Jeneratör alımı sistem kurulumu

besiktaskb

Üye
Arkadaşlar, Beşiktaş'ta yeni kurulacak olan güzellik salonumuz için acil yardımlarınıza ihtiyacımız var. Kullanılacak cihazları kabaca aşağıda belirteceğim.
Bize, yanlış yapmamamız için tavsiyelerde bulunabilir misiniz?
Bu uygulamaları yapacak veya malzemeleri temin edebilecek olan arkadaşlarımız acil teklifte bulunabilirler mi?

Salon 200 m2, muhtemelen jeneratör salon dışına bahçeye konulacak.

- Salon aydınlatması floresanlar ile yapılacak toplam 2000-2500 watt
- 8 adet lcd tv
- 2 adet masaüstü bilgisayar
- 1 adet buzdolabı
- aynı anda çalışacak birkaç adet 2400 watt fön makinesi
- aynı anda çalışması muhtemel 30.000 btu luk 24.000 btu luk ve 3 adet 8.000 btu.luk klimalar.

aşağıdaki malzemelerin sürekli kullanımı olmayacak ve/veya kullanımları zaruri değil
- kettle, çay makinesi, sebil vs. mutfak eşyaları..
- wattlarını bilmediğim birkaç Bakım cihazı, buhar makinesi, stelizatör vs..

sorularımsa şunlar olacak:

1- bize dekorasyon şirketimizce 13 kva jenaratötün yeterli olacağı söylendi. yazdıklarıma ve tecrübelerinize göre bu yeterli midir?
2- dizel/benzinli monofaze/trifaze otomatik marşlı vs.. modeller var. Seçimimiz ne olmalı?
3- Elektrik kesildiği an jeneratör direkt devreye girer mi? Bunu sağlamak için ya da akımın düzenli olmasını sağlamak için başka
cihazlar gerekli mi? regülatör, ups vs. gerekli ise tavsiyeleriniz? mesela sadece bilgisayarlar için ayrıca ups kullanılmalı mı?
4- yerli malı cihazlar konusunda genelde olumlu fikirlerinizi okudum. yerli malı cihazlarda ikinci el almak mantıklı mıdır, yoksa ne çıkarsa bahtına kabilinden risk midir?
5- jeneratörü alacağımız firmanın vereceği garanti yanında bakım vs. için başka bir anlaşma yapmamız gerekir mi? bu rutin bir iş midir? satan şirketin inisiyatifin de özel bir konu mudur?

6- daha sonra bir ihtimal solaryum cihazı da eklenecek o cihazlar 8-10 bin wattlık. elektirik kesintisi sırasında kullanılmasa da olur. ancak merak ettiğim kullanımı esnasında elektirik giderse ne olacağı? onu jeneratörden bağımsız tutmazsak ve jeneratörün kapasitesi tüm cihazları çalıştırmaya yetmez ise ne gibi bir sorun yaşarız. solaryumu sistemden hariç mi tutmak lazım? yoksa her halükarda onun da dahil olacağı hesaplanarak daha güçlü bir jeneratör mü almalı?

Dekorasyon işlerini yapan firmamızın bulacağı elektrikçinin bu -bence hassas- konuda tecrübesini bilmediğimiz için uzman yardımı almak istedim. Bir kaç gün içinde konunun acil sonuçlanması gerekecek.

-Yanlış kullandığım teknik terimler varsa özür diler, okuma nezaketini gösterdiğiniz teşekkür ederim-

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Benim tavsiyem bir transfer panosu oluşturmanız. Ana panonuzu transfer panosu olarak değiştirirseniz, hangi yüklerin jeneratörden beslenip, hangilerinin beslenmeyeceğini seçebilirsiniz. Bu arara 13kVA jeneratör eğer fön cihazları elektrik kesikken çalışsın diyorsanız size çok küçük gelir, zaten 4 fön cihazı yaklaşık bu güçte. Eğer hayati değilse klimaları jeneratörden beslemeyin çünkü gücünüz çok çok büyüyecek.
Saygılar...

teşekkür ederim,
söylediklerinizin ve "13 kVA az gelir" tespitinizin ışığında, çok az bilgim ama düz mantığımla şunu söylemem yanlış olmaz galiba; klimaları ve solaryumu da dahil edersek 25-30 kVA civarında bir sistemden sözetmemiz gerekecek..(?)
İnşaat işlemlerini üstlenen arkadaşlar "30 kVA alırsanız bütün apartmana yeter, 13 size yeterlidir" gibi bir söz sarfetmişler ve ben kaba bir hesapla bu söylemden kuşkuya düştüğüm için sizlere danışmak istedim.

Peki marka konusuna girmek istemeseniz bile seçim ile ilgili dizel/ trifaze/ marşlı vs.. özelliklerden nelerin mutlaka olması ve olmaması gerektiği konusunda da biraz aydınlatabilir misiniz?

Bir de transfer panosu tavsiyeniz gibi başka ekipman (regülatör vs) tavsiyeniz olacak mı?

Sadece çalışacağımız arkadaşların yönlendirmeleri ile hareket edip telafisi zor hatalara düşmemek için vaktinizi alıyorum. Aynı zamanda böyle bir uygulama için teklifler de bekliyorum.

teşekkür ederim,
söylediklerinizin ve "13 kVA az gelir" tespitinizin ışığında, çok az bilgim ama düz mantığımla şunu söylemem yanlış olmaz galiba; klimaları ve solaryumu da dahil edersek 25-30 kVA civarında bir sistemden sözetmemiz gerekecek..(?)
İnşaat işlemlerini üstlenen arkadaşlar "30 kVA alırsanız bütün apartmana yeter, 13 size yeterlidir" gibi bir söz sarfetmişler ve ben kaba bir hesapla bu söylemden kuşkuya düştüğüm için sizlere danışmak istedim.

Peki marka konusuna girmek istemeseniz bile seçim ile ilgili dizel/ trifaze/ marşlı vs.. özelliklerden nelerin mutlaka olması ve olmaması gerektiği konusunda da biraz aydınlatabilir misiniz?

Bir de transfer panosu tavsiyeniz gibi başka ekipman (regülatör vs) tavsiyeniz olacak mı?

Sadece çalışacağımız arkadaşların yönlendirmeleri ile hareket edip telafisi zor hatalara düşmemek için vaktinizi alıyorum. Aynı zamanda böyle bir uygulama için teklifler de bekliyorum.

bence öncelikle tam olarak neleri besleyeceğinizden emin olun ona göre düzgün bir güç tespiti yaptırın. 13 kva jeneratör bu söylediklerinize göre yeterli değil klimalar hariç kaba bir hesapla diğer cihazlarınız için 20 kva güç gerekecektir

solaryum cihazına gelecek olursak eğer jeneratör üzerinden beslerseniz ve çalışırken elektrik kesilirse jeneratörünüzün gücü sisteminize yetmeyeceğinden aşırı yük hatası verip duracaktır. Bunun için ya solaryum u da dahil edip daha büyük bir güçte jeneratör alacaksınız ya da solaryum u jeneratörden beslemeyeceksiniz

diğer bir sorunuza gelince sizi otomatik jeneratör alacaksınız bunlar da marşlı olur zaten ve bahsettiğimizgüçlerde benzinli jeneratör yok dizel alacaksınız.

eğer bilgisayarlarınızda çok önemli bilgiler bulundurmayacaksanız ups e gerek yok ama elektirk kesildiğinde bilgisayarlarlarınız yaklaşık 15 sn kadar elektirksiz kalacağından kaydetmediğiniz veriler silinecektir. bunun bir güzellik merkezinde çok önemi olmasa gerek...

2. el jeneratör alacaksanız firmayı iyi belirlemelisiniz ve garanti istemelisiniz

periyodik bakımlara gelince jeneratör firmasıyla görüşerek bir bakım anlaşması yapmanızda fayda var ama maliyetlerini düşünüp buna siz karar vermelisiniz.

bunların haricinde bir sıkıntınız olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım saygılarımla,

Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Tüm sorularıma net yanıtlar aldım ve inanın tereddüt ettiğim konuda (jeneratörün yetersiz kalması) yanlış yapılmasını engellemiş oldunuz.
Bir kaç gün sonra bir görüşmemiz olacak ona bağlı olarak tekrar yardımlarınıza başvurabilirim.

(Sayın ycmy,
imzanız, güzelliği dolayısı ile her daim aklımda olan bir beyiti muhteva etmekte. Nacizane size Ömer Seyfettin'in 'Nadan' hikayesini okumanızı tavsiye edebilirim.)

-Bunu, özel mesajla göndermeyip de burada yazmam kuraldışı ise kusura bakmayınız.. Ancak bilmeyenlerin de bu eseri tanıyıp okuyabilmesi, faydalanabilmesi uğruna -varsa- alacağım herhangi bir ceza, ödenmesi güzel bir bedel olur..-

Arkadaşlar,
bir kaç arkadaş ile görüşüyorum ve bu tip mekanlarda UPSlerin de rahatlıkla kullanıldığını söylüyorlar.
O boyutlarda UPS olduğunu bilmiyordum. Sizce böyle bir yerin ihtiyacını UPS görür mü? elektriğin yılda 5-10 kez en fazla birkaç saat süre ile kesileceğini düşünürsek..
Kullanımının çok daha kolay olması ve sessiz olması gibi yanlarından bahsetiler.
Sizce uygun mudur?

Hocam siz neleri enerji kesildiğinde hala beslemeye devam etmek istediğinizi adetleri ,güçleri ile baraber yazın, sonra analiz yapın bence. Böyle herşey havada kalıyor. Küçük yükler için ups, büyük yükler için jeneratör daha mantıklıdır.

Tamam ali bey yarın o liste hazırlanacak.. İnşallah size de göndereceğim fikrinizi alacağım. Galiba diğer arkadaşların da dediği gibi klima/solaryum vs. şeyleri hatta aydınlatmanın bir kısmını dışarda tutmaya çalışacağız.
Ben sadece yeterli kapasitede bir ups'in jeneratörün yerini alabileceği ihtimalini duymamış/düşünmemiştim.

Takdir edersiniz ki, konunun uzağında olan bizlerin literatüründe UPS "bilgisayara 6-7 dakika enerji sağlayan cihaz" olarak geçmekte:)
O sebeple belki bariz bir şekilde gerekçeli ya da mutabık kalınmış "asla olmaz" "uzak durun" vs. gibi bir fikir var ise almak istedim.

bildiğim kadarıyla ups ler 300 KVA ya kadar üretilmekte ama ne kadar süre ile yükleri besler o konu hakkında bilgim yok. İstanbul da bir enerji firmasında ups satış mühendisi olarak çalışan bir arkadaşım var isterseniz sizi ona yönlendirebilirim bu konuda daha ayrıntılı bilgi alabilrsiniz. Ancak daha önce de söylediğim gibi ne kadar enerjiye ihtiyacınız var öncelikle onu belirlemelisiniz. Daha sonra elektirk kesintilerini dikkate alıp ne kadar süre size enerji lazım onu net olarak tespit etmelisiniz. buna göre ups ya da jeneratör seçimi yapabilirsiniz.

saygılarımla,

bu arada tavsiyenizi dikkate alacağım ama iş yoğunluğundan fırsat bulduğum zaman

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri