Topraklama kablosunda elektrik var

konll

Üye
Merhaba evimde bir prizin topraklama piminde multimetre ışığı yanıyordu içini açtım baktım normalde diğer prizlerde sarı yeşil olan topraklama kablosu bu prizde siyah bir kablo ve topraklama pimine bağlanmış multimetre ile ölçtüğümde elektrik olduğunu gördüm ama ne kablosu olduğunu anlamadım faz ile o kabloyu ölçtüğümde 120 volt çıkıyor nötr ile ölçtüğümde 46 volt çıkıyor ölçümlerin resimlerini paylaştım ne olduğunu öğrenebilir miyim ? bir sıkıntı oluşturur mu?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-05-20 at 16.13.06 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-20 at 16.13.06 (1).jpeg
    96.9 KB · Görüntüleme: 36
  • WhatsApp Image 2024-05-20 at 16.13.06 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-20 at 16.13.06 (2).jpeg
    137.8 KB · Görüntüleme: 39
  • WhatsApp Image 2024-05-20 at 16.13.06.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-20 at 16.13.06.jpeg
    126.3 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Diğer prizlerde durum ne?
Diğer prizlerde problem yok zaten yukarıda da belirttim diğer prizlerde normal yeşil-sarı topraklama kablosu var ve ölçümlerime göre diğer prizler de problem yok sadece bu priz ve yanındaki prizde bu şekilde problem var ilk prizi diğer prize ek yapmışlar yani içinde ikişer tane kablo var diğer prizde de bu siyah kablodan var aynı şekil o kabloda da elektrik var biraz araştırdım faz ile yakın geçince indüklenme oluyormuş ama bu kadar yüksek çıkması normal mi bir kaç yıl önce tadilat yapıldı tadilat yüzünden prizler söküldü, takıldı acaba yanlış bir kablo mu takıldı ?

"prizin topraklama pininde multimetrenin ışığı yanıyordu" derken ne demek istediniz? Ölçü aletinin bir ucunu faz hattına temas ettirip diğer ucunu da çelik çaydanlığa dokundurun yine bir voltaj okursunuz, hatta siz dokunursanız okuyacağınız voltaj daha da yükselir. Yani faz ile siyah kablo arasında voltaj okumanız siyah kabloda enerji olduğunu göstermez ama asıl sıkıntı nötr ile siyah kablo arasında yüksek sayılabilecek bir değer okuyor olmanız.​

Voltaj bölünüyor. Arada bir yük var. Gece lambası aplik olabilir mi o civarlarda. Voltaj bölücü devre.

"prizin topraklama pininde multimetrenin ışığı yanıyordu" derken ne demek istediniz? Ölçü aletinin bir ucunu faz hattına temas ettirip diğer ucunu da çelik çaydanlığa dokundurun yine bir voltaj okursunuz, hatta siz dokunursanız okuyacağınız voltaj daha da yükselir. Yani faz ile siyah kablo arasında voltaj okumanız siyah kabloda enerji olduğunu göstermez ama asıl sıkıntı nötr ile siyah kablo arasında yüksek sayılabilecek bir değer okuyor olmanız.​
Multimetre ile yaptığım ölçümlerin resimlerini paylaştım siyah kablo ve nötr arası 45 volt var. "prizin topraklama pininde multimetrenin ışığı yanıyordu" burada demek istediğim sadece 1 ucunu dokundurduğumda elektirik olduğunu gösteren ışık yanıyordu resimlerdeki ışıktan bahsediyorum
Voltaj bölünüyor. Arada bir yük var. Gece lambası aplik olabilir mi o civarlarda. Voltaj bölücü devre.
herhangi bir lamba yok sadece avizeler var.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-05-20 at 16.13.06 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-20 at 16.13.06 (2).jpeg
    174 KB · Görüntüleme: 10
Lambalar normalmi?
Avizeler diyelim. Avizeler normalmi?

Son düzenleme:
Cihazda NCV özelliği varmış siz işaretleyince farkettim. Nötr ile siyah kablo arasında bir gerilim değeri okuduğunuz için gerilim okunması sebebiyle o ışıkta yanıyor sanırım. Cihazdan bende yok, test etme imkanımda yok ama o ışık çok düşük gerilim değerlerinde bile yanıyor galiba, sizi yanıltabilir.​

Forum istatistikleri

Konular
128,920
Kullanıcılar
451,084
Son üye
ilker_krpcn

Yeni konular

Geri