Araç Çakmağından Yaşam Aküsü Şarzı

mfyildiz68

Üye
Merhaba Arkadaşlar.
Honda Jazz 2017 elegance aracımın arkasında parago pg45 kompresörlü buzdolabım var. 3.5 amper güç tüketiyor. elimde 80 amper 12volt kurşun asit yaşam aküsü (aksesuar) var. araba çalışırken ve yoldayken araç çakmağından bu akünün şarz olması ve kamp aktivitelerinde araç kapalıyken bir süre bu aküden kullanmak istiyorum. Bana yardımcı olursanız başarı sağlarsam, 100 amper solar jel aküye de terfi edeceğim.

YAPILMAK İSTENEN;
* Çakmaktan 12 volt giriş alıp 14.4 volt inventerli (boost) bir devre ile yaşam aküsünü şarz etmek,
* şarzı yaparken çıkış amperi ve voltunu seçebilmek ve bunu lcd ekran göstergeli bi kartla yapmak,
* akü tam dolduğu zaman akımı kesilmesi ve sesli veya ışıklı uyarı verebilecek bir devre.
Hangi malzemelere ihtiyacım var.

öneri istemediğim yöntemler:
* alternatörden elo röle ile paralel akü yapmak istemiyorum bagaja delik açmam gerekiyor,
* güneş paneli ve solar akım kontrolü de istemiyorum yerim yok)
* Evde şarz ve 220 volttan şarz istemiyorum. günlerce doğada kalıcam sadece fazladan yakıt bidonu ile benzin alıcam.

Not: Black Decker Araç Çakmaklık Akü Şarj Aleti Bbc2Cb bu işe görür mü kendinden inverterli bir cihaz mı.

Ekli dosyalar

• parago pg45.jpg
    parago pg45.jpg
    6.6 KB · Görüntüleme: 9
  • black and deckers çakmaktan çakmaka şarz.jpg
    black and deckers çakmaktan çakmaka şarz.jpg
    10.6 KB · Görüntüleme: 15
  • solar jel akü 100 amper.jpg
    solar jel akü 100 amper.jpg
    96.5 KB · Görüntüleme: 12
Ben senin yerinde olsam benzinli portatif sessiz jeneratör alırdım. Aküye vereceğin paranın yaklaşık 2-3 katı ama sorunsuz ve uzun vadeli çözüm. Kampçıya jeneratör şart.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri