Çalışmayan ABB marka RD2 kaçak akım troid i!

elektrikçicüneyt

Profesyonel Üye
Merhaba çalıştığım fabrikada birden fazla ABB marka RD2 kaçak akım troid i mevcut.Bu troidlerden iki tanesi tali panolarda ve elektrik tesisatları doğru bağlanmadığı için takıldığı ilk günden beri çalışmıyor.Ama fabrika ana giriş şalterinde bulunun troid ise tesisatta toprak ile nötr kısa devre edildiği halde kurulu kalıyor.Geçen gün kaçak akım ve topraklamayı ölçmek için dışardan mühendislik firması çağırdık ve tesisatı kontrol ettirdik fakat bu girişteki troid kaçak akım rölesini bir türlü attıramadık.FLUKE kaçak akım(rcd)test cihazıyla 300mA ayarlı troid e 750mA verdik ama açmadı ben daha önce lamba testi yapmıştım fazla toprağa lamba bağladım yine atmadı nötr le toprak zaten fabrika içinde kısa devre yine atmıyor.Ama benim bağladığım siemens ve schcnieder kaçak akım lar hem lamba testinde hemde nötr-toprak kısa devresinde atıyor.Troid i takan firmayı aradığımızda bizim fabrika mühendisine demiş ki:Bu cihazların test olayı yok.Test i yapan mühendiste bize dedi ki:Bu ABB marka cihazların bu test cihazıyla attığını ben görmedim.Gerçi iç tesisatta iki tane daha var ve onların bağlı olduğu panolar makinelere gidiyor ve makinelerde nötr-toprak kısa devre ve daha önceki elektrikçi makinelere ups ve fan bağlamış bunların nötr ünü toprak olması gereken yerden almış fakat makinelere toprak yerine nötr çekilmiş birde ayrıca makine gövdesine toprak kablosu çekilmiş.
ABB marka RD2 toprakla nötürde kısa devre olduğunda atması gerekmiyor mu?Fazdan toprağa akım geçişi olduğunda atması gerekmiyor mu?Bana göre atması gerekiyor ki koruma yapsın yoksa neye göre koruma yapacak?Bu cihazdan iki tane daha var iç panolarda ve onlar çalışması gereken özellikte çalışıyor tesisat yanlış diye tutmuyor ki olması gereken bu.Ama troid i takan mühendislik firması:Bu cihazlar test edilemez sadece testleri üstündeki reset butonuyla yapılır ve bu buton çalışıyorsa sistem çalışıyor diyor ama bana inandırıcı gelmiyor.Fazdan toprağa akım geçerken bu cihaz atmıyorsa koruma yapmıyor demektir ve yine nötr-toprak arasında kısa devre varsa yine atmıyorsa sorun var demektir.Nötr-toprak arasında kısa devre olduğunda tesisatta elektrik tüketimi olmalı ki kaçak akım atsın diyeceksiniz 24 tane makine çalışıyor ki 8 tanesinin hidrolik motoru 11kw bunun yanında 18 tane de küçük makine var.Fabrika tam kapasite çalışınca tükemimiz 175kw olduğu halde ve toprak-nötr kısa devresi bir çok noktada olduğu halde bu kaçak akım troid i hala sistem normal çalışıyor gibi sapa sağlam duruyor fakat test butonuna basınca atıyor!
Şimdi aklıma bir şey geldi:Acaba troid akım trafosundan faz+nötr+toprak kablosunu da geçirdilerse acaba böyle bir sorun olabilir mi?Cihazda değilde bağlantı da bir hata varsa bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
100 watlık enkandesan ampulü faz-toprak arasına bağladığınızda atmıyorsa,röle veya toroid arızalı demektir.Gerisi laf salatası.Montaj hatası ! olasılığını ve topraklama direncinin 167 ohm. dan fazla olmadığını düşünürsek.

Son düzenleme:
Bunu anlayamayacak ne varki tiroid tutmuyorsa bağlı gibi yapılıyor ama boşta yani çalışmıyor aynı kaçak akım mantığı içindeki kabloyu kes kaçak akım varmı var

Bunu anlayamayacak ne varki tiroid tutmuyorsa bağlı gibi yapılıyor ama boşta yani çalışmıyor aynı kaçak akım mantığı içindeki kabloyu kes kaçak akım varmı var
Troid tutuyor ama iç tesisata göre tutmaması lazım.Bir çok noktada nötr ile toprak kısa devre ve hatta yine bir çok noktada nötr yerine toprak kullanıldığı halde troid atmıyor bu modelde 3 tane daha troid var ama onlar tutmuyor tali panolarda!Bu gece bu troid durup dururken açtı hemde iki defa!Tesisata göre hiç tutmaması lazım ama tutuyor ayda yılda bir kerede kafasına göre atıyor birde yine bazen elektrik gidip geldiğinde atıyor!

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri