiyorum markası mge systems pulsar ex 15 yardımcı olursan sevinirim

24 volt dc ye 84 dc volta çıkarmam mümkün mü acaba

Moderatör tarafında düzenlendi:
Seri akü bağlamada 1.şart;aküler aynı kapasitede olmalı.Ör;hepsi 7A. gibi.Biri oto aküsü biri 7A ups aküsünü seri bağla diye tavsiyede bulunanlar hiçde iyi tavsiyede bulunmuyor.
12V yada 24V'u DC-DC converter devreleri ile 1:10 yada 1x10 oranlarında yükseltebilir yada düşürebilirsiniz.Ama seri akü bağlama metodu yanında bu converter devreleri en son çare olmalı,en güzeli seri akü bağlamak yani.
Yada;24V'u smps trafolarla yükseltip kullanabilirsiniz.Yine bunuda seri aküye göre tavsiye etmem.Çünkü;2-3 kw. kapasiteli smps trafo zor bulursunuz,kendiniz yaptığınızı düşünürsek bu defa anahtarlama devresinde güç kaybı yaşarsınız.Ör;smps devresinde IRFP460 kullanacağız ama bunun güç kaybı max.280W.dır.İşte uzun süreli kullanımda 250W güç kaybı oluştursa,250W/24V=10,5A/h akım kayıbınız olur.Kayıp hiçde az değil.Sonuç olarak kapasitesi ölçüsünde seri akü yapmanızı tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri