Trifaz bina girişi Nötr hattı koparsa...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mr. spark

Üye
Arkadaşım telefonla aradığında Ramazan ayı ve iftara 1 saat gibi kalmıştı. "Çok acil yetiş, prizler havaya uçuyor!! " diye bağırınca arabaya atladığım gibi yarım saatlik yolu 10 dakikada aldığımı hatırlıyorum. Evlerine vardığımda Tedaş görevlileri de orada idi. Üç katlı bina, her kat ayrı faz ile besleniyor. Enerji dışarıdan havai hattan izoleli kablolar ile geliyor, bina girişinde ayrı bir direk eki ile içeri giriyor. Nötr hattı kopmuş. üç katın her birinde tüm çalışan veya stand-by da bekleyen tv ler, cep telefonu şarj aletleri, laptop şarj aletleri, bir çamaşır mak. kontrol kartı, bir buzdolabı, uydu alıcıları v.b. bir sürü cihaz yanmış. Bazıları cihaz şarj adaptörleri hakikaten gümlemiş, prizler kararmış tütüyor. Yani muazzam bir zarar var evde. Biriki yaşlı teyze baygınlık geçiriyor. Tedaş görevlileri hemen işlerini bitirip gittiler, arkadaşlarım olan üç dairenin halkına, sadece Nötr hattının kopması ile bu kadar zararın olmasını açıklamak da bana düştü.

Evet böyle sorunlar öyle çok oluyorki...
Aslında en basit çözüm, bina panosunda ayrı bir topraklama istemi ile Şebeke topraklaması yapılması. Maliyeti ne kadar arttırabilir ki ?

bedne yaşadım . hemde bir çok kez. ve bir çok elektrikçi nötr kopması (çıkması) ile cighazların nasıl yandığını bilmiyor ne yazıkki.

arkadaşlar kusura bakmayın ama ben bu işi anlayamadım.
nötr teli koptuysa mantıken hiç bir şey çalışmaz. Bu kadar arıza niye olmuş ki?
Yani nötr kopunca ne oluyor da bu kadar cihaz arıza yapıyor ki?

nötr hattının kopması demek nötr hattının faz gibi davranması demektir yani prizlerde çift faz oluyor demektir .buda 380 volt demektir.prizlere ne takılıysa kavuracak demektir .

nötr ,aralarınada 120 derecelik açı bulaunan üç fazın tam ortasından alınan iletkendir .

Nötr hattı kopması facia demek ya. Benim başıma bir hastanede geldi ama benimki kopma değil giriş nötürünü vermemekti birinci katın elektriğini verdiğimde bütün monitörler pert. (cihaz monitörlerinin ne kadar pahalı olduğunu bilirsiniz voltaj vs bahaneler uydurup üstünü zorda olsa kapattık)

Nötr hattı kopmasında kabaca şöyle diyebilirizCihazlar faz arasında birbirine seri bağlanıyor cok cihaz seri bağlanırsa bir ihtimal az hasar olabilir ama az cihaz felaket demek.
Alttaki şekle bak kabaca anlarsın...

Ekli dosyalar

• adsız3.JPG
    adsız3.JPG
    6.6 KB · Görüntüleme: 447
anladım direnci yüksek olan alıcıya yüksek gerilim geliyor ama özdeş yük ise 380/2 190v bişey olmuyor yani

kabus oluyor hocam kabus o yüzden çok katlı binalrda yada en az iki fazın kullanıldığı hatlarda notr e dikkat :)

3 fazlı binalarda ana kablodaki nötr yada şehir şebekesindeki nötr iletkeninin kopması fazların çakışarak alıcılara nötr yerine 380 volt enerji gitmesine neden oluyor. eger şehir şebekesinde kopan nötr iletkeni abone kablonuzla trafo arasındaki kısamda degilse ucuz atlattınız demektir :))

___

Evet böyle sorunlar öyle çok oluyorki...
Aslında en basit çözüm, bina panosunda ayrı bir topraklama istemi ile şebeke topraklaması yapılması. Maliyeti ne kadar arttırabilir ki ?

1 topraklama kazığı ve birkaç metre kablo sadece bu. ama bunu elektrikçinin düşünmesi gerekir tabi sıradan bi vatandaş böyle bir tehlikenin farkında olmaz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri