Trafo çıkışındaki ana şalterin görevi, elektriğin tabuları

Geçmiş olsun. Trafonuzun yanmasının nedeni ise bence primer aşırı akım ve toprak koruma rölesinin iyi ayarlanmadığından diye düşünüyorum.

Sn. hemmuhhemtek, büyük güçlü trafolarda kesici var. Dediğiniz gibi ana TMŞ'nin olmadığını düşünelim. Enerji kesimi için önce kesiciyi açarız değil mi?
Fakat gücü 400kVA ve altı olan trafoların tamamında kesici mevcut mu ülkemizde? Enerji kesimi için önce yük atmak gerekir. Diyecesiniz ki; Madem yük atılacak, enerji de tamamen kesileceğine göre tali çıkışların TMŞ'lerini indirelim ve bu şekilde bütün yükleri atalım. Sonra da trafo enerjisini keselim "ayırıcı" ile. Oldumu şimdi...
Ben neden tek hamle gerektiren yerde birden fazla hamle yapayım. Ben neden alçak gerilime müdahale edebileceğim yerde, yüksek gerilime müdahale edeyim?

Sn. fahri yetiş'in dediği olay çok doğru. Trafo korumaları tam anlamıyla dört dörtlük çalışamıyor maalesef ülkemizde (Paradan kaçmayıp masraf yapılan ve azimle kontrol altında tutulan yerler hariç).

Mantık çerçevesinde düşünüldüğünde sizin düşünceniz tutarlı. Ama pratik çerçevesinde düşünüldüğünde ise gerçekten de korkutucu...

tmş lerin günlük hayatta çok pratik e güvenli olduğunu dünüyorum ayrıca iç mekaniğnin hızlı açıp kapamada yük altında kesilmelerine olanak tanır uzaktan kumanda etme gibi bir güzelliğide var

Konuyla alakalı bir örnek vermek istiyorum . Son işyerime başladığımda 1000 kva lıktrafo mevcutuyla kompanzasyondan indüktif reaktife girmişler ve ayın 24 ü , 28 indede fatura gelecek . Komp panosu kayar bara tipinde bir pano :) Neyse kademlere , kond durumlarına derken çoğunluğunu yeniledim devreye aldım ama cazadan kurtarmak için daha capasitif yüklemem lazım . akşam saat 21.00 dolayları yerde birsürü eski kondansatör . Hemen hepsini gurup gurup boşta bulunan 250 A tmş ye girdim . Bismillah dedim kaldırığım an koyu bir kıvılcımla trafo AG çıkış tmş si açtı . Faz Faz çakışması olmuştu . Acaba AG ana çıkış tmş si olmasaydı ne olabilirdi . OG koruma devresi sağlıklı açabilirmiydi ? 30 yıldır çalışan ve sıfır bakımı yapılan bir trafonun korumasına ne kadar güvenilebilri ? Saygılar .

Sn. hemmuhhemtek, büyük güçlü trafolarda kesici var. Dediğiniz gibi ana TMŞ'nin olmadığını düşünelim. Enerji kesimi için önce kesiciyi açarız değil mi?
Fakat gücü 400kVA ve altı olan trafoların tamamında kesici mevcut mu ülkemizde? Enerji kesimi için önce yük atmak gerekir. Diyecesiniz ki; Madem yük atılacak, enerji de tamamen kesileceğine göre tali çıkışların TMŞ'lerini indirelim ve bu şekilde bütün yükleri atalım. Sonra da trafo enerjisini keselim "ayırıcı" ile. Oldumu şimdi...
Ben neden tek hamle gerektiren yerde birden fazla hamle yapayım. Ben neden alçak gerilime müdahale edebileceğim yerde, yüksek gerilime müdahale edeyim?

Sn. fahri yetiş'in dediği olay çok doğru. Trafo korumaları tam anlamıyla dört dörtlük çalışamıyor maalesef ülkemizde (Paradan kaçmayıp masraf yapılan ve azimle kontrol altında tutulan yerler hariç).

Mantık çerçevesinde düşünüldüğünde sizin düşünceniz tutarlı. Ama pratik çerçevesinde düşünüldüğünde ise gerçekten de korkutucu...

Syn; genç arkadaş;

1-Bir trafonun primerine konulan koruma elemanları çalışmıyor ve görev görmüyorsa bunlarında kullanılması anlamsızdır.(Çünkü iş görmüyor diyosunuz)

2-Trafonun hemen çıkışında hemen hemen hergün enerji mi kesiliyorki meseleyi tek hamlede yük atmaya indirgiyosunuz. Bu ana panolarda enerji kesme işi panonun kendisinde bir çalışma yapacaksınız olur. Tesiste herhangi bir yerin enerjisini kesmek istiyorsanız, orayı besleyen hattın TMŞ'sini kesmek yeterlidir.

3-Yüksek Gerilime müdahale edilmez düşüncesinide çok mantıklı görmüyorum. Bu durumda iletim ve dağıtım hattındaki manevralarıda yapmayalım. Hafazanallah çok tehlikeli.

4-Mantık çerçevesinde tutarlı olan iş, pratiktede tutarlıdır. Korkutucu olanda bir şey yok. Yeterki panoyu imal eden bağlantılarını güzel yapsın. Doğru dürüst testlerini gerçekleştirsin. Montaj şartlarına uyulsun.

Son düzenleme:
Trafonun çıkışına ana kesici (TMŞ) koymadınız diyelim. Peki oluşabilecek faz-faz kısa devresi veya faz-toprak kısa devresinde trafoyu nasıl koruyacaksınız.
Özellikle faz toprak kısa devresi durumunda giriş kısımındaki Tmş açma kararı verene kadar trafo yanar.
Unutmayalım, önlemek ödemekden ucuzdur.

Trafonun çıkışına ana kesici (TMŞ) koymadınız diyelim. Peki oluşabilecek faz-faz kısa devresi veya faz-toprak kısa devresinde trafoyu nasıl koruyacaksınız.
Özellikle faz toprak kısa devresi durumunda giriş kısımındaki Tmş açma kararı verene kadar trafo yanar.

Trafonun çıkışından TMŞ'ye kadar olan kısımda da(ister baralı bağlantı, ister kablolu bağlantı) faz-toprak, faz-faz kısa devresi ihtimali vardır. Dağıtım barasında oluşacak kısa devre ihtimali ile, bu söylediğim yerlerde oluşacak kısa devre ihtimali arasında da benim için bir fark yok. Bu kısmı neyle koruyoruz acaba.? Pano bağlantılarını doğru yaptığınız sürece, panoda çalışırken telaşla bağlantı yaparak fazları çakıştırmadığınız sürece belirttiğiniz kısa devreler nasıl oluşacak acaba?

Saygılar..

Uluslararası standartlara göre yapılmış bir trafo kesicisi aşırı akımı en geç 1,5 sn. herhangi bir kısa devre akımınıda 300mS içinde anlar ve müdahale ederek trafoyu devre dışı bırakır. Bu kadar kısa sürelerde hangi trafonun yandığı görülmüştür. Trafolar bu kadar hassas aletler olsaydı dünyamız bir trafo çöplüğü olurdu.

ag ana baraya direk bağlı parafudurlar vardır.bunlar arızalanıp kısa devre olurlar. ayrıca hüçre binasında ufak tefek Bakım yapılırken trafo og uçlarını topraklama yapmayanlar olur.yani ihmal ederler. ag ana şalteri de indirmez ise,ag den gelecek yıldırım,ters besleme gibi durumlarda çalışan kişi için büyük tehlikedir.ana şalter pratiklik sağlar.

ag ana baraya direk bağlı parafudurlar vardır.bunlar arızalanıp kısa devre olurlar. ayrıca hüçre binasında ufak tefek bakım yapılırken trafo og uçlarını topraklama yapmayanlar olur.yani ihmal ederler. ag ana şalteri de indirmez ise,ag den gelecek yıldırım,ters besleme gibi durumlarda çalışan kişi için büyük tehlikedir.ana şalter pratiklik sağlar.

Eğer trafo üzerinde bir işlem yapacaksanız da TMŞ bir işe yararmı?.. Hücre doğru yapılmış ve bilinçli bir kullanıcı asla kesici çıkışını topraklamadan ve seksoniyeri açmadan işe başlamaz. Elektrikte pratiklikten ziyade kurallar daha önemlidir. Gerek Mal, gerekse can kaybını önlemek için.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri