Topraklama çubuğu

Müdürünüz elektrik konusunda formal bir eğitim almamışsa size iş konusunda talimat veremez. Koltuğunun büyük olması sizi korkutmasın. Eğer çok ısrar ederse bu hususta yazılı talimat isteyin . Kendinize güvendiğiniz konularda da diklenmekten cekinmeyin . Yoksa şamar oğlanı olursunuz. Ben cok kavga ettim müdür takımıyla. Bana git seni görevden aldık çok dediler. Üç gün sonra da bana mahkum olduğu için atom aval aval gezme işinin başına dediler . Ama kafama yatmayan işi hiç yapmadım. Talimatı kendileri verip kendileri yaptırmak zorunda kaldılar. Kamuda olduğunuz için bunları yazıyorum. Özelde direk kapıya koyarlar bunları yapsak .
Sözleriniz çok hoş lakin ben belediye çalışanıyim ama kadrolu değilim bu yüzden tüm endişelerim :( .Ben belediyede yapı denetimciyim kuruma ait şirketin konutları için çalışıyorum bunları söyleyen şirketin müdürü .Bana yazılı resmi yazı verebilir mi bu konuda

Hangi kurumda çalışıyorsunuz ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sözleriniz çok hoş lakin ben belediye çalışanıyim ama kadrolu değilim bu yüzden tüm endişelerim :( .Ben belediyede yapı denetimciyim kuruma ait şirketin konutları için çalışıyorum bunları söyleyen şirketin müdürü .Bana yazılı resmi yazı verebilir mi bu konuda

İş tanimlamalarinizdan birşey anlayabildiğimi söyleyemem. Ama kamuda çalışan bir personel olarak kadrolu da olsanız sözleşmeli de olsanız sizi kimse kolay kolay kapının önüne koy(a)maz . Kafanız rahat olsun . Teknik bir personel olarak da mevzuata uymayan talepleri yapmamak konusunda gerekli izahatı yaptıktan sonra korkunuz olmasın.
Selamünaleyküm :cool: UG sağlıcakla .
Aleykum selam üstadım. Iyi haftasonlari .

Hayır olmaz, bakır boyama, bakır sıvama çubuklarla olmaz 20mm çaplı 2Metre som bakır olmalıdır.
Ayrıca bu da yetmez, yazılacak bir sürü teknik ve, önemli özellik var.
Öncelikle siz ne kadar detaylı soru sorarsanız o kadar doğru cevap alırsınız. Herhangi bir şeyi iki kelime ile sorarsanız yanlış cevap alma ihtimaliniz çok muhtemeldir, hatta bazıları size şaka yollu takılabilir veya hakaret edebilirler.
Bu konu için kitaplar dolusu teknik detay var.
Siz önce istediğiniz şeyi detaylandırıp yazın, kolay gelsin

üstadım, ETTY'nin 5b maddesine atıf yapılarak istenen kalınlıkta bakır kaplamaya sahipse kullanılabileceğinden bahsediliyor. bakır kaplama çubuklar sadece yurtiçinde değil yurtdışında da üretiliyor. yönetmelik sadece som bakır diyorsa anlarım fakat ilgili maddeyi de öğrenmek isterim.

üstadım, ETTY'nin 5b maddesine atıf yapılarak istenen kalınlıkta bakır kaplamaya sahipse kullanılabileceğinden bahsediliyor. bakır kaplama çubuklar sadece yurtiçinde değil yurtdışında da üretiliyor. yönetmelik sadece som bakır diyorsa anlarım fakat ilgili maddeyi de öğrenmek isterim.
Merhaba dostlar,
Topraklama ile ilgili bilgileri aldğm yerler ve işler;
1. Mühendislik eğitimi sırasında aldığım derslerden
2. Turkcell'e ait 14 ildeki 1380 kadar baz istasyonuna yaptığımız ölçüm ve iyileştirme işlerinden, bu iş 5 sene kadar sürdü, çoğu arazide olan baz istasyonlarına topraklama, iyileştirme yaptık.
Önce işe ölçümle başlamak gerekiyor yani oradaki toprağın direncini 4 çubuk vasıtası ile ölçen test aleti ile ölçüp karar vermek gerekiyor. Ancak biz "kervan yolda düzülür" dersek işe başlanabilir.
Özet olarak,
1.Turkcell bakır sıvama, bakır kaplama gibi çubukları kesinlikle kabul etmiyor çünkü bu tür çubuklar zamanla oksitlenmeden ötürü etkisini yitiriyor.
2. Çubuk boyunun en az 2 metre olması gerekiyor, çakılamaz durumda ise kesinlikle yarıya indirip 2 adet 1 metrelik çubuğu kabul etmiyor çünkü amaç derine, nemli yere kadar inmesi, orada Toprak Direnci düşük olacağı için bunun dışındaki çözümleri kabul etmiyor.
3. Toprak direnci yüksek çıkarsa, çubuk boyunun 1.5 katı kadar uzağa (3m) diğer çubukların çakılması gerekiyor.
4. Tuz dökmek kısa süreliğine çözüm oluyor yani Toprak değeri bayağı düşüyor ancak yağmur veya diğer nedenlerle tuz oradan uzaklaştığı için tekrar Toprak direnci yükseliyor her sene ölçtüğümüz değerlerden bunu kolaylıkla anladık.
5. Topraklamayı düşürücü, Çubuk etrafına dökülen birçok madde var (GEM gibi) bunların en kolay bulunanı bentonit, bentoniti alçı ile karıştırıp dökebilirsiniz bu iyi bir çözüm oluyor.
6. Çubuğu (kesinlikle dikey) çakabilmek için önce bir merdiven ve hilti gerekiyor (küçük kırıcı-deliciler olmuyor). Eski hilti ucuna tornada uygun bir başlık yapıp bakırı çakmak gerekiyor, eğer toprağa yeteri kadar girmezse kesinlikle çubuğu kesmemek çıkarmak 1 metre uzağa tekrar çakmak gerekiyor. Çekiçle, balyozla çakmak neredeyse imkansız.
7. Toprak çubuğu çakıldıktan sonra 50mm2 flex (sarı-yeşil) kablo ile ve bağlantı elemanları ile montaj yapıldıktan sonra izolasyon boyası veya zift ile toprak altında kalan kısım kapatılıyor.
8. Tabii bütün bu işlemler yapılırken, öncesinde, ortasında ve sonrasında Toprak ölçümü yapılıyor.
9. Mesela 12 Çubuk ile ancak düşürdüğümüz yerler olduğu gibi hiç Çubuk çakmadan sadece bağlantı yerlerini düzelterek toprağa düşürdüğümüz yerler de çok oldu.
10. Tabii ki her yiğidin bir yoğurt yiyişi var veya her firmanın kendine has prensipleri var ancak teknik olarak doğru olmayan (isterse yönetmenlikte yazsın) şeyleri yapmamak lazım.

Ucuza mal olacak diye düşünenler, sonrasında daha büyük problemlerle karşılaşıyorlar.
Daha önce de söylediğim gibi kitaplar dolusu yazılar ve yöntemler var, betonun içindeki demiri kullanarak yapılan topraklamalar da bunlara dahil.
Tecrübelerimle yardımcı olmaya çalışıyorum.
Gördüğüm garipliklerden ikisi, Ankara Oranda yerleri silen hanım tarafından anlaşılmış, elini uzağa götürdüğünde hafif bir çarpılma hissi, ve bir ilkokulda musluktan su içen çocukların çok hafif çarpılmaları, tabiki bunlar hata ama doğru iş yapmamanın sonucu.
Cihaz bozulmalarını saymıyorum bile.
Kolay gelsin

İmdi bu konuda bir şey eklemek isterim.....

Bende 20 yıllık kamu çalışanıyım ve nihayetinde şunu gördüm. İşler yolunda giderken ( ki bu örnekte kaplama çubuk kullanmak oluyor) bu ,kimse kamuda size bir şey sormaz. Yapılan işe hakim olup işin düzgünlüğünü denetleyecek amir Türkiye'de toprakta elmas bulmaktan daha zordur.

Dolayısı ile kaplama çubuğu alıp çakarsınız, 10 yıl 20 yıl hiç bir problem olmaz. Siz dahil herkes olayı ve projeyi unutur gider.....ama...

İşte aması var. Ne zaman bir problem çıkar, yaralanmalı yada ölümlü bir kaza olur, yangın çıkar, tesisat yanar v.s işte o gün bütün keten helva yanar. Özellikle idare "asmaya adam arar" ve tercihen bu kendileri dışında biri olur. Teknik raporlarda "yanlış topraklama çubuğu " kullanıldı diye bir şey çıkarsa o kazalardan sonra ,birileri binayı çalıp götürmüş olsa kimse ona bakmadan tüm ihaleyi üzerinize bırakırlar.

Tabii sizi anlıyorum, kaygan bir zeminde işinizi muhafaza etmeniz zor, birilerinin iki dudağı arasında olmak, olması gerekenle olması istenen dengeyi tutturmak büyük mesele...

Lakin size tavsiyem işi kitabına göre yapmanız ve buna idareyi teknik yönden ikna etmeye çalışmanız. Kimse doğruları yaptığınız için ve ileride herkesin başını derde sokacak bir şeyden kaçındığınız için size kusur bulamaz Zaten bunu böylede söylemezler. Hoşlarına gitmeyebilir bu mesele değil. Zaten süreç içerisinde " işini doğru yapan ve bundan taviz vermeyen bir tip" imajı kazandınız mı işiniz git gide daha kolay olacaktır. Burada mesele o aşamaya gelinceye kadar dik durmak.

Yoksa bu konularda taviz vermeye başladınız mı iş git gide daha büyüyecek ve sonunda öyle bir teklifle size gelecekler ki artık o riski almayacaksınız ve daha büyük bir mesele için "kötü" insan olacaksınız.

Ezcümle işinizi olması gereken gibi yapmayı prensip edinip buna herkesi alıştırın. Yoksa hem karakterinizden taviz verirsiniz hem de ileride başınız dertten kurtulmaz.

Son düzenleme:
İmdi bu konuda bir şey eklemek isterim.....

Bende kamu 20 çalışanıyım ve nihayetinde şunu gördüm. İşler yolunda giderken ki bu örnekte kaplama çubuk kullanmak oluyor bu ,kimse kamuda size bir şey sormaz. Yapılan işe hakim olup işin düzgünlüğünü denetleyecek amir Türkiye'de toprakta elmas bulmaktan daha zordur.

Dolayısı ile kaplama çubuğu alıp çakarsınız, 10 yıl 20 yıl hiç bir problem olmaz. Siz dahil herkes olayı ve projeyi unutur gider.....ama...

İşte aması var. Ne zaman bir problem çıkar, yaralanmalı yada ölümlü bir kaza olur, yangın çıkar, tesisat yanar v.s işte o gün bütün keten helva yanar. Özellikle idare "asmaya adam arar" ve tercihen bu kendileri dışında biri olur. Teknik raporlarda "yanlış topraklama çubuğu " kullanıldı diye bir şey çıkarsa o kazalardan sonra ,birileri binayı çalıp götürmüş olsa kimse ona bakmadan tüm ihaleyi üzerinize bırakırlar.

Tabii sizi anlıyorum, kaygan bir zeminde işinizi muhafaza etmeniz zor, birilerinin iki dudağı arasında olmak, olması gerekenle olması istenen dengeyi tutturmak büyük mesele...

Lakin size tavsiyem işi kitabına göre yapmanız ve buna idareyi teknik yönden ikna etmeye çalışmanız. Kimse doğruları yaptığınız için ve ileride herkesin başını derde sokacak bir şeyden kaçındığınız için size kusur bulamaz Zaten bunu böylede söylemezler. Hoşlarına gitmeyebilir bu mesele değil. Zaten süreç içerisinde " işini doğru yapan ve bundan taviz vermeyen bir tip" imajı kazandınız mı işiniz git gide daha kolay olacaktır. Burada mesele o aşamaya gelinceye kadar dik durmak.

Yoksa bu konularda taviz vermeye başladınız mı iş git gide daha büyüyecek ve sonunda öyle bir teklifle size gelecekler ki artık o riski almayacaksınız ve daha büyük bir mesele için "kötü" insan olacaksınız.

Ezcümle işinizi olması gereken gibi yapmayı prensip edinip buna herkesi alıştırın. Yoksa hem karakterinizden taviz verirsiniz hem de ileride başınız dertten kurtulmaz.
Çok kocaman koltuklu insanlardan herşeyi kitabına uygun yapmaya çalışırsak işler yürümez, üretim yapamayız lafını çok duydum . Bunlar gerçekten yıllarını mühendis olarak geçirmiş daha sonra yönetici olmuş insanlar . Bu noktada vicdan, cüzdan, insan hayatı kantarında insanın duracağı yeri iyi seçmesi lazım. Toprağın altına herkes ademoğlu sıfatıyla giriyor. Bütün makamlar ve edinilen maddi imkanlar dışarıda kalıyor.

Son düzenleme:
Önemli olan ölçüm sonucu. Bakır olmuş kaplama olmuş ne farkederki anlamadım. Zaten her sene ölçüm yapılacak gittiği kadar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri