Çalışmayan ABB marka RD2 kaçak akım troid i!

Sayın bakan hocam bende belediye elektrikçisi olarak görev yaptığım yerdeki arıtma tesisimizin ana panosunda bu bahsettiğiniz Abb rd2 kaçak akım rolesinden kullanıyorum.
Benimde şu şekilde bir arızam cereyan etti.geçen gün 160 KVA trafonun Primer girişindeki 35 kv. Xlpe kablo başlığı patladı ve bu başlığı değiştirdim.bu esnada tesis jenaratör (plc) otomatik devreye girdi ve buradan beslendi.başlıgı değiştirip sistemi şebeden besleyeyim derken ana panonun girişindeki Abb rd2 kaçak akım rolesinden kaçak algılayıp( sistemdeki alıcıların şalterleri düşük -yuksuz) ana termik -manyetik şalteri trip konumuna soktu (jeneratör devreden çıkmadan tesise enerji vermeye devam etti) en sonunda trip olayına o anlık çözüm bulamayınca kaçak akım role çıkış kablolarının birisini o anlık termikten çıkardım ve termodinamik trip konumunu düzeltip tesisimizi şebekeden besledik.RD2 resetlemeye çalıştım olmadı ve bağlantılarını kontrol ettim (1-2 güç beslemesi 6com. 7 n.o. 8n.c. 9-10 troidalden gelen uçlar). Ayrıca KAR zaman ve akım ayarlarında yuksettim olmadı en sonunda iki ihtimal üzerine yoğunlaştım 35 kv kablo patladığında anlık gerilim yükselmesinde birincisi troidalden akım trafosu arızalandı ve yahut kaçak akım rolesi bozuldu( bu role yaklaşık olarak 1000lira)bunları yenileriyle değiştirmeyi düşünüyorum.
BERKAN hocam dizede nacizane tavsiyem normal olarak kaçağı öbür röleler alıyor ama bu algılamıyor dediniz ya bende diyorum ki onlardan birini söküp düzensiz çalışan role yerine takın derim eğer orada iş görürlerse(kaçağı algılayacak ısı düşünüyorum. Çünkü 30 mA kaçak akım rolelerinde bile 300milisaniyelerde açma yaparki bunların birde ayar bölümleri mevcut) birde fotokopi makinesi. -kaynak makinasının çalıştığı bir yük hattında (bu gibi yükler kendi içinde 2-3 mA kaçak akımla çalışır) bu rolelerinde ayarı yapılabilinir. Hoşcakaliin

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Biz bu sorunu troidleri değiştirerek çözdük troidler arızalıydı.Tali panolardaki bir iki tanesi çalışıyordu kaçak akım ölçen pens ampermetre gibi cihaz var o cihazdan bulup önce toprakğa kaçak var mı kontrol edin.Biz arızalı kaçak akımları değiştirdik ve dijital ekranlı kaçak akım bağladık devreye dijital ekranlı kaçak akımda tesiste kaç mA kaçak var görebiliyoruz gerçi o cihaz bağlandığında ben işten ayrılmıştım.Cihazı bağlayan firma ile ve aynı fabrikadaki teknisyen arkadaşla görüştüm 20mA kaçak olduğunu öğrendim tesiste bu işten edindiğim tecrübe ye göre sanayii tesislerinde bölgesel olarak 30mA koruma yapılmalı ana panolarda 300mA kaçak akımlar bağlayarak tali panolarda 30mA kullanılmalı ve kullanılacak kaçak akım röleleri bağışık tip veya S-SE gibi özellikleri olan sanayii tipi kaçak akım olmalı noramal kaçak akımın fiyatı burada 77tl iken sanayii tip kaçak akımın fiyatı o zaman 150 tl den fazlaydı.Firmalar bu fazla parayı boşuna almıyor bunedenle sanayii tip kaçak akım kullanmak sanayii kuruluşlarında kaçak akımın atmasından dolayı oluşacak sorunları en aza indirecektir

Biz bu sorunu troidleri değiştirerek çözdük troidler arızalıydı.Tali panolardaki bir iki tanesi çalışıyordu kaçak akım ölçen pens ampermetre gibi cihaz var o cihazdan bulup önce toprakğa kaçak var mı kontrol edin.Biz arızalı kaçak akımları değiştirdik ve dijital ekranlı kaçak akım bağladık devreye dijital ekranlı kaçak akımda tesiste kaç mA kaçak var görebiliyoruz gerçi o cihaz bağlandığında ben işten ayrılmıştım.Cihazı bağlayan firma ile ve aynı fabrikadaki teknisyen arkadaşla görüştüm 20mA kaçak olduğunu öğrendim tesiste bu işten edindiğim tecrübe ye göre sanayii tesislerinde bölgesel olarak 30mA koruma yapılmalı ana panolarda 300mA kaçak akımlar bağlayarak tali panolarda 30mA kullanılmalı ve kullanılacak kaçak akım röleleri bağışık tip veya S-SE gibi özellikleri olan sanayii tipi kaçak akım olmalı noramal kaçak akımın fiyatı burada 77tl iken sanayii tip kaçak akımın fiyatı o zaman 150 tl den fazlaydı.Firmalar bu fazla parayı boşuna almıyor bunedenle sanayii tip kaçak akım kullanmak sanayii kuruluşlarında kaçak akımın atmasından dolayı oluşacak sorunları en aza indirecektir

BERKAN hocam bahsettiğim arızanın troidal akım trafosundan(kaçak akımdaki 9_10 uçlarını kısa devre ettim ve akabinde kaçak akımı kandırdım trip konum kedi söndü)kaynaklandığını buldum.yoksa kaçak akım rolesi fiyatı yaklaşık 750-1000 lira boşuna değiştirecektir.zaten hepsi ABB markası 2 yıl firma garantisi var bildiğim kadarıyla ... Kolay gelsin iyi günler tüm arkadaşlara selam yolluyorum....

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kaçak akımlar,başımızın derdi olmaya devam edecek.Ancak, " ölçülemeyen büyüklük kontrol edilemez " hipotezi gereği,öncelikle,kaçak akımı görülür hale getirmek,yorumları ve muhakemeyi kolaylaştıracaktır.Bu itibarla,kaçak akım rölelerinin ekranlı ve kaçak akım miktarını gösteren tip seçilmesi halinde,kaçak akımla ilgili sorunlar daha kısa sürede çözülebilir.Özellikle,toroid tipi röle sistemlerindeki rölelerin,ekranlı tip olarak seçilmesi taraftarıyım.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri