Trafo tedariği

Projeniz sır değilse, ne yapmak istediğinizi paylaşabilirseniz belki farklı fikirler ortaya çıkar. İstediğiniz trafoyu o fiyata hurdacının bile vereceğini sanmıyorum.
Sır değil tabiki trafoyu projenin besleme katı için ac dc doğrultucu olarak kullanacağım.
Piyasada transformatör var dolu ama sizin bütçe limitinin bulmanız zor. Diğer adaptorler smps teknigi ile calisiyor, trafolu adaptör neredeyse kalmadı.

Bence bütçenizi biraz zorlayın.
smps dediğiniz sistemde ac dc dönüşüm için trafo kullanılmıyor mu ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sır değil tabiki trafoyu projenin besleme katı için ac dc doğrultucu olarak kullanacağım.

smps dediğiniz sistemde ac dc dönüşüm için trafo kullanılmıyor mu ?

Sizin sorduğunuz trafo ile smps içindeki trafo arasında dağlar kadar fark var. Smps kullanın zaten dc kullanacaksınız.

Ama 50 TL konusunu biraz düşünün.

Sizin sorduğunuz trafo ile smps içindeki trafo arasında dağlar kadar fark var. Smps kullanın zaten dc kullanacaksınız.

Ama 50 TL konusunu biraz düşünün.

önemli değil öğrenmiş olayım nasıl bir fark var tam olarak. 50tl de baz aldığım fiyat adaptör fiyatı yani ben doğrultma işini 50tlye halledeceksem daha mantıklı geliyor.

Iste 50 TL ye trafo yok. Sorunda orda. Doğrulama devresi para tutmuyor para tutan kısım transformatör.

Doğrulama kısmı 4 diyot birkaç kapasitor ile 10 - 15 TL ye hallolur en fazla.

Iste 50 TL ye trafo yok. Sorunda orda. Doğrulama devresi para tutmuyor para tutan kısım transformatör.

Doğrulama kısmı 4 diyot birkaç kapasitor ile 10 - 15 TL ye hallolur en fazla.
onu biliyorum voltajı istediğim değere düşürmek için trafo gerekiyor her türlü. smps farklı şeyler diyorsunuz ama anladığım kadarıyla ondada trafo kullanılıyor. benim anlamadığım bu arkadaşlar 12v 2a lik adaptörü nasıl o paralara mal ediyorlar.

onu biliyorum voltajı istediğim değere düşürmek için trafo gerekiyor her türlü. smps farklı şeyler diyorsunuz ama anladığım kadarıyla ondada trafo kullanılıyor. benim anlamadığım bu arkadaşlar 12v 2a lik adaptörü nasıl o paralara mal ediyorlar.

Dostum ana mantık şu.

Klasik trafo 50 hz sebeke frekansi ile calisir. Bu nedenle en uygun manyetik malzeme silisli saç ile yapılır. Boyutu büyük ağır ve bakır sargisi vardır.

Smps te ise çalışma frekansi 50 khz ile 150 khz arasındadır. Nuve olarak demir tozundan yapılmış bir ferromanyetik nuve kullanılır. Yine bakir sargilidir ancak frekans yüksek olduğu için sipir ve boyutları küçüktür. Bu nedenle maliyetleri de daha ucuzdur.

Smps işinizi görecekse Cata Ct-2552 alın. Alan sıkıntınız varsa devrelerini kutusundan çıkarın.​

12 volt 2 amper sabit bir akım istiyorsan kaynağın, trafo veya adaptör olmasındaki sakınca nedir? smps standart 12 volt verir. trafoda ise dengelemek için uğraşır durursun. biz kaynak makinelerinin 12 volt devresi bozulduğunda tamir etmek için uğraşmaz yerine 12 volt 2 amper bir adaptörün kabuğunu çıkarır oraya monte ederdik. ki ihtiyaç olan 1 amper iken biz en az 1,5 amper gömerdik. yerindeki 12 volt devresini tamir için100₺ malzeme kullanacağıma 20 ₺ adaptör işimizi görürdü.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri