Topraklama hattı olmayan daire

Sn akif-b
KAKR hakkında yanlış bilgilenmişsiniz. Toprak hattı yoksa kaçak akım rölesi çalışmaz diye birşey yok. Kaçak akıma kapılma 2 şekilde gerçekleşir 1)Direk temas 2)Endirek temas
Endirek temas:Yapıda topraklama yoksa cihaz gövdeye kaçak veriyorsa bu zemine sızıntı akımlarıyla yayılarak kaçak akım rölesini açtırır. Cihaz gövdesinin zemine izolasyonu iyiyse o zamanda direk temas durumu gerçekleşir.
Direk temas:Cihaz gövdesine kaçak veriyorsa ve zemine olan izolasyon iyiyse cihaz gövdesindesine temas eden kişi gövde gerilimine maruz kalır vücuttan geçen akım 30mA'e ulaştığı an K.A.K.R açma yapar ve hayati risk ortadan kalkar.
Bu kadar açıklamadan sonra şunuda özellikle belirtmek isterim teknik eleman riski minimuma indirir ve yönetmelikleri uygular. Topraklama mutlaka yapılmalıdır ve periyodik olarak kontrol edilmelidir. Ancak topraklamam yok kaçak akım rölesi işlev görmez yada kullanılamaz demek doğru bir açıklama değildir...

evet bigpasha yazdıklarına şiddetle katılıyorum, benim yazdığım cevap senin söylediklerine çok ters değil aslında,

direkt temas kısmına açıklık getirmiştim ve endirekt temas olayına girmedim, çünkü cihazın ayakları ve durduğu yer bakımından izole edilmiş olduğunu kabul ederek cevap yazdım, ''topraklama yoksa ve cihaz gövdeye kaçak veriyorsa ve bu zemine sızıntı akımları ile yayılıyorsa '' gibi bir mantıkla KAKR kullanılmaz evet röle çalışır ama doğru bir çözüm değildir.

KAKR mantığı fazlardan cıkan akım nötr hattında geri gelmesidir, direkt veya endirekt olarak 30mA fazla kaçak olduğu zaman ( ev tipi KAKR için) röle açar,
topraklama düzgün değilse ( topraklama yoksa demedim ) KAKR düzgün çalışmaz, çünkü nötr hattının toprağa bağlanması gibi veya topraklama direncinin uygun olmadığı gibi düzgün olmayan topraklamalarda KAKR dan istenilen verim elde edilemez,

bu arada aklıma bir yaşadığım olay geldi, gecen sene çevre aydınlatması yaptığım bir şantiyede bağlantıları yapan arkadaşın mavi kabloyu faz diğer renk kabloyu ( mavi olmayan) nötr olarak kullandığını gördüm, bu böyle olmaz dedim yerlerini değiştir, arkadaşın verdiği cevap kablolar aynı çapta hem fazı mavi yapsamda lamba yanar diye gülerek cevapladı..
evet lamba yanar ama doğru olan çözüm bu değil amaç sadece lambayı yakmak değil en güvenli en doğru tesisatı kurmak

ama endirekt temas olayı konusunda bilgilendirdiğin için yinede teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
siz sıfırlama yapmışsınız kışın hat kopmalarında direkte faz nötür değişikliğinde sıfırlama yaptığınız yere faz gelir elektrik çarpar herkeze selamlar

kardeşim topraklamayı nötre vermen herhangi bi kaçakda elektornik alatlerinin zarar görmesine neden olabilir topraksız olması en azından daha iyi sen ev sahibinle anlaş topraklamayı yapmaya calış :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963
Son üye
farukeem31

Yeni konular

Geri