Topraklama

Cansarman

Üye
Bilgisayar üzerinde elektrik var sanırsam bundan dolayı bilgisayar bozuluyor kalem ile kontrol ettiğimde toprkalma hattında da elektrik var sadece pc yi kullandığım prize topraklama yapmak istiyorum evimizin çevresinde toprak olmadığı icin aklima geleni yapicam fakat yapmadan önce sormak istedim belki yararli olmaz diye 19lt lik damacana icine satilan topraklardan alip içine 30 cm 10mm saf bakır çubuk (topraklama çubuğu) koysam ve kapatsam duzgunce faydası olur mu yoksa saçma mi şimdiden teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bilgisayar üzerinde elektrik var sanırsam bundan dolayı bilgisayar bozuluyor kalem ile kontrol ettiğimde toprkalma hattında da elektrik var sadece pc yi kullandığım prize topraklama yapmak istiyorum evimizin çevresinde toprak olmadığı icin aklima geleni yapicam fakat yapmadan önce sormak istedim belki yararli olmaz diye 19lt lik damacana icine satilan topraklardan alip içine 30 cm 10mm saf bakır çubuk (topraklama çubuğu) koysam ve kapatsam duzgunce faydası olur mu yoksa saçma mi şimdiden teşekkürler.
eş potansiyel olmadan verimli olmaz. toprakta gerilim var ise nötr hattını kontrol edin. nötr kopuk olabilir.

Kazigi dunyaya çakman gerekir :)

Saçma ...

eş potansiyel olmadan verimli olmaz. toprakta gerilim var ise nötr hattını kontrol edin. nötr kopuk olabilir.
Eş potansiyel nedir, normalde gerilim yok fakat pc takınca oluşuyor
Binanın çevresinde toprak yok hocam
Binanın çevresinde toprak yok hocam
Yani,bunlar gibimi ? ;) Heralde,daha bü-
yüğü :rolleyes:
Bildiğimiz damacana diye düşündüm hocam çünkü baska yapabileceğim bisey yok bilgisayarımda bozuluyor malum bu aralar fiyatlar cok yükseldi tamir fiyatları bile asiri pahalli bence

Bilgisayarlardaki elektrik kaçağının sebebi çoğu zaman power suply dir ,söküp test etmek yada değişimi gerekir.Topraklama imkanınız olmadığını yazdığınız için bu tespitimi yazıyorum, kolay gelsin.

Bilgisayarlardaki elektrik kaçağının sebebi çoğu zaman power suply dir ,söküp test etmek yada değişimi gerekir.Topraklama imkanınız olmadığını yazdığınız için bu tespitimi yazıyorum, kolay gelsin.
Sorun Anakart da 2. Kez bozuldu yarin yine tamirciye goturcem tekrar bozulmasını önlemek icin çare arıyorum öneriniz için teşekkürler fakat power suply dan değil sorun

Anakart yanmasını tek topraklamaya bağlamaya yıkmak olmaz .
Nötr sorunu , yüksek voltaj , voltaj dalgalanması , güç kaynağı sorunu , sıcaklık vs gibi .
Anakart yanması temizleme sonrasından mı ( Bakım vs ) oldu .
Bu bilğisayarı ne zaman aldınız ve sorun ne zaman başladı .
Zaman aralığı ? farkı .

Hikayesi , 2 kez bozuldu diyorsunuz .
Diğer cihazlarınız yokmu ? onların durumu
Diğer dairelerde durum .

Önce ölçümler yapılması gerekir .
Bilğisayar kasalı , laptop .
İlğili konular .
https://forum.donanimarsivi.com/konu/topraklama-olmamasi-bilgisayara-zarar-verir-mi.1706/
https://www.chip.com.tr/forum/lenovolar-elektirik-kaciriyor-nedeni-ve-cozumu_t324874.html

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri