Trifaz bina girişi Nötr hattı koparsa...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
1-Neden basit bir deney ile video eklentisi yapılmamış siteye ?
2-Sitede 380V'luk ürün ile 220v'luk ürün fotosu neden aynı?
3-Düşük gerilimin cihazlara zarar vermeyeceği şeklinde yazı var sitede bu doğru değildir. Düşük gerilim koruması yok bu büyük bir dezavantaj.
4-Anladığım kadarıyla A.G. Parafudr mantığı ile çalışıyor. Topraklaması olmayan yada direnci büyük olan yerlerde de aynı korumayı sağlayabiliyor mu?

dikkat edelim fotolar ayı değil L1 OLAN 220 , L1,L2,L3 OLAN 380

Merhaba,

bina girişlerindeki panoda işletme topraklaması yapmak soruna çözüm olabilir mi?
Nötr (işletme) topraklaması olmayan bir binada kaçak akım rölesi cihazların yanmasını engellermi?
Binalardaki koruma topraklamasının cihaz hasarlarına engel olma gibi bir durumu varmıdır?

Ayrıca,

İç tesisleri yönetmeliğinde evlerde ve işyerlerinde kaçak akım rölesi kullanma zorunluluğu varmıdır ve topraklama yönetmeliğne göre binalarda koruma topraklaması kaç olmalı, işletme topraklaması yapılırsa onun değeri ne olmalı?

bu konularda yardımcı olabilirmisiniz?

İç tesisleri yönetmeliğinde evlerde ve işyerlerinde kaçak akım rölesi kullanma zorunluluğu varmıdır EVET
Binalardaki koruma topraklamasının cihaz hasarlarına engel olma gibi bir durumu varmıdır? EVET

Doğru söylüyorsunn

binaya enerji sağlayan köşkten gelirken nötr koparsa ne olacak evdeki cihazlar püf hepsi yanar

İç tesisleri yönetmeliğinde evlerde ve işyerlerinde kaçak akım rölesi kullanma zorunluluğu varmıdır EVET
Binalardaki koruma topraklamasının cihaz hasarlarına engel olma gibi bir durumu varmıdır? EVET

Hocam malesef koruma topraklaması giriş kofresinde şöntlenmediği sürece nötr hattı koptuğunda cihazları korumaz.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Bu oluyor. Bizim binada olduğu gibi :))

ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1402365597.723402.jpgImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1402365635.647860.jpgImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1402365664.492301.jpgImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1402365702.914262.jpg

Hocam malesef koruma topraklaması giriş kofresinde şöntlenmediği sürece nötr hattı koptuğunda cihazları korumaz.

Nötr için ayrı bir topraklama çekilip kofrada şöntlenmesini kastettiniz sanırım.;)

demekkı kaçak akim rölesi yok yaygınlaşmamış türkiyede halbukı kaçak akim rölesı olsa aninda açar devreyı

demekkı kaçak akim rölesi yok yaygınlaşmamış türkiyede halbukı kaçak akim rölesı olsa aninda açar devreyı

Kaçak akım röle öncesi nötr koptuğunda röle açmıyor, üç faz dengesiz yıldız bağlantı sistemi oluşuyor. Üç faz vektörel toplamı sıfır olduğu için kaçak akım toroidi üzerindeki açtırma sargısı üzerinde gerilim indüklenmiyor.

Kaçak akım röle öncesi nötr koptuğunda röle açmıyor, üç faz dengesiz yıldız bağlantı sistemi oluşuyor. Üç faz vektörel toplamı sıfır olduğu için kaçak akım toroidi üzerindeki açtırma sargısı üzerinde gerilim indüklenmiyor.
Üstadım haddim değil , aynı zamanda bu konuyu elektrik iç tesisatları yönetmeliği gereği açıkladınız da apartman önüne harici bir topraklama çekilip nötr ile birleştirilse iyi olmaz mı?

Üstadım haddim değil , aynı zamanda bu konuyu elektrik iç tesisatları yönetmeliği gereği açıkladınız da apartman önüne harici bir topraklama çekilip nötr ile birleştirilse iyi olmaz mı?

Bu konuyla ilgili sorular soruldu, gerekli açıklamaları dayanağı ile yaptık. Son direk, son box'da işletme topraklaması zaten yapılıyor yada yapılması gerekiyor. Benim binamın nötr'ü koparsa sıkıntı yaşamamamız için panodan nötrü topraklamak istiyorum derseniz bu durum çöldeki bedevinin kutup ayısı ile buluşma ihtimali kadar azdır derim. Yönetmeliklere uymak gerekir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,269
Kullanıcılar
450,087
Son üye
Hsnozer

Yeni konular

Geri