Trafolarda ve ag. hatlarında dengesiz yüklenmeden kaynaklı nötr akımları

emodiyator

Profesyonel Üye
Birçok meslektaşımızın yanlış bildiği bir durumu açıklamaya çalışayım.Çoğu arkadaşımız özellikle piyasadan yetişen elektrikle uğraşan yada işçilik yapmış arkadaşlar nötrden akım akma olayını çok farklı algılıyorlar.Bir fazlı devrelerde fazdan geçen akım nötrden de geçer ama toplamı 3 fazın akımlarının toplamı kadar olmaz. Olayın püf noktası şudur; 3 fazın nötr hatlarının birleştiği noktada nötrden geçen akım 3 fazın vektörel toplamının farkının kareköküne eşittir.Fazlar dengeli olduğu zaman nötr den akım geçmez .Bir örnekle açıklamaya çalışayım

R :150A S: 170 A T: 160 A olsun nötr akımı aşağıdaki gibi olur.

z0GVQj.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Dün bir arızaya gittim başka bir arkadaş bakmış arızaya ve kompresör motoru var kompresör çalışınca nötr de elektrik oluşur demişti.Kontrol kalemiyle bakınca kontrol kalemi yanıyor bende dijital kontrol kalemi vardı hem ışıklı hemde voltaj gösterenden dün başka yerde kırıldı şimdi yenisini arıyorum.Dijital kontrol kalemi nın lambası yanıyor ama voltaj göstermiyordu. Neyse seyyar lamba yaptım faz ve nötr kontrol ettim ve lambanın normal yandığını gördüm sonra aradaki Viko marka sigorta nın bir ayağının elektriği geçirmediğini motor unda iki faza kaldığını tespit ettim sigorta yı değiştirip arızayı giderdik.
Bazen nötr de kontrol kalemi nin ışığı yanıyor ve insanlar nötr de faz olduğunu sanıyor bende bir kaç yerde rastladım buna bu neden kaynaklanır?Bir çözümü varmı?

Dün bir arızaya gittim başka bir arkadaş bakmış arızaya ve kompresör motoru var kompresör çalışınca nötr de elektrik oluşur demişti.Kontrol kalemiyle bakınca kontrol kalemi yanıyor bende dijital kontrol kalemi vardı hem ışıklı hemde voltaj gösterenden dün başka yerde kırıldı şimdi yenisini arıyorum.Dijital kontrol kalemi nın lambası yanıyor ama voltaj göstermiyordu. Neyse seyyar lamba yaptım faz ve nötr kontrol ettim ve lambanın normal yandığını gördüm sonra aradaki Viko marka sigorta nın bir ayağının elektriği geçirmediğini motor unda iki faza kaldığını tespit ettim sigorta yı değiştirip arızayı giderdik.
Bazen nötr de kontrol kalemi nin ışığı yanıyor ve insanlar nötr de faz olduğunu sanıyor bende bir kaç yerde rastladım buna bu neden kaynaklanır?Bir çözümü varmı?

Bahsettiğiniz arıza genelde kötü temas kontakların ömürünü tamamlaması sonucu enerjiyi tam olarak geçirememesinden kaynaklanıyor.Benzeri bir arıza bizi saatlerce uğraştırmıştı.Dairede 3 faz gözüküyor fazın birine yük binince cihazlar çalışmıyor.Ölçü aleti ile ölçünce her şey normal arızalı faza yük bağlayınca çalışmıyordu.En son sigortadan ayırıp diğer faza atınca sorun düzeldi.Sigortayı değiştirdik problem kalmadı.

Nötrde faz olma olayının durumu biraz farklı aşırı dengesiz yüklenme ,kötü işletme topraklaması,fazlardan birinin trafoya uzak noktada kısa devre olması nedeniyle o fazın tüm gücünü sıfırlaması ve sigortaların atmaması sonucu nötr de elektrik görürsünüz hatta dokunduğunuzda sizi hafiften çarpar.Hatta şunu söyleyeyim işletme topraklaması kopuk trafonun en son abonesinde 416 volt gerilim gördüğümü hatırlıyorum.

Bence konunun tam anlaşılabilmesi için biraz mıncıklamak lazım :D
Önce S fazını kapatalım. Yani akım geçmesin. Sonra da T fazını kapatalım. Acaba ne olur? :rolleyes:
I nötr= IR olacaktır. Yani nötr den R akımı geçecektir.
Bu durumda nötr de kaç volt olur diyebilirsiniz?

nött den kasıt nedir?
nötrden her zaman fazdan geçen akım geçer. (kaçak yoksa)

Nötr hattinda kopukluk varsa kontrol kalemi enerji gosterir

sohbetteki ifadelere göre yazdım, literatürü kullanırsak haklisiniz

Hatta şunu söyleyeyim işletme topraklaması kopuk trafonun en son abonesinde 416 volt gerilim
Bu da herhalde nötr noktasının kayması sonucu bir fazda gerilim düşerken iki fazda gerilim yükselmesi durumudur . Hırçın bir abimiz bu durumu üç öküz teorisi diye açıklardı .

Buna nötr noktasında gerilim olma durumu ya da nötr noktasının kayması durumu desek daha doğru bir ibare olur emrullah kardeşim . Çünkü burada oluşan gerilim hiç bir zaman faz gerilimine yükselemez .

Haklısınız yanlış bir tabir kullanmışım biraz halk tabiriyle anlatmaya çalışmıştım

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri