Topraklama hattı olmayan daire

Sn akif-b
KAKR hakkında yanlış bilgilenmişsiniz. Toprak hattı yoksa kaçak akım rölesi çalışmaz diye birşey yok. Kaçak akıma kapılma 2 şekilde gerçekleşir 1)Direk temas 2)Endirek temas
Endirek temas:Yapıda topraklama yoksa cihaz gövdeye kaçak veriyorsa bu zemine sızıntı akımlarıyla yayılarak kaçak akım rölesini açtırır. Cihaz gövdesinin zemine izolasyonu iyiyse o zamanda direk temas durumu gerçekleşir.
Direk temas:Cihaz gövdesine kaçak veriyorsa ve zemine olan izolasyon iyiyse cihaz gövdesindesine temas eden kişi gövde gerilimine maruz kalır vücuttan geçen akım 30mA'e ulaştığı an K.A.K.R açma yapar ve hayati risk ortadan kalkar.
Bu kadar açıklamadan sonra şunuda özellikle belirtmek isterim teknik eleman riski minimuma indirir ve yönetmelikleri uygular. Topraklama mutlaka yapılmalıdır ve periyodik olarak kontrol edilmelidir. Ancak topraklamam yok kaçak akım rölesi işlev görmez yada kullanılamaz demek doğru bir açıklama değildir...[/
sen bu işi bilmiyorsun arkadaş sıfırlama yaptığın zaman ka.ar. nasıl çalışır bana açıklarmısın cihazi ellediğinde atar............benim anlatmak istediğim buydu

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hepinize teşekkürler arkadaşlar , Ben KAR taktırdığım zaman zaten sıfırlama yaptığım prizlerdeki sıfırlamayı iptal edeceğim. İkinci bir alternatif üzerinde duruyorum benim oturduğum dairede mutfak ön cephede fakat diğer dairelerde arka cephede kalıyor ve bir arkadaş topraklama yapacaksan demir bakır çubuğun bulunduğu yeri sula gibi bir tavsiyede bulundu ve ben mutfak kullanım suyu gider borusunun içinden (BU SADECE MUTFAK KULLANIM SUYU GİDERİ YANİ WC İLE BAĞLANTISI YOK) binanın önüne kadar bir kablo indirsem ve hatırlatayım bina çatıdan gelen yağmur su gider borusuda benim mutfak borusuyla birleşip aşağıya kadar iniyor ... Ve bina önünden toprağa giriş versem nasıl olur herhangi bir tehlike arz edermi yani sonuçta kablo suyla temas ediyor ama koruyucu plastik kısmı gövdeye temas etmesini engelliyor yada engeller.:confused: İkinci bir alternatif olarakta altkatta ki daire girişinden topraklamayı benim daireye paralel yapsam ve beyaz eşya prizlerinde kullansam olurmu? Kusura bakmayın arkadaşlar ama 2 defa kombinin anakartı, 1 defa buzdolabının motoru yandı.:eek:

Son düzenleme:
birader dairenin içinde panoya yakın bir yerde kirişte insaat demiri bul oraya bagla ordan da panoya getir al sana toprak istedigin prize cek kullan
,

birader dairenin içinde panoya yakın bir yerde kirişte insaat demiri bul oraya bagla ordan da panoya getir al sana toprak istedigin prize cek kullan
Bu gerçekten sağlıklı bir yöntem mi?

Bugün bir elektrikçi arkadaşımla görüştüm ve K.A.R. a gerek yok bu şekilde kalsın kaçak olursa sigorta atar zaten dedi.

Sn akif-b
KAKR hakkında yanlış bilgilenmişsiniz. Toprak hattı yoksa kaçak akım rölesi çalışmaz diye birşey yok. Kaçak akıma kapılma 2 şekilde gerçekleşir 1)Direk temas 2)Endirek temas
Endirek temas:Yapıda topraklama yoksa cihaz gövdeye kaçak veriyorsa bu zemine sızıntı akımlarıyla yayılarak kaçak akım rölesini açtırır. Cihaz gövdesinin zemine izolasyonu iyiyse o zamanda direk temas durumu gerçekleşir.
Direk temas:Cihaz gövdesine kaçak veriyorsa ve zemine olan izolasyon iyiyse cihaz gövdesindesine temas eden kişi gövde gerilimine maruz kalır vücuttan geçen akım 30mA'e ulaştığı an K.A.K.R açma yapar ve hayati risk ortadan kalkar.
Bu kadar açıklamadan sonra şunuda özellikle belirtmek isterim teknik eleman riski minimuma indirir ve yönetmelikleri uygular. Topraklama mutlaka yapılmalıdır ve periyodik olarak kontrol edilmelidir. Ancak topraklamam yok kaçak akım rölesi işlev görmez yada kullanılamaz demek doğru bir açıklama değildir...[/
sen bu işi bilmiyorsun arkadaş sıfırlama yaptığın zaman ka.ar. nasıl çalışır bana açıklarmısın cihazi ellediğinde atar............benim anlatmak istediğim buydu

Soruyu soran topraklama hattı olmayan evde demiş arkadaşım. Sende kalkmış sıfırlamadan bahsediyorsun ! sana sıfırlama yap sonrada git K.A.K.R tak diyen mi oldu? öyle bir açıklamam mı var? abuk sabuk şeyler yazıp kendinizi komik duruma düşürmeyin...

işte cevap vermiş olduğum akif-b'nin yorumu. Neye cevap yazdığımı iyi anlayın! ;
cihandağ arkadaşın söyledikleri yeterli gibime geliyor ama ben tesisat konusunda alternatif olamazmı diye merak ediyorum, evet eski bir evde bu topraklama işini yapmak, hem masraflı hem bir sürü kırık dökük, acaba beyaz eşya için ayrı priz hattı eklense ev için çözüm olabilir, köyde eski evlerde topraklama hatları normalde yoktur, sonradan beyaz eşya olayı çıktığı içn bir çok evde sonradan eklenmiş toprak prizler vardı ve buzdolabı çamaşır makinesi vb bu prizler kullanılırdı, ama bu da gecici bir çözüm olur cünkü evlerde bayaz eşya sayısı arttı,
en iyi ihtimal topraklama hattı
ikinci ihtimal evden taşın
üçüncü belli sayıda ek topraklı priz cıkar
baska öneri sunamıyorum maalesef,
ama sorduğun KAKR diğer arkadaşların dediği gibi topraklama düzgün değilse kullanılamaz,
normal sigortalarda kaçak akımda atmaz ancak kısa devrede atar
suan ki durumu ile evde KAKR kullanamazsın.
sn merte6'ya hitap şekliniz;
yanlış anlama biraz acemi olduğunu düşünüyorum senin
.

Acemi olarak nitelendirdiğin adam zaten olayı kavramış bir tek sen kavrayamamışsın sn cihandag
Hepinize teşekkürler arkadaşlar , Ben KAR taktırdığım zaman zaten sıfırlama yaptığım prizlerdeki sıfırlamayı iptal edeceğim.

Son düzenleme:
,

bu nasıl bir topraklama?
sence insan hayatı inşaat demiri kadar ucuzmu?

Ben mutfak kullanım suyu gider borusunun içinden (BU SADECE MUTFAK KULLANIM SUYU GİDERİ YANİ WC İLE BAĞLANTISI YOK) binanın önüne kadar bir kablo indirsem ve hatırlatayım bina çatıdan gelen yağmur su gider borusuda benim mutfak borusuyla birleşip aşağıya kadar iniyor ... Ve bina önünden toprağa giriş versem nasıl olur herhangi bir tehlike arz eder mi ? İkinci bir alternatif olarakta altkatta ki daire girişinden topraklamayı benim daireye paralel yapsam ve beyaz eşya prizlerinde kullansam olur mu?

Arkadaşlar sıfırlama olayını bina girişinde ki ana panoda yapsam olmaz mı?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,962
Son üye
Emrullah t

Yeni konular

Geri