Trifaze Enerji Tek Nasıl Bölebilirim

yen_gec21

Üye
Merhaba ;
Elk Mühendisiyim ve uzmanlık alanım digital görüntüleme sistemleri ve gömülü yazılım fakat almış olduğumuz bir ihale sonucunda elektrik enerji hesabı yapmam gerekiyor.Siz değerli forum üyelerinden yardımlarınızı rica ediyorum.
Müşterim bana trifaz elektrik verebiliyor fakat cihazlarım tek faz olarak çalışıyor.(Bilgisayar,monitör sistemleri var sistemimde). Bana verilen trifaz kablodan 55kw güç beslenebiliyor, Sistemimin güç hesabına göre 5 kol tek faz olarak dağıtacağım. (7+7+12+11+10 kw olarak.) Bu şekilde seçmem gereken kablo kesiti , kullanacağım sigorta amperi ve pano seçiminin nasıl olacağı konusunda yardımcı olabilir misiniz ?

Teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kullanacağınız güç nedir anlayamadım biraz daha açarmısınız
cihazlarım tek faz olarak çalışıyor diyorsunuz ama 7 ve 10 - 12 kw dan bahsediyorsunuz

Bana verilen 55kw trifazeyi , 5 farklı hat olacak şekilde monofaze (7kw-7kw-10kw-11kw-12kw) böleceğim.
Tşkler

Bana verilen 55kw trifazeyi , 5 farklı hat olacak şekilde monofaze (7kw-7kw-10kw-11kw-12kw) böleceğim.
Tşkler
lütfen mesafede belirtmeniz gerek

10 kw denilen cihaz ne ve ana panoya uzaklığı kaç metre

Öncelikle ilginiz ve hızlı yanıtlarınız tşk ederim.

Mesafeler : 3 adet monofaz 20mt
1 adet mono faz 50mt
1 adet mono faz 40mt

sayın yen_geç

3 ad monofaz 20 mt mesafenin her bir tanesinin güçü Kw
1 ad monofaze 50 mt mesafenin gücü
1 ad monofaze 40 mt mesafenin gücü

belirtin lütfen

7kw =20mt
7kw=20mt
12kw= 20mt
11kw= 40mt
10kw= 50mt
Yavuz Bey teşekkürler.

size verilen ana kabloyu panoya girip 100 amp tmş bağlayınız şalter çıkışına bara oluşturunuz şayet mesafeler sonunda dağıtım panosu var ise buraya ayrı ayrı otomat koymanıza gerek yok kabloları çekerek son bulduğu yere dağıtım panosuna sigorta koyabilirsiniz diğer yandan kablo sonunda lokal topraklama yapabilir şayet toprak yapacak ortam yok ise münferit yapar

her bir güç ve mesafe için 4x6 nym kablo ile beslerseniz idealdir

4x6 kablonun

mavi renk nötr
sarıyeşil topraklama
diğer 2 kalan rengi ise faz yapabilirsiniz

şayet mevcut panoya ayrı ayrı sigorta koyacaksanız

7 kw için 40 amp
7 kw için 40 amp
10 kw için 50 amp
11 kw için 50 amp
12 kw için 63 amp
1x 63 otomat kulanırsınız

ortalama bu kadar sigorta ve bara için 50x80x20 ölçülerinde bir panoyu panocuya anlatırsdanız baraları ile birlikte size hazırlar

Yavuz Bey tşk ederim tekrardan ilginiz için,
100a tmş 'nin çıkışı 3 adet monofaze oluyor sanırım. Bu 3 çıkıştan nasıl dağıtılacak o kısmı anlayamadım.

100 amp tmş çıkışındaki her bir faz ayrı ayrı bakır bara ya girer siz 1 ci baradan 1 ci R fazı 1 ci sigortaya 2 ci S fazı 2 ci sigortaya 3 cü T fazı 3 cü sigortaya tekrar başa döner 1 ci R fazını 4 cü sigortaya 2 ci S fazını 5 ci sigortaya 3 cü T fazını 6 cı sigortaya takrar başa döner 1 ci R fazını 7 ci sigortaya bu mütemadiyen bu şekilde devam edip gider

NÖTR ise tüm kablolardaki mavi renk kabloyu müşterek tek bir nötr barasına girersiniz nötüre yaptığınız aynı işlem topraklama içinde geçerli şayet yapacağınız işlemler ve kullanacağınız cihazlar hasas ise ve masrafdan kaçılmıyorsa her bir sigortanın yanına kaçak koruma roleside bağlayabilirsiniz ayrıca KAR koyulacaksa nötr ve topraklamanın kısa devre olmamasına dikkat ediniz

Forum istatistikleri

Konular
128,437
Kullanıcılar
450,364
Son üye
msclsglts001

Yeni konular

Geri