Trafo Yağı Kontrolü

Ambitious

Üye
Arkadaşlar aranızda işletmenize ait trafonun yağını periyodik kontrol eden varmı.Trafomuzun AG taraf fazının contası gevşemiş ve zamanla yağ oradan sızmış.yağ bitincede şamandıra koruma rolesine kumanda veriyor ve rolede devreyi açıyor.İlk defa boyle birşey başıma geldi.Boyle bir tecrube yaşayan varmı arkadaşlar?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Muhtemelen trafonuz 400 KVA.dan büyük.
Bulunduğunuz ilde TEDAŞ teknisyenleri bu konuda tecrübelidir, ücreti karşılığı size yardımcı olabilirler. Eğer elinizde yedek yağınız varsa ya da trafonun etiketinde yazan yağın özelliğinde yağ temin ederek uygun hava şartları oluştuğunda eksilen yağı takviye edebilirsiniz. Yani yağışlı olmayan havalarda bu işi yaparsınız. Ancak çok önemli ise ki mutlaka önemlidir. O zaman örtü altında bile yağ takviyesi yapılabilir. Tabii ki öncelikle arızanın giderilmiş olması gerekmektedir. Bu yapıldıktan sonra uygun şekilde trafo tankından yağ alarak tahlil yaptırmalısınız. Trafonun geleceği için bu önemlidir. Yağ takviye edildikten sonra AG ve YG buşingleri gevşetilerek ucundan bir miktar yağın akmasını beklemek gerekir. Bunun sebebi buşingin içindeki havanın boşaltılarak yağla doldurulmasını sağlamaktır. Daha sonra toz yapışmaması için bu yağın silinerek temizlenmesi gerekir.

+ AMAN fazla tecrüben yoksa buşinglere dikkat , kırıldımı iş kötü...

bence yapılacak tek şey trafoya acil yağ koymak elinizde bulunan yedek yağ bence olamamlı
tüm trafo yağları trafoya koyulmadan önce mutlaka tasviye cihazından geçirilip rutubetini almak gerekir rutubetli yağlarda delinme gerilimi düşük olur bildigim kadarıyla astm standartlarına göre delinme gerilimi 60 yeterli uzun zaman işi göturur gecenlerde bir yağla karşılastım delinme gerilimi nerdeyse 80 çıkıyor markası superfine
arada bir gözle fiziki bir şekilde trafoyu kontrol etseniz ii olur en azundan sızan yağı görurdunuz.birde elinizdeki yagı eksilmiş trafoya trafo yağı koymanız yeterli yaglar genelde aynı özelliktedirler. inhibitörler tutsun yeter zaten o da tutar trafoya trafo yagı koyda nerden ucuz bulursan ordan koy illa aynı yağı koymak zorunda deilsin

Trafonuz büyükse vakumlama pompanız olmadan yeni yağı koyunca havasını alamazsınız o zamanda trafo sürekli devreden çıkar

ag tarafından kaçırdığına göre yağ o seviyeye kadar eksilmiş olabilir. buda fazla bir miktar demektir. dolayısıyla kesinlikle vakum yapılmadan ilave etmemenizi öneririm. o yüzden varsa şehrinizde bulunan bir trafo bakımı yapan firmaya başvurmanızı öneririm.

ag tarafından kaçırdığına göre yağ o seviyeye kadar eksilmiş olabilir. buda fazla bir miktar demektir. dolayısıyla kesinlikle vakum yapılmadan ilave etmemenizi öneririm. o yüzden varsa şehrinizde bulunan bir trafo bakımı yapan firmaya başvurmanızı öneririm.

AG tarafından yağ kaçırması yağ seviyesinin AG ye kadar eksilmiş olduğunu göstermez. AG buşinglerinin contalarında problem olabilir. trafonuz hermetik ise hermetik ayarının yapılması lazım. yani yağ ilave edildikten sonra. bunu da bu işte uzman olanlara mesela trafo imalatçılarına yaptırırsanız daha iyi olur sizin için

Arkadaşlar aranızda işletmenize ait trafonun yağını periyodik kontrol eden varmı.Trafomuzun AG taraf fazının contası gevşemiş ve zamanla yağ oradan sızmış.yağ bitincede şamandıra koruma rolesine kumanda veriyor ve rolede devreyi açıyor.İlk defa boyle birşey başıma geldi.Boyle bir tecrube yaşayan varmı arkadaşlar?

Merhabalar. Benim yorumum şu şekilde olacaktır. Sizin işletmenizin trafosunun ilk baştan periyodik olarak kontrol edilmesi gerekirdi. Demek istediğim, sağlıklı bir işletim için, Ayda 1 veya hiç olmadı 2 ayda bir, trafonun ziyaret edilerek yağ kaçaklarına, termometre max. sıcaklık ve anlık sıcaklık seviyelerine, Hermetik olsun veya olmasın yağ seviyesine bakılması gerekirdi. Trafo atmosfere açık tip ise (silikajelli) silikajel malzemesindeki renk değişim durumuna, yağ genleşme deposundaki yap miktarına, trafonun çıkış amperajlarına (yüklenmesinde değişiklik varmı?) gibi gibi gibi bakmak gerekirdi. Bu benim nacizane tavsiyemdir. Lütfen beni yanlış anlamayın.

2. olarak, Trafo eğer hermetik değil ise, yani atmosfere açık tip ise, contanın mutlaka değiştirilmesi lazım uzman bir ekip tarafından. Bu yapılmadan trafoya yağ eklemenin ve yağ analizi yaptırmanın hiçbir manası yok. Conta (kaçak kaynağı bu ise) değiştirildikten sonra, temiz ve sıfır ve trafonun içindeki ile münkünse aynı tip trafo yağı eklettirip (uzman ekip tarafından) sistemi devreye almak lazım. Trafo eğer hermetik ise, arkadaşlarında dediği gibi yağ seviyesinin röle düzeyine kaçaktan inmesi değil, trafonun hermetikliğinin bozulmasından ötürü sistem açmıştır. Bu nedenle, bir firma tarafından trafonun anormalliklerinin giderilerek 0 basınçlı ortamda trafonun yeniden mühürlenmesi gerekir.

Kabul ediyorum çok yazdım. Ancak işletmenizde isterse 1 tane 630KVA trafo olsun isterse 50 tane 1250KVA trafo olsun, bunlara mutlaka periyodik önleyici ve koruyucu Bakım sistemini devreye almak lazım. Yılda 1 defa bu trafonun enerjisinin kesilerek bakım,temizlik ve koruma alarmlarının çalışırlığının testlerinin yapılamsı lazım.

Saygılarımla. Umarım yazdıklarım yanlış anlaşılmaz.

AG tarafından yağ kaçırması yağ seviyesinin AG ye kadar eksilmiş olduğunu göstermez. AG buşinglerinin contalarında problem olabilir. trafonuz hermetik ise hermetik ayarının yapılması lazım. yani yağ ilave edildikten sonra. bunu da bu işte uzman olanlara mesela trafo imalatçılarına yaptırırsanız daha iyi olur sizin için
oradada belirttiğim gibi ag buşinginden kaçırdığı için o seviyeye kadar eksilmiş OLABİLİR yazmaktadır. sizin anladığınız gibi ag sargısı kastedilmemektedir ag buşinginden kaçan yere kadar eksilmiş olabilir demek istemiştim ki zaten ag sargı seviyesi yg sargı seviyesi farklılık gösteremez bu trafolarda :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963
Son üye
farukeem31

Yeni konular

Geri