Topraklama hattı olmayan daire

Dediğin özellikte priz varmı hiç bilmiyorum ama benim prizler bildiğimiz normal (içerisinde nötr, faz ve toprak bağlantısı var) prizlerden.

Yok tabi, zaten normalde faz, nötr, toprak bulunur bir prizde.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bir de arkadaşlar termik röle, faz koruma rölesi ve kaçak akım rölesi arasında fazla bir fark yok sanırım. Tahminimce ev ve iş yerine göre farklılık gösteriyor.

Hahahaha
Kendinden topraklı priz ?????
Akşam akşam beni güldürdü bu cümle, ilaç gibi geldi. Acaba nasıl oluyor bu kendinden topraklı priz.
Haaaa ben anladım, prizleri inşaata taşırken elinden toprağa düşürmüştür mutlaka.

sıze katılıyorum ada prızın ıcıne toprak koyarak ta yapmıs olabılır toprak bınanın grısnde dursa ne olur prızın yanında olsa ne olur dusuncesınde olan butur kendını elektrıkcı sanan arkadaslar(arkadas derken azımı bozmama acısından )

1-topraklama olmayan bir evde oturmak freni olmayan bir arabaya binmek demektir.
2-sıfırlama sağlıklı olmASADA MECBUR KALINDIĞI DURUMLARDA KULLANILABİLİR.
SİFIRLAMA YAPILAN BİR TESİSTTA K.A.R. ÇALIŞMAZ SÜREKLİ ATIK KONUMDADIR.EĞER ATMIYORSA O KAÇAK AKIM RÖLESİ BOZUK DEMEKTİR.
3-EN GÜZELİ BİR ŞEKİLDE TOPRAĞA ULAŞMAK VE TOPRAKLAMA YAPMAKTIR.
4-BİLGİSAYARLAR İÇİN TOPRAKLAMA OLMASI ŞARTTIR. ÇÜNKÜ MONİTÖRLER VE FANLARIN ÜZERİNDE BİRİKEN STATİK ELEKTRİK ÖZELLİKLE EKRAN KARTLARINA ZARAR VERMEKTEDİR.
İYİSİMİ DOSTUM SEN MUTLAKA TOPRAKLAMA YAP YANİ FRENSİZ ARABAYA BİNME
HAYAT O KADAR UCUZ DEĞİL

c.berkan ve yavuz31 büyüklerime katılıyorum, evinize toprak hattı cektirin en azından dedikleri gibi nya kablo ile balkondan topraklama hattı cıkarın, yoksa yaptığıınız yönetim sağlık ve güvenli değil hiç yapmamanız bunu yapmanızdan daha iyi diyebilirim,
sıfırlama ile saten KAKR rölesi atmaz yaptığınız iş amacına ulaşmaz,

Öncelikle hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim arkadaşlar, öncelikle belirteyim şuan tesisatımda topraklama da yok k.a.r. da yok. Sıfırlama dediğiniz olayı (yanılmıyorsam sıfırlama dediğiniz şey benim beyaz eşyalarda ki prizlerde toprak ile nötr'e yaptığım köprü oluyor) kısa vadede bir çözüm olarak kullanıyorum ki eğer bir kaçak olduğunda en azında sigorta atar ve akım kesilir diye düşündüm. Sizlerin tavsiyelerine göre bir karar verme aşamasındayım, topraklama tesisatı çekilmesi en güvenilir yol ama maalesef yaptırdığım kontrollerde topraklama hattı çekebilmek için dairenin tüm prizler için olan tesisatını yeniden yapılması gerekiyor. Tek alternatif olarakta K.A.R. taktırmak mantıklı geliyor ama K.A.R. için de aklımda soru işaretleri mevcut yani sizce topraklama tesisatı çektiremiyorsak K.A.R. kesin çözüm müdür ve takılan K.A.R. çalışıyormudur nasıl test edebiliriz?
Ayrıca diyelim ki topraklama tesisatı çektirmem mümkün olsaydı kaç mm. NYA Kablo kullanılması önerilir ve bu NYA Kablonun ucundaki bakır boru kaçlık olmalıdır ve ne kadar yerin altında olmalıdır? Mesela örneğin yarım metrelik bir bakır boruya NYA Kabloyu dolayarak mı sarıyoruz ve bu bakır borunun belli bir kısmı dışarıda kalmalı mı yada toprak yüzeyininde 20 - 30 cm altında mı olmalı?

Son düzenleme:
K.a.r. Sıfırlama yapılan binalarda çalışmaz sürekli atar.
Kullanacağın kablo kesidi 6 lık nya.
Kullanacağın bakır çubuk 1 mt lik boru şeklinde veya galvaniz kama şeklinde toprağa çakarsın kablonun ucuna pabuç takarsın alacağın
bakır veya galvanizin tepesinde o pabucu takmak için mutlaka montaj vidası somunlu vida vardır.o pabucu vidaya takarsın
çaktığın yer nemli değilse arada sırada bir kova su dök iyi gelir
evin içindeki tesisata gelince görmem lazım .
Ama biraz anlatayım.tesisatı kendin değiştireceksen bu çok riskli yanlış anlama biraz acemi olduğunu düşünüyorum senin
topraklama yı mutlaka yaptır.
Veya kendin yap.
Ama evin içindeki tesisatı elden geçirmedikten sonra sağlıklı olmaz.
Yani sadecetopraklama yla iş bitmiyor.

cihandağ arkadaşın söyledikleri yeterli gibime geliyor ama ben tesisat konusunda alternatif olamazmı diye merak ediyorum, evet eski bir evde bu topraklama işini yapmak, hem masraflı hem bir sürü kırık dökük, acaba beyaz eşya için ayrı priz hattı eklense ev için çözüm olabilir, köyde eski evlerde topraklama hatları normalde yoktur, sonradan beyaz eşya olayı çıktığı içn bir çok evde sonradan eklenmiş toprak prizler vardı ve buzdolabı çamaşır makinesi vb bu prizler kullanılırdı, ama bu da gecici bir çözüm olur cünkü evlerde bayaz eşya sayısı arttı,
en iyi ihtimal topraklama hattı
ikinci ihtimal evden taşın
üçüncü belli sayıda ek topraklı priz cıkar
baska öneri sunamıyorum maalesef,
ama sorduğun KAKR diğer arkadaşların dediği gibi topraklama düzgün değilse kullanılamaz,
normal sigortalarda kaçak akımda atmaz ancak kısa devrede atar
suan ki durumu ile evde KAKR kullanamazsın.

cihandağ arkadaşın söyledikleri yeterli gibime geliyor ama ben tesisat konusunda alternatif olamazmı diye merak ediyorum, evet eski bir evde bu topraklama işini yapmak, hem masraflı hem bir sürü kırık dökük, acaba beyaz eşya için ayrı priz hattı eklense ev için çözüm olabilir, köyde eski evlerde topraklama hatları normalde yoktur, sonradan beyaz eşya olayı çıktığı içn bir çok evde sonradan eklenmiş toprak prizler vardı ve buzdolabı çamaşır makinesi vb bu prizler kullanılırdı, ama bu da gecici bir çözüm olur cünkü evlerde bayaz eşya sayısı arttı,
en iyi ihtimal topraklama hattı
ikinci ihtimal evden taşın
üçüncü belli sayıda ek topraklı priz cıkar
baska öneri sunamıyorum maalesef,
ama sorduğun KAKR diğer arkadaşların dediği gibi topraklama düzgün değilse kullanılamaz,
normal sigortalarda kaçak akımda atmaz ancak kısa devrede atar
suan ki durumu ile evde KAKR kullanamazsın.

Sn akif-b
KAKR hakkında yanlış bilgilenmişsiniz. Toprak hattı yoksa kaçak akım rölesi çalışmaz diye birşey yok. Kaçak akıma kapılma 2 şekilde gerçekleşir 1)Direk temas 2)Endirek temas
Endirek temas:Yapıda topraklama yoksa cihaz gövdeye kaçak veriyorsa bu zemine sızıntı akımlarıyla yayılarak kaçak akım rölesini açtırır. Cihaz gövdesinin zemine izolasyonu iyiyse o zamanda direk temas durumu gerçekleşir.
Direk temas:Cihaz gövdesine kaçak veriyorsa ve zemine olan izolasyon iyiyse cihaz gövdesindesine temas eden kişi gövde gerilimine maruz kalır vücuttan geçen akım 30mA'e ulaştığı an K.A.K.R açma yapar ve hayati risk ortadan kalkar.
Bu kadar açıklamadan sonra şunuda özellikle belirtmek isterim teknik eleman riski minimuma indirir ve yönetmelikleri uygular. Topraklama mutlaka yapılmalıdır ve periyodik olarak kontrol edilmelidir. Ancak topraklamam yok kaçak akım rölesi işlev görmez yada kullanılamaz demek doğru bir açıklama değildir...

Hahahaha
Kendinden topraklı priz ?????
Akşam akşam beni güldürdü bu cümle, ilaç gibi geldi. Acaba nasıl oluyor bu kendinden topraklı priz.
Haaaa ben anladım, prizleri inşaata taşırken elinden toprağa düşürmüştür mutlaka.

aynen bende size katılıyorum prizleri montaj etmeden önce toprağa sürmüştür

Bigpasha arkadaşıma katılıyorum endirek temas olayı başıma gelmişti

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri