Trifaze bir evi monofaze jeneratörle beslemek

39emre39

Üye
Selamlar küçük bir sorum olacaktı sık sık elektrik kesilmeleri olduğu için elektrik kazanımızdan randıman alamıyoruz ve aşırı sıcaklık yükselmeleri oluyor arada. Birkaç elektrikçiye de danıştık monofaze jeneratörden daha iyi verim alınabileceğimiz söylendi. Jeneratör otomatik olacak fakat monofaze bir jeneratörle trifaze yer yani bir ev nasıl beslenir panosu nasıl olur. Şimdiden teşekkürler

Evinizde trifaze çalışan cihaz varsa bu cihazı çalıştıramazsınız. Transfer sistemi ile bağlantı yapabilirsiniz.
Ekran Alıntısı.PNG

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Soruyu tam anladım elektrikli ısıtma mı kullanıyorsun yoksa kömür kazanına mı ve elektrik ihtiyacı var tüm evin mi sadece ısıtma sistemi için mi ?

Soruyu tam anladım elektrikli ısıtma mı kullanıyorsun yoksa kömür kazanına mı ve elektrik ihtiyacı var tüm evin mi sadece ısıtma sistemi için mi ?
Elektrikler kesildiğinde komple beslemesini istedim kömür kazanı var ayrıca evde
Evinizde trifaze çalışan cihaz varsa bu cihazı çalıştıramazsınız. Transfer sistemi ile bağlantı yapabilirsiniz.Ekli dosyayı görüntüle 103368
Anladım ustam biraz mantığıma yattı teşekkürler

Evinizde trifaze çalışan cihaz varsa bu cihazı çalıştıramazsınız. Transfer sistemi ile bağlantı yapabilirsiniz.Ekli dosyayı görüntüle 103368
Bu çizim size yol gösterir fakat monofaze bir jen. ile sadece yapacağınız kazan dairesi ve varsa acil durum aydınlatmalarını beslemek olur bunun için alt yapıda acil durum aydınlamaları için bir hat çekilmiş olması gerekir. Yoksa da uzmanbir elektrikçi ile bazı aydınlatma linyelerini acil duruma çevirebilir ve kumanda devresi ile tek fazdan bu alanlar beslenirken enerji geldiğinde normal seyrinde herşey çalışmaya devam eder. Yalnız bu işlemi otomatik transfer ile çözmek en mantıklı ve güvenli çözümdür.

Bu şekilde bağlantı yapa bilirsiniz ama uygun bir jeneratör seçmelisiniz.Normal kullandığınızda ki akım ve gerilim değerlerine uygun olmalı.Kablo mesafesi fazla olursa voltaj düşümü olur bir den fazla cihaz aynı anda çalışırsa jeneratörden çekilen akım miktarı artar.

Ustam kalorifer kazanı ile ısıtma oluyor fakat elektrikler kesiliyor uzun zaman gelmiyor gün içinde sıkça elektrikler kesilip geliyor hâl bu olunca Kazan derecesi aşırı yükselme yapıyor biz de elektrikçi ustaya sorduk monofaze jeneratörle daha iyi verim alırsın dedi fazlar arası dengesiz yük varsa yıldız kayması yapabilir nötr güzel gelmeyebilir dedi Ben de monofaze bir jeneratörle evi komple beslemeyi düşünüyorum Kazan dahil. evde 3 fazlı çalışan hiçbir şey yok. Monofaze jeneratörle trifaze evi nasıl besleyebilirim diye sordum
Bu şekilde bağlantı yapa bilirsiniz ama uygun bir jeneratör seçmelisiniz.Normal kullandığınızda ki akım ve gerilim değerlerine uygun olmalı.Kablo mesafesi fazla olursa voltaj düşümü olur bir den fazla cihaz aynı anda çalışırsa jeneratörden çekilen akım miktarı artar.
Jeneratörü saat panosunun altında yerimiz var oraya koyacağız maximum 2metre mesafe

Ustam kalorifer kazanı ile ısıtma oluyor fakat elektrikler kesiliyor uzun zaman gelmiyor gün içinde sıkça elektrikler kesilip geliyor hâl bu olunca Kazan derecesi aşırı yükselme yapıyor biz de elektrikçi ustaya sorduk monofaze jeneratörle daha iyi verim alırsın dedi fazlar arası dengesiz yük varsa yıldız kayması yapabilir nötr güzel gelmeyebilir dedi Ben de monofaze bir jeneratörle evi komple beslemeyi düşünüyorum Kazan dahil. evde 3 fazlı çalışan hiçbir şey yok. Monofaze jeneratörle trifaze evi nasıl besleyebilirim diye sordum

Jeneratörü saat panosunun altında yerimiz var oraya koyacağız maximum 2metre mesafe
Trifaze bir cihaz olmadığına @adem_cotak'ın şemasını verdiği üzere bu tür bir otomatik transfer şalteri ile istediğinizi yapmanız mümkündür. Trifaze-monofaze durumunu üreticiye sormak lazım. Bu tür transfer şalterleri karavanların kamp yerlerinde Şebeke beslemesi almaları durumunda da kullanılmaktadır..
1701372075664.jpeg

Diğerleri; https://www.google.com/search?q=Otomatik+Transfer+Şalteri+-aliexpress.com&sa=X&sca_esv=586707143&biw=2144&bih=1078&tbm=shop&sxsrf=AM9HkKkCn2eSTluq7g2BcBeIWhtInjeg8g:1701371951684&ei=L-BoZaD3J6mVxc8Pvb4d&ved=0ahUKEwjgyry2uOyCAxWpSvEDHT1fBwAQ4dUDCAg&uact=5&oq=Otomatik+Transfer+Şalteri+-aliexpress.com&gs_lp=Egtwcm9kdWN0cy1jYyIqT3RvbWF0aWsgVHJhbnNmZXIgxZ5hbHRlcmkgLWFsaWV4cHJlc3MuY29tSOcWUN0NWLUQcAB4AJABAJgBoQGgAdYEqgEDMC40uAEDyAEA-AEBwgILEK4BGMoDGLADGCeIBgGQBgY&sclient=products-cc

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri