Trafo TAmiri

probody

Üye
Trafonun sekonderinden dumanlar geliyo ve boştayken el deymecek kadar ısınıyo ups den sökülmüş bir trafo acaba ne yapmak gerek ? Kısa devre olmuş trafo tamir edilebilirmi.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
klimacıyı gormuşken bır soru soraayım konu dişi ama özür dılıyorum arkadaştan bu klimalar için Vestel kumanda çıkardı ne oldu o tutulmadımı? onu öğrenmek ıstıyorum

trafonun voltajını nasıl belirledin.üzerinde yazıyormu yada uygun voltaj veriyormusun.eğer her şey normal ise yansa bile tekrar belli kurallar doğrultusunda sarılır.ayrıca o linklerde hiç bir şey yok

Son düzenleme:
motor saran firmalar var. linkler ölü fotolar görünmüyor ama çok çok kötü durumda değilse biraz maliyetli ve zaman alıcı şekilde sarabiliyorlar..

- - - Updated - - -

sargıları açarken sayıyorlar ona göre sarıyorlar etiket gibi şeylere gerek kalmadan

Trafonun fotoğraflarını göremedik ; linklerde sorun var sanırım ; ama ilk önce sargıların gözdeye izolasyon direncini ölçmelisin megerle. Eğer bu konuda bir sıkıntı yoksa hassas direnç ölçen cihazlarla sargı dirençleri ölçülmeli . Ölçülen değerlerde nominal değerler ne ise onla kıyaslanmalıdır.

Trafonun fotoğraflarını göremedik ; linklerde sorun var sanırım ; ama ilk önce sargıların gözdeye izolasyon direncini ölçmelisin megerle. Eğer bu konuda bir sıkıntı yoksa hassas direnç ölçen cihazlarla sargı dirençleri ölçülmeli . Ölçülen değerlerde nominal değerler ne ise onla kıyaslanmalıdır.[/QUOTE
]

öyle hassas ölçme yapmana gerek yok yanıksa saç paketlerini sök nüveden sargıları sayarak sök.tel çaplarını ölç ve aynı çap ve aynı telden sırasına göre dikkatli olarak (yalıtmayı unutma.)sar.saç paketlerini yerleştir al sana sıfır trafo.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

İşte bu daha önce kullandım 220/13 ac tarafları belli,powercom 600bn diye bi upsden söküldü. Doğrulturularak kullandım 1 ay kadar amfide kullanıyodum şimdi bu aralar dumanlar geliyo işte ve el yakacak derecede ısındı boşta iken,okula götürdüm hoca baktı kısa devre var dedi sekonder uçlarında at çöpe dedi.Buralarda trafo tamir yerleri yok. Birde primer uçlarının altında 101x40 diye bi değer var buda heralde primerin sarımdaki kablo kalınlıgı ve uzunlugu.
cevaplar için teşekkürler.

Ekli dosyayı görüntüle 12006Ekli dosyayı görüntüle 12007Ekli dosyayı görüntüle 12008Ekli dosyayı görüntüle 12009

İşte bu daha önce kullandım 220/13 ac tarafları belli,powercom 600bn diye bi upsden söküldü. Doğrulturularak kullandım 1 ay kadar amfide kullanıyodum şimdi bu aralar dumanlar geliyo işte ve el yakacak derecede ısındı boşta iken,okula götürdüm hoca baktı kısa devre var dedi sekonder uçlarında at çöpe dedi.Buralarda trafo tamir yerleri yok. Birde primer uçlarının altında 101x40 diye bi değer var buda heralde primerin sarımdaki kablo kalınlıgı ve uzunlugu.
cevaplar için teşekkürler.
sarımdaki kablo kalınlığı ve uzunluğu değil sarımdaki tel çapı ve sarım sayısıdır büyük ihtimalle

öyle hassas ölçme yapmana gerek yok yanıksa saç paketlerini sök nüveden sargıları sayarak sök.tel çaplarını ölç ve aynı çap ve aynı telden sırasına göre dikkatli olarak (yalıtmayı unutma.)sar.saç paketlerini yerleştir al sana sıfır trafo.[/QUOTE]

Bu tabirleri kusura bakmayın ama ben bir teknik elemana yakıştıramıyorum ; şu söyledğiniz tarifi sanayide bobinajçı ustaların diplomasız çırakları yapıyor :)

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri