Adaptör seçimi

encela

Üye
Merhaba üstadlar,

Kaç watt'lık bir adaptör seçmem gerektiği konusunda kıymetli tavsiyelerinize ihtiyacım olduğundan başlık açmak durumunda kaldım. Konu şu şekilde:

Elektrikçilerde satılan 10 metrelik "peri led" adı verilen lambalardan 4 tane aldım. Her biri 3 adet 1,5 Voltluk AA pil ile çalışıyor. Bana yekpare toplamda 40 metre şerit gerektiği için, ilk şeridin ucuna, diğerlerinin pil kutularını kesip sadece şeritleri sırasıyla ekledim. (Zaten 2 telden oluşuyor şeridin kendisi, sanıyorum ki her birini uç uca ekleyerek paralel bağlamış oldum?)

Şeritteki ilk 10 metrelik parçanın kendi pil kutusunu üzerinde bıraktım. Şu anki durumda, ilk iki şeridin ışıkları parlak, son iki şeridinkiler epey soluk yanıyor.

Hem sürekli pil değiştirmek gerektiğinden, adaptör bağlayarak çalıştırmak istiyorum, hem de şeridin üzerindeki tüm minik ledlerin aynı şekilde parlak yanmasına ihtiyacım var. Kaçlık adaptör bağlamak uygun olur, yardımlarınızı rica ediyorum.

Kıymetli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bahsettiğim Peri Led örneği

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
öncelikle ben işi tamamen bilen biri değilim fakat 18 volt 2 amper yeterli olacaktır diye düşünüyorum nasıl neye göre karar verdin dümbelek diyen olursa kullanılan piller 10 metre için 4.5 volt 550 mah civarına tekabül ediyor direk 4 le çarptım oldu bitti illaki vardır doğru düzgün hesap yöntemi birde belki akım sınırlama vb. şeyler yapmanız lazımdır o kadarını ben bilemiyorum malesef

Tüm + artılar aynı yerde ve tüm - eksiler aynı yerde birleştirdiysen; 4,5-5 voltluk bir adaptör işini görür. Ama amper olarak en az 3 amper olmasını tavsiye ederim.

Tüm + artılar aynı yerde ve tüm - eksiler aynı yerde birleştirdiysen; 4,5-5 voltluk bir adaptör işini görür. Ama amper olarak en az 3 amper olmasını tavsiye ederim.
hepsi paralel ise arkadaşın dediği doğrudur
öncelikle ben işi tamamen bilen biri değilim fakat 18 volt 2 amper yeterli olacaktır diye düşünüyorum nasıl neye göre karar verdin dümbelek diyen olursa kullanılan piller 10 metre için 4.5 volt 550 mah civarına tekabül ediyor direk 4 le çarptım oldu bitti illaki vardır doğru düzgün hesap yöntemi birde belki akım sınırlama vb. şeyler yapmanız lazımdır o kadarını ben bilemiyorum malesef
benim bilgiler yanlış olmuş 5 volt 2-3 amper arası bir adaptör işinizi rahatlıkla görür tavsiye 2.5 amper civarı

Tüm + ve tüm -'ler bir arada değil. Yaptığım bağlantının resmi şu şekilde:

devre.jpg

Şeritlerin üzerinde de bir bacağı bir kabloda, diğer bacağı öteki kabloda olan küçük ledler mevcut.

ustam yanlış bilmiyorsam 1.5v aa piller ortalama 550 mili amper veriyor 2.5 amperin devreyi beslemesi gerekmez mi
Besleme için yüksek amperden hiç bir zaman zarar gelmez, çünkü ledler yada lambalar sadece ihtiyacı kadar güç çekerler.
Tüm + ve tüm -'ler bir arada değil. Yaptığım bağlantının resmi şu şekilde:

Ekli dosyayı görüntüle 89680

Şeritlerin üzerinde de bir bacağı bir kabloda, diğer bacağı öteki kabloda olan küçük ledler mevcut.
Bu durumda besleme yerindeki ledler güçlü yanacaktır 4. şeridin olduğu yer zayıf. önlemek için ya iki uçtan besleme yapacaksın yada her ek noktasından. Umarım bu arada pil kutusunda sürücü yoktur. var ise mutlaka kullanılmalı. Yoksa ledler ısındıkça daha çok amper çekip bozulacaktır.

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Bu durumda, ~5 Voltluk ve yüksek amperli bir adaptör işimi görecektir anladığım kadarıyla.

Kıymetli vaktinizi ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri