Trafo TAmiri

öyle hassas ölçme yapmana gerek yok yanıksa saç paketlerini sök nüveden sargıları sayarak sök.tel çaplarını ölç ve aynı çap ve aynı telden sırasına göre dikkatli olarak (yalıtmayı unutma.)sar.saç paketlerini yerleştir al sana sıfır trafo.

Bu tabirleri kusura bakmayın ama ben bir teknik elemana yakıştıramıyorum ; şu söyledğiniz tarifi sanayide bobinajçı ustaların diplomasız çırakları yapıyor :)[/QUOTE]
bende sana yakıştıramadım.bir trafo yanık olup olmadığını hassas olçme yapmadan da anlaşılır.senin henüz bu deneyime gelmediğin belli.trafo renginden belli eder.yanık olan trafoyu hassas ölçüp cebine koyacan.ya sen nereden mezunsun ki ben seni ciddiye alıp sana cevap veriyorum.bunu okulunda tel çapı diye anlatırlar.sanırım sanayideki vasıfsız elemanın biriside sensin.okula gitmiş olsan bunları yadırgamaz.bana hak verirdin.sen trafo sardınmı hiç yada kaç adet.burda yazmaktan utanıyorsan özele yaz.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bende sana yakıştıramadım.bir trafo yanık olup olmadığını hassas olçme yapmadan da anlaşılır.senin henüz bu deneyime gelmediğin belli.trafo renginden belli eder.yanık olan trafoyu hassas ölçüp cebine koyacan.ya sen nereden mezunsun ki ben seni ciddiye alıp sana cevap veriyorum.bunu okulunda tel çapı diye anlatırlar.sanırım sanayideki vasıfsız elemanın biriside sensin.okula gitmiş olsan bunları yadırgamaz.bana hak verirdin.sen trafo sardınmı hiç yada kaç adet.burda yazmaktan utanıyorsan özele yaz.[/QUOTE]

Çok fazla bir eğitimim olduğunu söyleyemem ; 4 sene teknik lise elektrik bölümü ; 4 sene elektrik mühendisliği bölümü okudum . 8 senedir de 10 MVA kurulu gücü olan bir maden ocağının bütün yeraltı elektrik tesisatından sorumlu mühendis olarak çalışmaktayım. Dediğiniz gibi daha çok pişmem lazım herhalde :)

bende sana yakıştıramadım.bir trafo yanık olup olmadığını hassas olçme yapmadan da anlaşılır.senin henüz bu deneyime gelmediğin belli.trafo renginden belli eder.yanık olan trafoyu hassas ölçüp cebine koyacan.ya sen nereden mezunsun ki ben seni ciddiye alıp sana cevap veriyorum.bunu okulunda tel çapı diye anlatırlar.sanırım sanayideki vasıfsız elemanın biriside sensin.okula gitmiş olsan bunları yadırgamaz.bana hak verirdin.sen trafo sardınmı hiç yada kaç adet.burda yazmaktan utanıyorsan özele yaz.

Çok fazla bir eğitimim olduğunu söyleyemem ; 4 sene teknik lise elektrik bölümü ; 4 sene elektrik mühendisliği bölümü okudum . 8 senedir de 10 MVA kurulu gücü olan bir maden ocağının bütün yeraltı elektrik tesisatından sorumlu mühendis olarak çalışmaktayım. Dediğiniz gibi daha çok pişmem lazım herhalde :)[/QUOTE]

arada bir yer yüzüne çıksanda beynin güneş görüp vitaminsiz kalmasın. :).dikkat et derim bir büyük olarak.sebin şu yaşın 28.benim sadece 28.5 sene iş hayatım oldu.okulu falan saymıyorum

Kimsenin kimseye aptal muamelesi yapmaya hakkı yok ; büyükseniz büyüklüğünüze göre hareket edin. Ben sizin ne bilip bilmediğinizle de ilgilenmiyorum ; umrumda da değil ; elektrik ölçüm işidir ; hesap işidir ; kontrol işidir.

arkadaşlar lütfen konuyu kişisel atışma boyutuna taşımayalım.

Ups. sistemlerinde kullanılan trafoların sargıları biraz özeldir.Ayni saç paket için normal izolasyon trafosu için sarılan sipir sayısı,ups. trafosunda % 10 kadar düşük sarılıyor.bunun nedeni trafoyu maximum gücünde kullanmak,karedalga formunuda sinüse göre daha düşük gücü aktarmaktır.Bu nedenle ups.lerden sökülen trafoların çoğu normal beslemede kullanıldığında uzun ömürlü olmayabilir.Bilginize ve kolay gelsin.

Kimsenin kimseye aptal muamelesi yapmaya hakkı yok ; büyükseniz büyüklüğünüze göre hareket edin. Ben sizin ne bilip bilmediğinizle de ilgilenmiyorum ; umrumda da değil ; elektrik ölçüm işidir ; hesap işidir ; kontrol işidir.
bak şimdi akıllıca konuşmaya başladın.elektrik ölçüm işidir. işte bu laflarla gel.ölen cenazeye serum takmaktır senin yapmaya çalışman :)

bak şimdi akıllıca konuşmaya başladın.elektrik ölçüm işidir. işte bu laflarla gel.ölen cenazeye serum takmaktır senin yapmaya çalışman :)
Size daha öncede söyledim üzerimden polemik yürütmeyin diye ; bir bilginiz görgünüz varsa anlatın değerlendirelim ; yoksa sizin kalkıp birilerinin aklına fikrine kantar vurmanıza kimsenin ihtiyacı yok.Büyüğüm diyorsunuz tecrübeliyim diyorsunuz ona göre hareket edin lütfen.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,366
Kullanıcılar
450,237
Son üye
tekogulyunus

Yeni konular

Geri