Trafolara OG besleme almak

Ali_Rıza

Katılımcı Üye
Arkadaşlar.
Trafo koymak istediğimiz bir yer var diyelim ve buradan og havai hattı geçiyor. Biz de trafomuzu bu hattan besleyecez.
---Direk üstü trafo koyacaksak hattan nasıl bağlantı alıyoruz?
---Köşk tipi trafo koyacaksak nasıl bağlantı alıyoruz?
Yani hangi ekipmanları kullanmamız gerekiyor. OG işi yapan arkadaşların yardımlarını talep ediyorum.
Veya elinde bu uygulama gibi bir uygulama için örnek proje olan arkadaşlar upload edebilirse sevinirim.
Teşekkür ederim.
(şöyle anlata bilirseniz çok iyi olur:havai hattan seksiyonerler branşman alınır, trafo koruma hücresine girilir ...... gibi)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ana fider hattından (154kv şalt merkezinden 34.5 la beslenen belli merkeze iletim yapan ,;mesela kasaba besleyen tali kolu olmayan;,)almak istersen...önce seksiyoner,kesici hücre,sigortalı kesici (bunları fiziki aldığın hat başına isteniyor) burdan sorada og ni yeraltı veya havai hatla seksiyonerli tr postasına..... tali kolu olan hat başında tedaşa ait kesici- ayırıcı bulunan hattan fiziki ile alırsan ,hatbaşı seksiyoner , sonrası yeraltı veya havai hatla seksiyonerli tr postasına ...... yalnız tr köşk tipi olursa (630 kva ve üzeri güçlerde) seksiyoner + köşk içinde kesici diye biliyorum umarım yardımı olur....kolay gele................

aslına bakarsan ilk önce enerji müsadesi göz önüne alınır , tedaş enerji müsadesinde nasıl alacağını ve nasıl uygulama yapacağını sana bildirir. şayet keşif çıkarmak için istiyorsan anladığım kadarıyla alacağın trafo gücü direk tipi dediğine göre 400 kva ile sınırlı , ben 400 kva diye nitelendiriyorum ;

1- direk tipi olarak alacaksan , trafon mevcut hattan uzak ise mutlaka bir seksiyonel ayırıcı isterler yani hat başı seksioneli koyacaksın altına bir demir travers ayarlarsın ve ordan uygun izalatörlerle direk tipi trafona gelirsin .......uzak değil ile gene alta bir demir travers uygularsın uygun izalatörlerle direk branşman yaparak hattı alırsın .....

2- beton köşk uygulaması yaparsan ,
a) gene direk tipi alırmış gibi alır , durdurucu direk kullanıp ordan xlpe kablo ile beton köşkün , yük ayırıcılı giriş hücresine , ordan da sigortalı trafo koruma hücresine ordan trafoya geçersin .....
b) ya da bu işlemi eğer aacağın branşman noktası uygunsa xlpe kabloyu direk branşman direğine bağlayarak üstteki işlemleri takip edebilirsin ....

yanlız söylemlerimde branşman alacağın yerin önemi büyük , yol geöişleri varsa önemli , yani uygunluk aslında yere göre değişir.....

iyi çalışmalar

aslına bakarsan ilk önce enerji müsadesi göz önüne alınır , tedaş enerji müsadesinde nasıl alacağını ve nasıl uygulama yapacağını sana bildirir. şayet keşif çıkarmak için istiyorsan anladığım kadarıyla alacağın trafo gücü direk tipi dediğine göre 400 kva ile sınırlı , ben 400 kva diye nitelendiriyorum ;

1- direk tipi olarak alacaksan , trafon mevcut hattan uzak ise mutlaka bir seksiyonel ayırıcı isterler yani hat başı seksioneli koyacaksın altına bir demir travers ayarlarsın ve ordan uygun izalatörlerle direk tipi trafona gelirsin .......uzak değil ile gene alta bir demir travers uygularsın uygun izalatörlerle direk branşman yaparak hattı alırsın .....

2- beton köşk uygulaması yaparsan ,
a) gene direk tipi alırmış gibi alır , durdurucu direk kullanıp ordan xlpe kablo ile beton köşkün , yük ayırıcılı giriş hücresine , ordan da sigortalı trafo koruma hücresine ordan trafoya geçersin .....
b) ya da bu işlemi eğer aacağın branşman noktası uygunsa xlpe kabloyu direk branşman direğine bağlayarak üstteki işlemleri takip edebilirsin ....

yanlız söylemlerimde branşman alacağın yerin önemi büyük , yol geöişleri varsa önemli , yani uygunluk aslında yere göre değişir.....

iyi çalışmalar

Çok teşekkürler.
Peki köşk tipi yaptığımız zaman, havai hattı kesip, xlpe kabloya bağlayıp aşağıya xlpe kabloyu giriş hücresine indirip, sonra çıkış hüçresinden tekrar yukarıya xlpe kabloyla çıkıp, xlpe kablosunu havai hatta bağlama gibi bir durum söz konusu mu?

Aslında asıl sormak istediğim şu, çok basit anlatmak gerekirse, xlpe kabloyu havai hatta nasıl bağlıyoruz? Havai hattı kesip, xlpe ile girdi-çıktı mı yapıyoruz, yoksa devam eden hatta mı bir şekilde irtibatlıyoruz?

Fotoğraf üzerinden sorayım. Resimdeki havai hattı sonlanmış değil de, devam ediyor kabul edin. Direğin 2 tarafına, da resimdeki uygulamayı mı yapıyoruz? Bunun havai hattın devam ettiği uygulaması nasıl oluyor?

tekrar xlpe ile çıkış neden ?köşk tipi tr postası yaparsan fiziki ile seksiyonere ,iniş xlpe ile kesici hücreye ordan sigortalı kesiciye çıkışından xlpe ile köşk içindeki tr ye

demek istediğin hat devam ediyor ve ben arasına giriyorum diyosun , bu uygulamalarda tekrar xlpe ile çıkış yapmana gerek yok sen ve giden hattı paralel düşün yani tek noktada sen ve giden hat birleşiyor , yanlız giden hattın içine senin trafo yükün alındığında hattın son durumu ne olur onu tedaşın gelen hattı kadırmalı , yani sunu diyorum hat uygunsa senin hattın paralel bağlanabilir. sen bu durumda en güzeli tedaşla görüşmen , bana kalırsa söyle bir uygulama yapmalısın , fotoda görülen xlpe lerin başına bir hat başı seksionel koymalısın kendi sistemini istediğin zaman kapatasın diye , sebebi olaki devam eden hatta bişiy olursa sen kendini sigorta ile koruyabilesin , devamı daha önce anlattığım gibi , ama illada ben hattı ayıracam ve kendi üzerimden geçirecem dersen dediğin gibi hattı geçirip , kesicili çıkış hücresi ile tekrar hatta bağlamalısın ........

demek istediğin hat devam ediyor ve ben arasına giriyorum diyosun , bu uygulamalarda tekrar xlpe ile çıkış yapmana gerek yok sen ve giden hattı paralel düşün yani tek noktada sen ve giden hat birleşiyor , yanlız giden hattın içine senin trafo yükün alındığında hattın son durumu ne olur onu tedaşın gelen hattı kadırmalı , yani sunu diyorum hat uygunsa senin hattın paralel bağlanabilir. sen bu durumda en güzeli tedaşla görüşmen , bana kalırsa söyle bir uygulama yapmalısın , fotoda görülen xlpe lerin başına bir hat başı seksionel koymalısın kendi sistemini istediğin zaman kapatasın diye , sebebi olaki devam eden hatta bişiy olursa sen kendini sigorta ile koruyabilesin , devamı daha önce anlattığım gibi , ama illada ben hattı ayıracam ve kendi üzerimden geçirecem dersen dediğin gibi hattı geçirip , kesicili çıkış hücresi ile tekrar hatta bağlamalısın ........

hattı ayırıp üzerinden geçirmek gibi bir bağlantıya tedaşın müsade edeceğini sanmıyorum...............anladığım kadarıyla tr yi kuracağın yer çok yakın.XLPE KABLOLARI UNUT KAFANI KARIŞTIRMASIN..devam eden hattan enerji almak için uygun travers montajıyla daha önce anlattığımız gibi yapılır.YALNIZ RESİMDE GÖRDÜĞÜM DİREKTEN BAĞLANTI YAPACAKSAN EĞER (xlpe yi yine unut)TRAVERSİN ÜST KISIMINA 3ADET VHD İZALATÖR MONTAJLA ZİNCİR İZALATÖRLE HATTINI DEVAMETTİR.SONRASINDA direk tipi ise seksiyonerli tr postası beton köşk ise yine seksiyoner direği oradan xlpe ile köşke .......... çok karışık olmamıştır umarım.......

Son düzenleme:
peki tedaşa şöyle bir öneri yapalım kabul eder mi dersin buraya bir beton köşk ve uygun malzemeler kullanıcağım ve burdan da size tedaş olarak bir radyal çıkış sağlayacağım ileride belki özel bir müşteri için lazım olur kesicili bir çıkış hücreside tahsis ediyorum desek sence izin verir mi bir de bunu düşünelim ne dersin :)

peki tedaşa şöyle bir öneri yapalım kabul eder mi dersin buraya bir beton köşk ve uygun malzemeler kullanıcağım ve burdan da size tedaş olarak bir radyal çıkış sağlayacağım ileride belki özel bir müşteri için lazım olur kesicili bir çıkış hücreside tahsis ediyorum desek sence izin verir mi bir de bunu düşünelim ne dersin :)

o şekilde söyledinmi bilirsin beleşi severler,anında atlarlar valla:D.benim anlatmak istediğim tek hat beslemesinde durumun abes olacağıydı........

Ben bu fotoyu örnek olsun diye koydum. İşi de yapacağımdan değil, sadece meraktan sordum.
Havai hattan branşman alma uygulamasını görmediğim için sormuştum. Yeraldı OG hatlarıyla beslenen şehiriçinde, yeni bir trafo yerleştireceğiniz zaman ring hattını kopartıp, araya kendi hücrelerinizi koyuyorsunuz. Bu uygulama havai hatlarda nasıl oluyor acaba diye merak etmiştim. Anladığım kadarıyla ring hattı varsa koparıp araya giriyoruz, ring değil de tek taraflı besleme mevcutsa havai hattı koparmadan direk xlpe kablomuzu bağlıyoruz. Doğrumudur?
Birde eğer hattı koparmadan bağlıyorsak "T" bağlantı yapmış oluyoruz. Bu bağlantıyı yapmak için kullanılan standart yöntem nedir?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri