Trafo koruma nasıl yapılır?

tnctrkcell

Üye
Merhaba Arkadaşlar;
Trafo koruma nasıl yapılır. Detaylı veya resimlerle anlatabilecek olan var mı?
Saygılarımla iyi çalışmalar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Trafolarda cesitli korumalar mevcuttur. En basitce
Asırı akım toprak koruma
bucholz koruma
kademe bucholz koruma
diferansiyel koruma
termik koruma
Tank koruma vs.

Merhaba kardeşim aşağıda sana araştırmam sonucu, bazı modüllerden yardım alarak bol resimli bir bilgiler sunmaya çalıştım.

TRANSFORMATÖR KORUMA:

Sekonder Aşırı Akım Rölesi: Akım trafolarının sekonder devresine bağlanan rölelerdir. Generatör ve trafoların aşırı yüklenmesi, ısının artmasına ve verimin düşmesine neden olur. Bu olumsuz etkileri önlemek için sekonder aşırı akım rölesi kullanılır.

Diferansiyel Koruma Rölesi: Diferansiyel kelime olarak fark demektir. Diferansiyel koruma röleleri de, normalde akım geçmeyen röle devresinden arıza sonucu oluşan fark akımlarının geçmesi ve bunu algılaması prensibine göre çalışırlar. Havai hatların, kabloların, trafoların ve generatörlerin faz sargıları arasında bir izolasyon hatası sonucu meydana gelen kısa devreler en iyi diferansiyel röle tarafından algılanır ve koruma sağlanır.

Toprak Kaçağı Koruma Rölesi
: Generatör ve trafonun yıldız bağlı ve nötr noktası topraklı olan sekonder sargısının beslediği devrede oluşan bir faz-toprak arızasında koruma amacıyla kullanılır.

Sargı Kaçağı Koruma Rölesi: Generatörlerdeki stator izolasyonundaki delinme ve sargıdan demir nüveye kaçak akımının meydana gelmesi, sargı kaçağı(stator-toprak arası) olarak tanımlanır.Bu tür arızaları algılayıp koruma yapan rölelerdir.

Sargı Kısa Devresi Koruma Rölesi: Generatör ve trafolarda, izolasyon hatası sonucu faz sargıları arasında oluşan kısa devreleri algılayıp sistemin enerjisini kesen rölelerdir.

Ters Akım Rölesi(Watmetrik Röle): Bu Röle Generatörlerde faz-toprak kısa devresine karşı topraklama akımının yanı sıra topraklama geriliminin de dikkate alınması gerekir. Bu durumda ters akım rölesi kullanılır. Siz Trafo Koruma demiştiniz, bu rölenin de faydalı olabileceğini düşündüm.

Isı Kontrol Rölesi: Trafo ve generatörlerde sargı sıcaklığını kontrol etmek ve korumak için kullanılan rölelerdir.

Bucholz(Bukolz) Rölesi: Trafo tankı ile genleşme kabı arasındaki irtibat borusu üzerine yerleştirilen rölelerdir. Trafo tankı içindeki yağ çeşitli arızalara bağlı olarak aşırı derecede ısınır ve gaz zerrecikleri oluşur. Oluşan bu gaz zerrecikleri yükselerek bucholz röleye gelir. Bucholz röle içindeki kontakları kapatarak alarm vermesini ya da devreyi açmasını sağlar ve bu şekilde koruma gerçekleşir.

Mesafe Koruma Rölesi: Mesafe koruma röleleri, etki alanı içindeki hattın empedansını ölçerek ayarlanan değeri karşılaştırır ve bu şekilde koruma sağlar.Enerji nakil hatlarında meydana gelen kısa devre arıza akımı, şebekenin birkaç noktadan beslenmesi nedeniyle büyük değerlere ulaşabilir.

Serkan AKCA
Elektrik-Elektronik Mühendis Adayı

Trafolarda cesitli korumalar mevcuttur. En basitce
Asırı akım toprak koruma
bucholz koruma
kademe bucholz koruma
diferansiyel koruma
termik koruma
Tank koruma vs.

Sayın mühendis bey , öncelikle merhabalar efendim bir konuyu düzeltmek istiyorum , kademe bucholz rölesi olmaz , ters akış rölesi dir o ve tip olarak bucholz rölesine benzemektedir.Amacı kademe değiştiricinin içinde ters basınç olduğu zaman trafoyu ve sistemi korumaktır.
Saygılarımla .

Ayrıca şunuda eklemem gerekirdi korumalar 2 ye ayrılır
1 zati korumalar
2 sekonder koruma .

Yanlış bir bilgiyi düzeltmek isterim ki ark boynuzları trafoları korumaz.Buşinglerdeki izalatörü korur.

Ark boynuzları , trafonun girişinde parafudur yok ise , hatta yıldırım düştüğünde vb yüksek gerilimlere karşı trafoyu korumak maksadıyla izalatöre takılır, diğer bir ismide eklatör tür .

Mahir Bey,
kademe salterlerinde bahsetmis oldugum koruma kademe basınc rölesidir. Bu pratikde kademe bucholz koruma diye adlandırılmaktadır. Normal bucholz rölesinden farkı ise sinyal vermeden direk acmaya gitmesidir.

Mahir Bey,
kademe salterlerinde bahsetmis oldugum koruma kademe basınc rölesidir. Bu pratikde kademe bucholz koruma diye adlandırılmaktadır. Normal bucholz rölesinden farkı ise sinyal vermeden direk acmaya gitmesidir.

Mühendis bey , sizin pratiğinizle benimki arasında anlasılan büyük fark var , bucholz rölesini trafoya nasıl takarsanız takın arıza esnasında çalışır , ters akış rölesi ise diyot gibidir tek yönlü çalısır , ben burdan sunu çıkarıyorum sizin pratiğinize göre direnç ve diyot arasında hiç bir fark yok .

- - - Updated - - -

Mahir Bey,

Mühendis bey , sizin pratiğinizle benimki arasında anlasılan büyük fark var , bucholz rölesini trafoya nasıl takarsanız takın arıza esnasında çalışır , ters akış rölesi ise diyot gibidir tek yönlü çalısır , ben burdan sunu çıkarıyorum sizin pratiğinize göre direnç ve diyot arasında hiç bir fark yok .

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,941
Son üye
niwan

Yeni konular

Geri