toroid trafo

Bu istediğiniz türden oldu sanırım röle federal marka bağlantı şeması tamamıyla bana ait şimdi adımı yazmayı hakkettim heralde sizin mantığınızla ???

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bende şunu belirtmek istiyorum.bir kere 2000 A lik bi masterpack şaltere neden toroid bağlama gereği duyuyosun?2000 Amperlik bir tesisi muhtemelen özel trafodan besleniyodur (çünkü alçak gerilimden en fazla 385 kW alınabiliyor).tesiste eğer trafo var ise ( enerji veren kuruma rüşvet verilip 385 kW'dan daha fazla alınmışsa ki böyle örnekler çok var veya eski bir abone değilse) sistemini TN-S veya TN-C-S olarak kurmanı tavsiye ederim avrupada bu yöntem kullanılıyor.eğer şalterin kısa devre açma akımını karşılamıyorsa yüklere toroid bağla ve Hata Akımı Koruma rölesinin ayar sahası 0-50 Amper olsun (merlin Gerinde var) .Genede sistemi TT'ye göre kurarsan 2000 Amperlik masterpacka H.A.K.Rölesi bağlamanı önermiyorum sürekli açma sorunu yaşayabilirsin yüklere H.A.K.R bağlamanı öneriyorum.

Diğer tüm şalterlerdeki sızıntı kaçak akımları ana şalterde toplanır dolayısıyla ayar değerinin arttırılarak kullanılması normaldir. Bu tavsiyenizde hem fikirim ama 385kw'da nerden çıktı? yok böyle birşey arkadaş senin dediğine göre memlekette 400KVA üzerinde dağıtım trafosu yok  :D sakın başka yerlerdede yazma burda aramızda kalsın sadece biz gülelim  :D

birincisi tavrın ,uslubun hiç hoş değil.ben elektrik mühendisiyim senin gibi herşeyi ben bilirim demiyorum zira zeki insan asla herşeyi ben bilirim demez!
ikincisi istanbul bölgesinde durum böyle izmitte okudum ama SEDAŞ'ın uyguladığı yönetmelik ne bilmiyorum.istanbul bölgesinde BEDAŞ 385 kW talep eden işletmenin gücünü kendi trafosundan karşılamıyor ,işletmeye trafo şartı çıkarıyor.bunu nedenleri BEDAŞ'ın kendi trafolarında yer kalmasını istemesi Alçak gerilimde alınacak bu kadar yüksek gücün doğuracağı kayıp ve kablo sorunu v.b
üçüncüsü ise 400 kVA trafonun olup olmaması benim söylediğimle hiçbir ilgisi yok. 'B' tipi enerji müsaadelerinde trafo direk tipi olur ve ölçü a.gden yapılır trafo müşteriye ait olup bakımı ve sorunluluğu müşterinin olur. C1 tip enerji müsaadelerinde trafo köşk veya binada olur ölçü O.G de yapılır ve yine Bakım ve sorumluluk müşterinin olur.Yani istanbul bölgesinde bi işletme 385 kW'ın üstünde bi enerjiyi BEDAŞ'tan talep eder ve BEDAŞ'ın trafosunda yer olsa dahi BEDAŞ bunu vermez ya B tipi yada C1 tipi enerji şartı koyar ( artık istanbulda şntiyeler hariç B tipi E.M.B çok az veriliyor).senin yazılarını okuyorum yorumcuların övgüleri ve de tahminimce kamu kuruluşunda çalışıyor olman (sanırım SEDAŞ bünyesinde izmitte çalışıyosun)bu tür havalı cevap vermene sebep olyor galiba biraz özeleştiri yap bilgili insan hiç bir zaman ben en iyisini bilirim demez!

belki anlamamış olabilirsin.A.G den ölçüm için sınır 400 kVA dır.400 kVA O.G den de ölçüm yapabilir A.G dende ama 400 kVA dan daha büyük güçler için O.G den ölçüm istenir (tabbbi istisnai durumlar kaideyi bozmaz)

Mrb lar öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler ediyorum.
Yanıtlarınız tatmin edici fakat sormak istiyorum TN-S , TN-C-S , TT neyi ifade ediyor.
hazır bir kurulu sistemimiz var, Yalnızca güç artırımı yapıp trafoyu değiştirdik ve projede ana şaltere kaçak akım konmuş bunun için bunu yapmak istiyoruz.Bende bundan aslında verim alınabileceğini pek düşünmüyorum.
Teşekkürler

harmonik2 ' Alıntı:
birincisi tavrın ,uslubun  hiç hoş değil.ben elektrik mühendisiyim senin gibi herşeyi ben bilirim demiyorum zira zeki insan asla herşeyi ben bilirim demez!
ikincisi istanbul bölgesinde durum böyle izmitte okudum ama SEDAŞ'ın uyguladığı yönetmelik ne bilmiyorum.istanbul bölgesinde BEDAŞ 385 kW talep eden işletmenin gücünü kendi trafosundan karşılamıyor ,işletmeye trafo şartı çıkarıyor.bunu nedenleri BEDAŞ'ın kendi trafolarında yer kalmasını istemesi Alçak gerilimde alınacak bu kadar yüksek gücün doğuracağı kayıp ve kablo sorunu v.b
üçüncüsü ise 400 kVA trafonun olup olmaması benim söylediğimle hiçbir ilgisi yok. 'B' tipi enerji müsaadelerinde trafo direk tipi olur ve ölçü a.gden yapılır trafo müşteriye ait olup bakımı ve sorunluluğu müşterinin olur. C1 tip enerji müsaadelerinde trafo köşk veya binada olur ölçü O.G de yapılır ve yine bakım ve sorumluluk müşterinin olur.Yani istanbul bölgesinde bi işletme 385 kW'ın üstünde bi enerjiyi BEDAŞ'tan talep eder ve BEDAŞ'ın trafosunda yer olsa dahi BEDAŞ bunu vermez ya B tipi yada C1 tipi enerji şartı koyar ( artık istanbulda şntiyeler hariç B tipi E.M.B çok az veriliyor).senin yazılarını okuyorum yorumcuların övgüleri ve de tahminimce kamu kuruluşunda çalışıyor olman (sanırım SEDAŞ bünyesinde izmitte çalışıyosun)bu tür havalı cevap vermene sebep olyor galiba biraz özeleştiri yap bilgili insan hiç bir zaman ben en iyisini bilirim demez!
Birincisi tavrım ve üslubumda hoş olmayan bir şey yok öyle açıklamaya böyle cevap demek daha doğru olur.
İkincisi ben hiç bir zaman hiç biryerde herşeyi ben bilirim diye birşey yazmayı bir kenara bırakın bu izlenimi uyandıracak bir yazımı dahi sitede bulamazsınız.
üçüncüsü Tesiste trafo var ise alçak gerilimde 385kw'dan fazla yasal olarak alınamaz gibi saçma sapan dayanağı olmayan bir bilgiyi genelleme yaparak veriyorsun. Sedaş,bedaş,medaş anlamam izmitte adapazarında 630kva,1000kva,1600kva,2000kva birsürü dağıtım trafosu var bir kısmının kurulumundada bizzat bulundum.
Dördüncüsü izmitte sıradan bir limited şirket firmada mühendisim benim çevremden şuan siteye üye kişi sayısıda en fazla 2 veya 3'dür. Tüm açıklamalarınızda yanıldığınız gibi tahmininizdede yanıldınız iyi bildiğim konuda güzel açıklamalar yaparım iyi bilmediğim konulardada açıklamada bulunmam. Bildiklerimi üyelerimle paylaşmaya devam edeceğim... saygılarımla...

(1)tesiste eğer trafo var ise ( enerji veren kuruma rüşvet verilip 385 kW'dan daha fazla alınmışsa ki böyle örnekler çok var
(2)2000 amper masterpack ı var ise enerjisini ilgili elektrik kurumunun trafosundan sadece a.g tesisi kurarak alamaz kendine ait trafosu vardır demek istedim ama olay başka noktalara çekildi

bu yazdığın iki cümleyi tekrar tekrar oku nasıl bir yanlış yaptığını anlayacaksın umarım...

ben 385 kW'ttan daha fazlası verilmez demedim.verilir ama trafo şartı çıkarılır.yani işletme BEDAŞ'ın uygun gördüğü orta gerilim hattından/boş hücresinden/kablosundan itibaren fabrikasına kadar enerjiyi orta gerilim düzeyinde getirir işletmesinde O.G tesisi kurar (bu direk tipi köşk tipi bina tipi olabilir fark etmez) yani kendine ait trafosu olur.Boğaz İçi Elektrik Dağıtım A.Ş (BEDAŞ) 0212 361 86 00 müşteriler müdürlüğünü arayın sorun ,temsili söylüyorum 500 kW enerjiyi a.g üzerinde alabilirmiyim diye sorun size ne cevap verecekler? (burada alçak gerilimden vermekten kastım BEDAŞ'a ait trafodan ,orta gerilimden vermekten kastım işletmenin kendi özel trafosu üzerinden o.g den ölçü yaparak enerjisini alması,her iki durumda fabrikada kullanılan enerji alçak gerilim düzeyinde Uff=400 V).Arkadaşın sorusunda can alıcı nokta fabrikanın kendine ait trafosu olup olmamasıydı bunu belirtmek istedim.2000 amper masterpack ı var ise enerjisini ilgili elektrik kurumunun trafosundan sadece a.g tesisi kurarak alamaz kendine ait trafosu vardır demek istedim ama olay başka noktalara çekildi

ilker arkadaşın sorusuna gelirsek; sitede birçok arkadaş TT,TN, IT sistemi anlatan dökümanlar yayınmamış o dökümanlardan bi kaçını indireblirsin.Senin bulunduğun fabrikanın gücü bi hayli yüksek ve de trafosu olduğuna göre TN sistem kullanmak en mantıklısı yani ya trafonun a.g buşinglerinde yada ana ponoda koruma iletkeni ile nötr birleştirilirek her yük için devre kesicisinin yada nadiren kullanılan yük ayırıcısının kısa devre anında insanı/tesisi koruyup korumadığına bakmalısın.sana tavsiyem ana panoda ana şalterin altında toprak barası ile nötr barasını toprak barası kesiti kadar bara ile birleştirmen ( bu nokta haricinde tesiste hiç bir herde nötr ile koruma iletkeni birleştirilmemeli) sonrada her makinan veya tüketiciler için Zloop (çevirim empeansını )ölçmen veya her makinanın enerji girişinde oluşacak faz-toprak kısa devresini ölçmen.bunun için Zloop ve kısa devre ölçen ölçü aletleri var ölçeğein kısa devre akımı devreyi koruyan cihazın ( T.M.Ş veya yük ayırıcısı) kısa devre açma akımından büyük olması gerekir.(burada amaç kısa devre anında oluşacak kısa devrenin koruma cihazını açtırması).sis
TT veya TN olması fark etmez tüm 63 A ve alt değerlikli yüklere hata akımı koruma rölesi bağlaman gerektiği.eğer ölçüğün kısa devre akımı devreye açmana yetmiyor ise ya koruma iletkeninin kesitini büyüterek çevirim empedansı direncini düşürüp kısa devre akımını yüksetmen veya koruma cihazının küçültmen veya koruma cihazına hata akımı koruma rölesi bağlaman.aklına takılan soru olursa bilgim çerçevesinde yardım etmekten haz duyacağım

harmonik2 ' Alıntı:
TT veya TN olması fark etmez tüm 63 A ve alt değerlikli yüklere hata akımı koruma rölesi bağlaman gerektiği.eğer ölçüğün kısa devre akımı devreye açmana yetmiyor ise ya koruma iletkeninin kesitini büyüterek çevirim empedansı direncini düşürüp kısa devre akımını yüksetmen veya koruma cihazının küçültmen veya koruma cihazına hata akımı koruma rölesi bağlaman.aklına takılan  soru olursa bilgim çerçevesinde yardım etmekten haz duyacağım
125A 'e kadar kaçak akım koruma rölesi mevcut  125A üzeri röle+toroid+t.m.ş kombinasyonu kullanılır. 63A altı diye bir olay yoktur. Tüm amperajlarda kullanılmalıdır sellektivite sağlanmak şartıyla.

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,072
Son üye
metin ersoz

Yeni konular

Geri