ups kaçak akım sorunu

zbyrblc

Usta Üye
selamın aleykum arkadaşlar.

İşletmemizde ups den kaynaklı olduğunu düşündüğüm bir kaçak akım sorunum var.Detaylı bir şekilde
problemi anlatmak istiyorum.Fikirlerinize ihtiyacım var..
*80 Kva online ups var merkezi..
Ups den çıkan 50 mm besleme kablosu ile 6 kattaki tali panoya atlamalı bir şekilde dağılıyor enerji.
ups i alalı 3 yıl oldu ve sistemde 30 ma. roleler aktif bir şekilde çalışıyordu sorunsuz..
geçen gün sırasıyla 4 kattaki tali panolarımın ups taraflarındaki roleler sırayla atmaya başladı..
biyeri kaldırıyorum 3 dk sonra diğeri atıyor,öbür tarafı kaldırıyorum 5 dk sonra başka taraf atıyor vs.
ups üzerinden sistemi bypass yaptığımda rölelerde bir sorun olmadığını tespit ettim.hepsi aktif çalışmaya devam etti..yani rölelerin kontrol ettiği linyelerde cihazlarda herhangi bir sorun yok.ilk tespitim bu oldu..
ups yi aktif hale getirdiğimde bu sefer atan 4 röleden ikisi atmadı diğer ikisi sürekli atmaya devam etti..
bu durum bypass da iken hiç yok.ups devredeyken roleler atıyor..ups devredeyken yaptığım ölçümlerde
nötr toprak arasını 40 volt görüyorum..faz-nötr değerleri ise normal.(220)
ups i baypass yaptığımda ise nötr-toprak voltajını 1V.görüyorum..
tali panolarda Şebeke ve ups toprakları tek barada birleşik..
ups firmasını çağırıp cihazı kontrol ettirdim.göz kontrolü yapıldı voltaj değerleri vs
bir problem göremedik..nötr-toprak voltajını 40 volt gördü ve topraklamanda sıkıntı var ondan atıyor roleler dedi.
yahu arkadaş baypass yaptığımda niye 1 volt görüyoruz peki madem topraklama da sıkıntı var?
akülerden de yapabilir filan dedi çekti gitti..sizce sorun ne olabilir başka neleri kontrol etmemi tavsiye edersiniz.teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
UPS topraklaması,şebeke topraklamasın-
dan ayrı yapıldığı için,UPS çalışmada so-
run olduğuna göre,bencede sorun UPS
topraklamasında.Yok,zaten birleşikti di-
yorsanız,baştanberi çalışıyor olması biraz
tesadüf olmuş.Topraklamayı gözden ge-
çirmek / yenilemek çok zormu ? Ölçü
yapmak mümkün değilmi ? Pirizden top-
raklama ölçüm cihazınız varsa,ölçüm ya-
parsanız,daha değişik görüşler beklenebi-
lir.Sistemde kullandığınız şalterler,3 kutup-
lumu,4 kutuplumu ?

@sami ustam selamlar
Ups için bağımsız bir toprak hattı yapıldı cihazın giriş klemensine bagli fakat yapılan bu topraklama tali panolara gitmiyor.şebeke ve ups linyelerinin toprak hatları tek barada toplanıyor..yani sadece şebeke topraklamasi kullanılıyor..tali panolarda ana kesici 3 kutuplu K otomatlar var..yanlarında da kakr.. topraklama sorunlu olsa dahi kacak akim rolelerinin çalışma mantığına göre sistemde sorun yoksa herhangi bir problem olmaması gerekir.benim anlamadığım cihazı bypass yaptigimda neden hiç bir sorun olmuyor.?.. sonuçta bypass yaptigimda tali panolara dağılan enerji ups çıkışından değil de girişten dağılıyor..toprak aynı toprak..hadi topraklama da sorun var bypass da neden problem olmuyor.
İşin garibi toplam 8 adet pano var.sorun yapan 3 adet pano.. diğerlerinde bir problem olmuyor.ups devredeyken roleler aktif.3 panodan da bazen biri bazen diğerleri atıyor.bypass da iken bu durumlar hiç yok.butun panolar sorunsuz..

Sent from my Discovery using KontrolKalemi Forumu mobile app

Son düzenleme:
Uzun süre benzer sorunla uğraştım.Şebeke
ve UPS şalterlerini 4 kutuplu yapıp,UPS top-
raklamasını ayrı yaptıktan sonra derdim bit-
ti.UPS ler,Simens Mastırgard.60-400 kva ara-
sında yaklaşık 20 adet.

Uzun süre benzer sorunla uğraştım.Şebeke
ve UPS şalterlerini 4 kutuplu yapıp,UPS top-
raklamasını ayrı yaptıktan sonra derdim bit-
ti.UPS ler,Simens Mastırgard.60-400 kva ara-
sında yaklaşık 20 adet.
Yani sistem kurulduktan sonra bu sorunları yapsa eyvallah..3 yildr çalışıyor..bypass alınca atmayan role ups yi devreye alınca atıyor.bazen bir bazen iki pano.bqzen de 3 u birden..diğerlerinde sorun yok.onlarda aynı pano..hepsinde olsa anlarim.2 si atıyor diğer o panolar da hiç sorun yok..4 kutuplu olunca ne faydası olur ? Amaç ne ?

Şebeke nötrü ile UPS nötrü tamamen ayrılı-
yor.Ondan kaynaklanıyor ! olma dışında iza-
hı yok gibi.Diğer bir konuda,şebeke ve UPS
çıkışındaki bileşenlerin farklı oluşu.Bu ihtima-
li ortadan kaldırmak için,kaçak akımları bağı-
şık tip yapmak gerekir. (Normalde,zaten AC tip yerine A tip olmalı )

Son düzenleme:
Aklımı almayan tek şey cihazı bypass yaptigimda hiç bir sorun olmaması..toprak aynı toprak..ups servis elemanına da aynı şeyleri söyledim..arge mühendislerine danışıp cihaz tekrardan kontrol edilecek.bakalim bi gelsinler ne diyorlar sonucu burada paylasirim.

Mantık dışı olaylar için,maalesef,mantık
dışı ! uygulamalar gerekebiliyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular