Trafo çıkışındaki ana şalterin görevi, elektriğin tabuları

AD_EM

Onursal Üye
Onursal Üye
Pek çok kişi anında savunmaya geçeceğinden bu konuyu "elektriğin tabuları" adıyla adlandırmam doğru olacaktır diye düşündüm.

Tabu olacağını düşündüğüm şey ise "trafonun çıkışına konan ana devre kesicinin(TMŞ)" kullanımının gereksizliği. Hatta biraz daha ileri giderek, tali dağıtım panolarındaki giriş şalterlerinin kullanımıda anlamsız ve gereksiz diyorum.

Bu konudaki cevapların muhtemelen anında tepki şeklinde olacağını düşündüğümden, bu tepkileri vermeyi düşünen arkadaşlar teknik gerekçe olmaksızın herhangi bir yanıt yazmasın. Nedenini sorgulamadan "pek çok mühendis yanlış mı yapıyor" şeklinde bir düşünce taşımak anlamsız olacaktır.

Bana göre bu TMŞ'ler bu ülkenin ekonomisine zarar veren(kimine ise kazanç sağlayan), kullanımında çokta fayda oluşturmayan, kullanılmaması durumunda ise her hangi bir sorun oluşturmayan bir devre elemanıdır. Bir tesiste bireysel olarak çektiği akımı 400 A'den büyük cihaz varsa o cihaz trafodan itibaren tek bir hatla beslenmelidir. Kullanılan TMŞ'lerin 400 A üzerinde olmasıda yine anlamsızdır.

Bir mühendis olarak ülkemi seviyor ve bu konunun tartışılmasının doğru olacağını düşünüyorum.

Teknik görüş ve yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Bana göre bu TMŞ'ler bu ülkenin ekonomisine zarar veren(kimine ise kazanç sağlayan), kullanımında çokta fayda oluşturmayan, kullanılmaması durumunda ise her hangi bir sorun oluşturmayan bir devre elemanıdır. Bir tesiste bireysel olarak çektiği akımı 400 A'den büyük cihaz varsa o cihaz trafodan itibaren tek bir hatla beslenmelidir. Kullanılan TMŞ'lerin 400 A üzerinde olmasıda yine anlamsızdır.

Saygılar...

Şöyle bir soru sormak gerekebilir o zaman,tam yükte çalışan bir sistemde (400 A den bile düşük olsada)A.G.'den enerji kesilmesi gerektiğinde kullanacağınız NH sigortaları kendiniz veya bir başkası çıkarabilir misiniz?Tamam maliyet bir unsur fakat can güvenliği yanında tartışması bile yapılamaz.

400 A ün üstü cihazlar için trafodan çıkış yapılması konusuna gelince,trafo panosuna motor koruma,termik ve softstarter mı koyacaksınız,o zaman modüler köşklerin hiçbir anlamı kalmaz ve her trafo tesisinin bina olarak yapılması gerekecektir.Özellikle de çok büyük ölçekte tesisleri düşününce bu fikir hem sağlıklı bir çalışma düzeni açısından hem de cihazların kontrolü için sorun teşkil edecektir.Bu dediğiniz anca şu konuda yararlı olur,örneğin büyük güçte bir motorun çalışması,enerji aldığı panodaki herhangi bir motorda veya o panoyu besleyen kabloda sorun aldığında sekteye uğrayabilir,en azından ayrı beslendimi çalışma düzeninde sorun olmaz ama ben yine de bu olasılığın yukarıda bahsettiğim sebeplere göre göz alınabileceğini düşünüyorum.

Piyasada bulunan 125 A e varan seviyedeki otomatları,markası ne olursa olsun önermiyorum.Bazı elektrik dağıtım kurumları,kuruma ait yapılacak trafo tesislerinde a.g. panosunun iç dizaynını tip-1,tip-1 boxlar gibi nh donatımlı istemekte.NH sigorta bazı kısımlarda elbette gereklidir ama gerek güvenlik gerek de yedek parça vb. sorunlarla baş ağrımaması için ben t.m.ş. derim.

Şöyle bir soru sormak gerekebilir o zaman,tam yükte çalışan bir sistemde (400 A den bile düşük olsada)A.G.'den enerji kesilmesi gerektiğinde kullanacağınız NH sigortaları kendiniz veya bir başkası çıkarabilir misiniz?Tamam maliyet bir unsur fakat can güvenliği yanında tartışması bile yapılamaz.

400 A ün üstü cihazlar için trafodan çıkış yapılması konusuna gelince,trafo panosuna motor koruma,termik ve softstarter mı koyacaksınız,o zaman modüler köşklerin hiçbir anlamı kalmaz ve her trafo tesisinin bina olarak yapılması gerekecektir.Özellikle de çok büyük ölçekte tesisleri düşününce bu fikir hem sağlıklı bir çalışma düzeni açısından hem de cihazların kontrolü için sorun teşkil edecektir.Bu dediğiniz anca şu konuda yararlı olur,örneğin büyük güçte bir motorun çalışması,enerji aldığı panodaki herhangi bir motorda veya o panoyu besleyen kabloda sorun aldığında sekteye uğrayabilir,en azından ayrı beslendimi çalışma düzeninde sorun olmaz ama ben yine de bu olasılığın yukarıda bahsettiğim sebeplere göre göz alınabileceğini düşünüyorum.

Piyasada bulunan 125 A e varan seviyedeki otomatları,markası ne olursa olsun önermiyorum.Bazı elektrik dağıtım kurumları,kuruma ait yapılacak trafo tesislerinde a.g. panosunun iç dizaynını tip-1,tip-1 boxlar gibi nh donatımlı istemekte.NH sigorta bazı kısımlarda elbette gereklidir ama gerek güvenlik gerek de yedek parça vb. sorunlarla baş ağrımaması için ben t.m.ş. derim.

Sayın wipeoutx;
burda tartışmaya açtığım şey tmş mi yoksa NH sigorta mı mevzuu değil. Yukarıdaki yazımda "bu TMŞ" diye kastettiğim TMŞ, yazımdanda anlaşılacağı üzere trafoların hemen çıkışına baradan önce konan veya dağıtım panolarındaki giriş TMŞ'leri. Değerlendirmenin buna göre yapılması gerekir.

Son düzenleme:
Arkadaş sağol önce tmş nedir,nerede kullanılır sorundaki yerler nelerdir anlattığın için, ben bilmiyordum aydınlattın beni...

Misal,bu kadar çok bilgin var meğer,sorup bize sormana gerek yoktu,ayrıca sizin oralarda galiba enerjiyi kesmek isterken (hani tmş sevmiyorsun,nh da kullanmacayaksın) barayı veya kabloyu mu kesiyorsunuz :D..

Senin amaç başka sanırım,selametle kal.

Syn wipeoutx;
öncelikle sizin arkadaşınız değilim. Sorumu anlamayıp, dalga geçer tarzda yaklaşım ise, uzman üye sıfatınıza yakışmıyor. Soruma cevap verme zorunluluğunuz yok. İster bildiklerinizi aktarırsınız. İsterseniz sessiz kalırsınız. siz tabularınıza devam edin.

Son düzenleme:
Syn wipeoutx;
öncelikle sizin arkadaşınız değilim. Sorumu anlamayıp, dalga geçer tarzda yaklaşım ise, uzman üye sıfatınıza yakışmıyor. Soruma cevap verme zorunluluğunuz yok. İster bildiklerinizi aktarırsınız. İsterseniz sessiz kalırsınız. siz tabularınıza devam edin.

saygılar...

Öncelikle lütfen polemik yaratacak şekilde birbirinize hitap etmemenizi istemek zorundayım.

Sn. hemmuhhemtek;

Anladığım kadarıyla anlatmak istediğinizi de tam olarak açıklayamadığınızdır. Yazınızdan şu anlaşılıyor trafoların çıkışına TMŞ koymak gereksizdir. Bu şekilde yazarsanız, evet ben dahil herkes yanlış anlayabilir. Ama müstakil bir kesici ile kullanılan bir trafonun çıkışına TMŞ kullanmak gereklimidir deseydiniz. daha anlaşılabilir olmazmıydı. (sanıyorum mesajınız bu yönde)

Eğer tesis etmiş olduğunuz sistemde kesici üzerinden birden fazla trafo var ise TMŞ' e ihtiyaç var diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Sn.hemmuhhemtek,zaten bu kafayla arkadaşım olamazsınız.Tabu demek,bu saatte hiç güleceğim yoktu.Neyse bu vakitten sonra size kendi tabularınızla mutlu yıllar,başarılar dileyebilirim ancak .

Selametle

Öncelikle lütfen polemik yaratacak şekilde birbirinize hitap etmenizi istemek zorundayım..

Sn tossun2008, isteğinizi yerine gitirmek doğru olmaz. Yanlışlıkla yazmış olmalısınız. :)

Anladığım kadarıyla anlatmak istediğinizi de tam olarak açıklayamadığınızdır. Yazınızdan şu anlaşılıyor trafoların çıkışına TMŞ koymak gereksizdir. Bu şekilde yazarsanız, evet ben dahil herkes yanlış anlayabilir. Ama müstakil bir kesici ile kullanılan bir trafonun çıkışına TMŞ kullanmak gereklimidir deseydiniz. daha anlaşılabilir olmazmıydı. (sanıyorum mesajınız bu yönde) ..

Açıklamam eksik olabilir. Ancak siz soruyu doğru anlamışsınız. Benim bildiğim ve gördüğüm kadarıyla bir kesicinin çıkışına tek bir trafo bağlanmaktadır. Genel olarak durum böyle olduğundan, yani tek bir trafoya, tek bir kesici(koruma donanımıyla birlikte) konduğundan müstakil bir kesici ile beslenen trafonun çıkışındaki ana TMŞ(sadece ana TMŞ) gereksizdir şeklinde bir açıklama gereği duymadım. Anlaşılmayan yer için soru sormak normal. Ancak sn wipeoutx'in cevabını okuduğunuzda sorumu anlamadığı ortaya çıkmaktadır. Bir devreden akım akarken NH sigortayı nasıl çıkaracaksın, barayı veya kabloyumu kesiyonuz gibi şeklindeki alaycı yaklaşımı da doğru değildir.

Eğer tesis etmiş olduğunuz sistemde kesici üzerinden birden fazla trafo var ise TMŞ' e ihtiyaç var diye düşünüyorum

Kesici üzerinde tek bir trafo varsa, trafonun çıkışına konan ana TMŞ sizce gerekli midir?

Saygılar...

Ben de meseleyi anlamak istiyorum.
ana trafonun girişinde kesici olduğundan dolayı , çıkışında ana tmş olmasına gerek yoktur , mu diyorsunuz?

arkadaşım tmş şalterinin gereksiz olduğunu düşünüyor tamamda diyelimki tesisde bi çalışma yapılacak ozaman kesiciyimi yoksa ayırıcıyımı açacağız yada biyerde aniden yangın yada kısa devre var diyelim gidib kesiciyimi açacağız ben katılmıyorum ama görüşüne saygılıyım arkadaşım tartışmam iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,222
Kullanıcılar
450,012
Son üye
erenc348

Yeni konular

Geri